Je to nevídaná potupa, ktorá postihla nemeckú politiku. Na Bielu sobotu Angelu Merkelovú, ešte nedávno zbožňovanú „líderku slobodného sveta“, ktorá sa má vraj ospravedlniť celému svetu za jej politiku voči Rusku. A kratučko predtým, ešte pred Veľkým piatkom, potupu spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera: Niekoľko dní sa v prísnom utajení pripravovala cesta solidarity do Kyjeva, na ktorej sa mali spolu so Steinmeierom zúčastniť prezidenti Poľska, Litvy, Lotyšska a Estónska. Andrzej Duda a pobaltskí politici sa vrúcne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vítali, Steinmeier sa však do Kyjeva nedostal – Ukrajinci mu oznámili, že nie je v Kyjeve vítaný. Steinmeier bol v tom čase už na ceste, za niekoľko hodín mal v Poľsku nastúpiť do nočného vlaku do Kyjeva. Ponížene sa vrátil do Berlína.

Bol to doterajší vrchol dlhšie trvajúceho rituálu, ktorý už má svoje pevne zaužívané pravidlá: Ukrajinská vláda kádruje a karhá nemeckého politika, ktorý udržiaval pred 24. februárom čulé vzťahy s Ruskou federáciou (tých sa nájde veľa) – a dotyčný musí verejne pykať. Niek­to (ako napríklad Steinmeier) prizná chybu, niekto sa za­han­be­ne obhajuje, niekto (ako napríklad bývalá kancelárka Angela Merkelová) mlčí. Pozoruhodné je, s akou pokorou sa Nemci rituálu podriaďujú. Mu­selo dôjsť k medzinárodnej blamáži samotnej hlavy štátu, kým za­zne­li z oficiálneho Nemecka prvé pro­testy. Inak sa Nemci veľmi ne­sťažujú, mnohých politikov ťaží zlé svedomie, najmä (momentálne dosť pro­tirusky naladené médiá) považujú ukrajinské karhanie za spra­vodlivý trest. Nemecká elita je v tom iná ako tá fran­cúz­ska: 10. apríla volila väčšina Francúzov prezidentských kandidátov, kto­rí pred vojnou rôznymi formami spolupracovali s Putinom – a nik­to z nich sa rituálne nekajal.

Prvým kádrovákom je bezpochybne Zelenskyj, na­sle­duje odjakživa ne­diplomatický šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Ku­leba, ale v úlo­he nemilosrdného po­mstiteľa exceluje ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Melnyk. Ten šedivý elegán je dnes – ex aequo so Ze­lenským a brat­mi Kličkovcami, ktorí urobili svoju boxerskú ka­rié­ru v Nemecku – najznámejší Ukrajinec v Nemecku. Priam legendárne sú (vo výklade sa­mot­ného veľvyslanca) udalosti 24. februára, keď Melnyka navštívili až traja kľúčoví členovia nemeckého kabinetu. Zelený vice­kan­ce­lár Robert Habeck, ktorý krátko pred voľbami žiadal dodávanie zbra­ní Uk­rajine, bol ale vlastnou stranou stopnutý, sedel skrúšene na gauči. Christine Lambrechtová, tretia v poradí úplne ne­kom­pe­tent­ných ženských ministrov obrany, si robila najmä starosti, aký do­pad môže mať vojna na jej imidž. No a minister financií Chris­tian Lind­ner, ako predseda liberálov a neformálne druhý vicekance­lár, „so zdvorilým úsmevom“ vraj Melnyka pripravil na nevyhnutnú po­rážku Ukrajiny. Odpojiť Rusko od SWIFTu a dodať Ukrajine zbra­ne, nič z toho podľa Lindnera nemalo zmysel – lebo „zostáva vám už len niekoľko hodín“.

Melnyk sa správa ako presný opak diplomata, sám si hovorí „obchodník so zbraňa­mi“, svojou výraznou osobnosťou však získal obrovský vplyv na smerovanie Nemecka v čase vojny. Ruského veľ­vy­slan­ca málokto pozná, ukrajinský je každý deň v televízii. Melnyk navyše ovlá­da nemčinu na takej úrovni, že Nemci pravidelne žasnú, akými krea­tívnymi neo­lo­giz­mami dokáže tento vyslanec inej zeme obohatiť ich jazyk. A to holubičí Nemci pritom majú viac ako zmiešané pocity z jeho výrokov. Steinmeierov kon­cert na podporu Ukrajiny bojkotoval, lebo tam videl „samých rus­kých sólistov“. Naozaj koncertovali aj ruskí občania, všetci však vyslovene odsúdili ruskú inváziu, čo Melnykovi nebránilo, aby v najlepšom mládežníckom slangu zvolal: „Nemám slinu na vy­sokú ruskú kultúru.“ Pri inej príležitosti vyhlásil: „Všetci Ru­si sú práve naši nepriatelia.“

Bol to Melnyk, ktorý sprevádzal demonštratívne „vyhostenie“ ne­meckého prezidenta s výrokom, že Steinmeier si pestoval celú „pa­vu­či­nu kontaktov s Ruskom“. Dodal: „Podieľa sa na tom veľa ľudí, ktorí sú teraz v semaforovej koalícii v zodpovedných pozíciách.“ Otázne je, či si Kyjev s obľúbeným Steinmeierom vybral správ­ny terč. Niek­dajší šéf kabinetu sociálnodemokratického kan­ce­lá­ra Ger­harda Schrö­dera, z ktorého je medzitým ostrakizovaný ruský lo­bi­s­ta, má ne­pochybne maslo na hlave – závislosť Ne­mec­ka od ruského plynu, ktorá sa pre podporu Schrö­derovej aj Merkelových vlád a plyno­vodu Nord Stream ešte zvýšila, ide tiež na jeho účet. Steinmeier si to však vo svojom kajaní priznal: „To, že som podržal Nord Stream 2, bola jednoznačne chyba. Držali sme sa mostov, ktorým Rusko už ne­verilo a pred ktorými nás varovali naši partneri. Môj odhad bol, že Vladimír Putin pre svoju imperiálnu mániu neprijme úplnú eko­no­mic­kú, politickú a morálnu skazu svojej krajiny. Tam som sa, po­dob­ne ako ostatní, mýlil.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa