Je to nevídaná potupa, ktorá postihla nemeckú politiku. Na Bielu sobotu Angelu Merkelovú, ešte nedávno zbožňovanú „líderku slobodného sveta“, ktorá sa má vraj ospravedlniť celému svetu za jej politiku voči Rusku. A kratučko predtým, ešte pred Veľkým piatkom, potupu spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera: Niekoľko dní sa v prísnom utajení pripravovala cesta solidarity do Kyjeva, na ktorej sa mali spolu so Steinmeierom zúčastniť prezidenti Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska. Andrzej Duda a pobaltskí politici sa vrúcne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vítali, Steinmeier sa však do Kyjeva nedostal – Ukrajinci mu oznámili, že nie je v Kyjeve vítaný. Steinmeier bol v tom čase už na ceste, za niekoľko hodín mal v Poľsku nastúpiť do nočného vlaku do Kyjeva. Ponížene sa vrátil do Berlína.
Bol to doterajší vrchol dlhšie trvajúceho rituálu, ktorý už má svoje pevne zaužívané pravidlá: Ukrajinská vláda kádruje a karhá nemeckého politika, ktorý udržiaval pred 24. februárom čulé vzťahy s Ruskou federáciou (tých sa nájde veľa) – a dotyčný musí verejne pykať. Niekto (ako napríklad Steinmeier) prizná chybu, niekto sa zahanbene obhajuje, niekto (ako napríklad bývalá kancelárka Angela Merkelová) mlčí. Pozoruhodné je, s akou pokorou sa Nemci rituálu podriaďujú. Muselo dôjsť k medzinárodnej blamáži samotnej hlavy štátu, kým zazneli z oficiálneho Nemecka prvé protesty. Inak sa Nemci veľmi nesťažujú, mnohých politikov ťaží zlé svedomie, najmä (momentálne dosť protirusky naladené médiá) považujú ukrajinské karhanie za spravodlivý trest. Nemecká elita je v tom iná ako tá francúzska: 10. apríla volila väčšina Francúzov prezidentských kandidátov, ktorí pred vojnou rôznymi formami spolupracovali s Putinom – a nikto z nich sa rituálne nekajal.
Prvým kádrovákom je bezpochybne Zelenskyj, nasleduje odjakživa nediplomatický šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba, ale v úlohe nemilosrdného pomstiteľa exceluje ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Melnyk. Ten šedivý elegán je dnes – ex aequo so Zelenským a bratmi Kličkovcami, ktorí urobili svoju boxerskú kariéru v Nemecku – najznámejší Ukrajinec v Nemecku. Priam legendárne sú (vo výklade samotného veľvyslanca) udalosti 24. februára, keď Melnyka navštívili až traja kľúčoví členovia nemeckého kabinetu. Zelený vicekancelár Robert Habeck, ktorý krátko pred voľbami žiadal dodávanie zbraní Ukrajine, bol ale vlastnou stranou stopnutý, sedel skrúšene na gauči. Christine Lambrechtová, tretia v poradí úplne nekompetentných ženských ministrov obrany, si robila najmä starosti, aký dopad môže mať vojna na jej imidž. No a minister financií Christian Lindner, ako predseda liberálov a neformálne druhý vicekancelár, „so zdvorilým úsmevom“ vraj Melnyka pripravil na nevyhnutnú porážku Ukrajiny. Odpojiť Rusko od SWIFTu a dodať Ukrajine zbrane, nič z toho podľa Lindnera nemalo zmysel – lebo „zostáva vám už len niekoľko hodín“.
Melnyk sa správa ako presný opak diplomata, sám si hovorí „obchodník so zbraňami“, svojou výraznou osobnosťou však získal obrovský vplyv na smerovanie Nemecka v čase vojny. Ruského veľvyslanca málokto pozná, ukrajinský je každý deň v televízii. Melnyk navyše ovláda nemčinu na takej úrovni, že Nemci pravidelne žasnú, akými kreatívnymi neologizmami dokáže tento vyslanec inej zeme obohatiť ich jazyk. A to holubičí Nemci pritom majú viac ako zmiešané pocity z jeho výrokov. Steinmeierov koncert na podporu Ukrajiny bojkotoval, lebo tam videl „samých ruských sólistov“. Naozaj koncertovali aj ruskí občania, všetci však vyslovene odsúdili ruskú inváziu, čo Melnykovi nebránilo, aby v najlepšom mládežníckom slangu zvolal: „Nemám slinu na vysokú ruskú kultúru.“ Pri inej príležitosti vyhlásil: „Všetci Rusi sú práve naši nepriatelia.“
Bol to Melnyk, ktorý sprevádzal demonštratívne „vyhostenie“ nemeckého prezidenta s výrokom, že Steinmeier si pestoval celú „pavučinu kontaktov s Ruskom“. Dodal: „Podieľa sa na tom veľa ľudí, ktorí sú teraz v semaforovej koalícii v zodpovedných pozíciách.“ Otázne je, či si Kyjev s obľúbeným Steinmeierom vybral správny terč. Niekdajší šéf kabinetu sociálnodemokratického kancelára Gerharda Schrödera, z ktorého je medzitým ostrakizovaný ruský lobista, má nepochybne maslo na hlave – závislosť Nemecka od ruského plynu, ktorá sa pre podporu Schröderovej aj Merkelových vlád a plynovodu Nord Stream ešte zvýšila, ide tiež na jeho účet. Steinmeier si to však vo svojom kajaní priznal: „To, že som podržal Nord Stream 2, bola jednoznačne chyba. Držali sme sa mostov, ktorým Rusko už neverilo a pred ktorými nás varovali naši partneri. Môj odhad bol, že Vladimír Putin pre svoju imperiálnu mániu neprijme úplnú ekonomickú, politickú a morálnu skazu svojej krajiny. Tam som sa, podobne ako ostatní, mýlil.“
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?