Ekonómovia nerozumejú inflácii. Keby jej rozumeli, vedeli by, že existuje zásadný rozdiel medzi dlhodobou infláciou spôsobenou rastom peňažnej zásoby a krátkodobou infláciou spôsobenou  ponukovým šokom z dôvodu nedostatku tovarov, surovín či ľudí.

Ak je spôsobená ponukovým šokom, ako je primárne aj v súčasnosti, dlhodobý potenciál vysokého rastu cien je nízky. Potvrdzujú to napríklad inflačné očakávania, no najmä inverzné výnosové krivky dlhopisov. Napríklad tá nemecká ukazuje bezprecedentnú situáciu, kedy sú výnosy na 2-ročných dlhopisoch vyššie ako na 30-ročných dlhopisoch.

To znamená iba jedno: investori masívne stávkujú na to, že inflácia poklesne a centrálna banka bude už čoskoro musieť znižovať sadzby. Kým doteraz tento názor centrálni bankári ignorovali, vo štvrtok sa situácia dramaticky zmenila.  

Veľkú časť sveta totižto zasiahla dezinflácia – pokles miery inflácie. Najprv to bola Brazília, kde centrálna banka prudko zvýšila úrokovú sadzbu už pred rokom. Miera inflácie už stihla poklesnúť takmer na polovicu. Potom to bola Čína, kde stredajšie dáta ukázali, že výrobné ceny sa prepadli do záporných hodnôt. Kým v Nemecku atakujú 50 percent, v Číne sú v deflácii.

Motor sveta ide už iba na výpary. Čínska ekonomika je pod tlakom prepadu trhu nehnuteľností aj covidových uzáver. Nehnuteľnosti tvoria až 70 percent majetku Číňanov, čo znamená, že spotrebiteľská aj finančná dôvera sa vytratili. Záujem o úvery skolaboval a s ním aj spotreba.

Keď nefunguje Čína, nefunguje ani Nemecko. Jeho ekonomika sa ešte ako-tak drží pod vplyvom masívnych vládnych výdajov, no priemysel sa prepadá a predstihové indikátory naznačujú, že bude horšie. Naviazané ekonomiky – česká, poľská a maďarská sú už v kontrakcii. Slovenská nie je ďaleko. Aj pod vplyvom spomaľovania nemeckej ekonomiky vykázala česká inflácia zverejnená vo štvrtok pokles o takmer tri percent percentuálne body, čo nikto nečakal.

No omnoho dôležitejšie ako Česko, sú Spojené štáty. Tam inflácia prudko spomalila z 8,2 na 7,7 percenta a jadrová z 6,6 na 6,3 percenta. Cenový šok je fuč a je zrejmé, že vrchol miery inflácie je za nami. A keďže ide o iba o cenový šok, ktorý nie je podporený rastom úverov ani vládnych výdavkov, pokles miery inflácie bude spolu s poklesom trhu nehnuteľností, energií, tovarov a platov pokračovať.

Akcioví investori ostali zaskočení, no nadšení. To, čo výnosové krivky hovorili mesiace, sa stáva skutočnosťou – veľký obrat politiky amerického Fedu sa blíži. Základná úroková sadzba už pravdepodobne neporastie nad päť percent. Naopak, už na jar sa môže začať znižovať.

Investori veria, že staré dobré časy sú späť. A tak skupujú akcie v jednej z najväčších rely posledných rokov. Strach z toho, že nestihnú nakúpiť ešte kým sú akcie lacné, vyvolal takmer 5-percentný rast. Je tu však jeden menší problém – že inflácii nerozumejú ani oni. A táto neznalosť ich bude bolieť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa