V piatok vláda Spojeného kráľovstva prišla s najnedôveryhodnejšou hospodárskou politikou akejkoľvek vyspelej krajiny v histórii. Reakciou bol jeden z najprudších výpredajov britskej libry a vládnych dlhopisov Spojeného kráľovstva.
V pondelok TREND zverejnil rozhovor s Hugh Hendrym, kde hovorí: „Najväčším rizikom súčasnosti je deštrukcia dôvery v existujúci kolaterál“. Centrálne banky prišli o muníciu a preto nás čaká väčšia finančná kríza ako v roku 2008.
V utorok sa jeho slová o strate dôvery v kolaterál naplnili na jednom z najdôležitejších finančných trhov na svete – na britských vládnych dlhopisoch, ktoré zasiahla panika a margin cally. Reagovať musela Bank of England, ktorá zachránila britský penzijný systém od bankrotu.
Politici nevedia, čo robia
Politici nerozumejú financiám. Keby im rozumeli, nikdy by sa nestal rok 2008, povedal v rozhovore pre Bloomberg Hugh Hendry. O 14 rokov neskôr sa ich nepochopenie finančných trhov prenieslo do novej fiškálnej politiky britskej vlády.
Tá sa rozhodla, že v čase finančného marazmu a globálneho odpákovávania prudko zvýši svoj dlh. Okrem obchodníkov, ktorí okamžite vypredali britské aktíva, plány skritizovali aj ratingové agentúry. Moody's varovala britskú vládu, že plány na nefinancované zníženie daní by mohli viesť k väčším rozpočtovým deficitom a vyšším úrokovým sadzbám, čo by ohrozilo dôveryhodnosť krajiny u investorov. Fiškálne stimuly financované dlhom by len prispeli k už aj tak závratne vysokej inflácii, najmä ak by libra zostala blízko rekordných miním, a mohla by vyvolať agresívnejší cyklus sprísňovania zo strany Bank of England, uviedla agentúra.
Ray Dalio, investičný riaditeľ najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewater Associates, povedal, že nemôže uveriť chybám Londýna. „Panický výpredaj, ktorý teraz vidíte a ktorý vedie k prepadu britských dlhopisov, meny a finančných aktív, je spôsobený uvedomením si, že veľká ponuka dlhu, ktorú bude musieť predať vláda, je omnoho väčšia ako dopyt, “ uviedol R. Dalio na twitteri.
Ekonóm Julian Jessop povedal: „Myslím si, že je správne mať obavy z poklesu libry a nárastu dlhodobých úrokových sadzieb - existuje riziko, že skončíme v záhube klesajúcej meny, rastúcich úrokových sadzieb a slabšieho ekonomického rastu“.
Špirála smrti
Ešte vo štvrtok mali 30-ročné dlhopisy britskej vlády výnos 3,5 percenta. Počas nasledujúcich troch dní výpredaj dosiahol nevídané úrovne, keď v utorok výnos presiahol 5 percent. Nasledovala panika. Situáciu opisuje Financial Times nasledovne:
„Turbulencie na trhu zvýšili tlak na penzijné fondy, aby predávali dlhopisy v snahe odvrátiť obavy o solventnosť. Tisíce z nich čelilo naliehavým požiadavkám na dodatočnú hotovosť, aby zastavili margin cally po tom, čo kolaps cien vládnych dlhopisov Spojeného kráľovstva spôsobil dieru v ich stratégiách na ochranu pred infláciou a rastúcimi úrokovými rizikami.
Zásah BoE nasledoval po dňoch intenzívneho tlaku na britské dôchodkové systémy, ktoré spravujú úspory pre milióny Britov. Z dlhodobého hľadiska sú vyššie výnosy užitočné pre dôchodkové systémy, pretože im pomáhajú získať vyššie výnosy. Z krátkodobého hľadiska však prepad cien dlhopisov zasiahol investičné stratégie riadené záväzkami (LDI), ktoré mnohí používajú na ochranu pred nepriaznivými pohybmi inflácie.
Medzi 1 a 1,5 biliónom libier v pasívach držaných penzijnými fondmi je krytých LDI stratégiami, ktoré sú kryté kolaterálom ako akcie, podnikové dlhopisy a vládne dlhopisy. Ale hodnota vládnych dlhopisov prepadla, dôchodkové systémy sa predháňali v predaji aktív, aby doplnili kolaterál. Predávali štátne dlhopisy, aby splnili požiadavky likvidity, čím sa vytvoril začarovaný kruh poklesu cien dlhopisov,“ uzatvára Financial Times.
Mechanizmus je úplne rovnaký, ako v roku 2008, keď finančný trh zasiahol výpredaj hypotekárnych cenných papierov (MBS), ktoré až dovtedy slúžili ako superbezpečný kolaterál. Vtedy sa ukázalo, že hodnota aktív, ktoré boli považované za superbezpečné s ratingom AAA, bola nula. V utorok sa na rolu MBS dostali britské vládny dlhopisy – gilts.
Hendry: Som jeden z piatich ľudí, ktorí rozumejú peniazom. A bude to vážnejšie ako v roku 2008
BoE zachraňuje svet
Počas dňa centrálna banka Spojeného kráľovstva varovala pred „reálnym rizikom finančnej nestability“ a aby zabránila jeho realizácii, ohlásila obnovenie programu kvantitatívneho uvoľňovania. Pritom o týždeň mala začať vládne dlhopisy zo svojej bilancie predávať. Panika na britskom finančnom trhu spôsobila najväčšiu otočku monetárnej politiky v histórii.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?