Aj keď má Čína obrovské ekonomické ambície, aktuálne to s jej ekonomikou nevyzerá práve ružovo. Najväčším problémom je variant Omikron a riziko série ďalších prísnych reštrikcií, ktoré môžu markantne narušiť dodávateľské reťazce, a zároveň výrazne stenčiť prísun zdrojov do čínskej ekonomiky.

Problémom sú aj reštrikcie pekingského mocenského centra voči digitálnym gigantom a obavy z ďalšieho zbližovania Číny s Ruskom, ktoré by hrozilo medzinárodnou izoláciou.

Toto všetko spôsobuje vrásky na čele investorov a logicky stláča výsledky najvýznamnejších čínskych spoločností nadol.

Čínsky rast sa spomaľuje

Čínska ekonomika už dlho vsádza na rozvoj technologickej sebestačnosti, zastúpenej výrobou čipov, elektromobilov a obnoviteľných zdrojov energie. Teoreticky ide o segmenty, ktoré sú menej vystavené regulačným rizikám.

Avšak napriek celosvetovému dopytu a nedostatku produktov z tejto oblasti čínske národné hospodárstvo počas druhého kvartálu narástlo medziročne iba o 0,4 percenta.

Niet preto divu, že mnohé investičné banky revidujú svoje pôvodné predpovede o tempe rastu druhej najväčšej ekonomiky sveta.

Napriek online boomu skromné výsledky giganta JD.com

Pozrime sa, ako situácia v kombinácii s prísnou reguláciou vplýva na hospodárenie veľkých čínskych firiem. Technologická spoločnosť JD je najväčším online retailovým hráčom v Číne.

V druhom kvartáli zaznamenala vôbec najpomalší medziročný rast tržieb vo svojej histórii. Aj tieto čísla stačili na prekonanie odhadov obchodníkov na Wall Street.

Spoločnosti JD pomohli pandemické reštrikcie v Číne, ktoré „nakopli“ online nakupovanie a vytlačili tržby na 39,07 miliardy dolárov
JD.com má však dlhodobý problém v podobe prísnej regulácie technologických firiem. Nehovoriac o reštrikciách pre Covid-19. Jedným z „liekov“ je znižovanie marketingových a iných výdavkov do budúcnosti.

Výkonnosť akcií spoločnosti JD.com Inc Adr za posledných 5 rokov.
Zdroj: investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti JD.com Inc Adr za posledných 5 rokov.

Alibaba výrazne padá

Osobitne zle je na tom so vzťahmi k pekingskej vláde konglomerát Alibaba. Už od roku 2021 čelia proti technologickí giganti Alibaba a Ant Group prísnym zásahom. Čínskym komunistom prekáža, nakoľko dominantné postavenie si tieto firmy dokázali vybudovať v online sektore.

Alibaba prezentovala za posledný kvartál dramatický, približne 50 percent pokles čistého zisku na 3,4 miliardy dolárov. Alibaba je skrátka pod ekonomickým tlakom a musí znižovať výdavky. Logickým prvým krokom je prepúšťanie: ešte počas júna dostalo výpoveď vyše 9 200 zamestnancov.

Napriek tomu pre Alibabu naďalej pracuje 245 700 ľudí. Firma to však bude mať ťažké a neveria jej ani investori: jej akcie od rekordného júla 2021 padli o dramatických 70 percent.

Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba Group Holdings Ltd ADR za posledných 5 rokov
Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Germany's Manufacturing Sector Fears Consequences of Possible Russia Energy Sanctions
Neprehliadnite

Čimerika a Eurusko už neexistujú. Moskva drží plynom za 20 miliárd v šachu 2-biliónové Nemecko