Okrem riešenia dôsledkov otvorenej vojny vo východnej Európe je svet svedkom začiatku rozsiahlej ekonomickej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou o technológie. Tento konflikt bude mať zásadné dôsledky a u teraz rýchlo eskaluje. Začiatkom tohto mesiaca americké ministerstvo obchodu zaviedlo prísne nové obmedzenia na predaj pokročilých polovodičov a iného amerického high-tech tovaru do Číny. Zatiaľ čo Rusko sa pomocou rakiet pokúsilo ochromiť ukrajinskú energetickú a vykurovaciu infraštruktúru, Spojené štáty teraz využívajú vývozné obmedzenia na zníženie akcieschopnosti čínskych vojenských, spravodajských a bezpečnostných služieb.

Navyše, koncom augusta americký prezident Joe Biden podpísal zákon CHIPS, ktorý zahŕňa dotácie a ďalšie opatrenia na posilnenie amerického domáceho polovodičového priemyslu. Polovodiče sú a zostanú jadrom ekonomiky 21. storočia. Bez mikročipov by naše smartfóny boli hlúpe telefóny, naše autá by sa nepohli, naše komunikačné siete by nefungovali, akákoľvek forma automatizácie by bola nemysliteľná a nová éra umelej inteligencie, do ktorej vstupujeme, by zostala predmetom sci-fi románov. Kontrola dizajnu, výroby a dodávateľských reťazcov, ktoré produkujú tieto čoraz dôležitejšie súčasti nášho života, je preto nanajvýš dôležitá. Nová čipová vojna je vojnou o kontrolu nad budúcnosťou.

Dodávateľský reťazec polovodičov je hyperglobalizovaný, ale Spojené štáty a ich najbližší spojenci ovládajú všetky kľúčové uzly. Dizajn čipov je silne sústredený v Amerike, výroba by nebola možná bez pokročilého vybavenia z Európy a výroba najpokročilejších čipov – vrátane tých, ktoré sú kritické pre umelú inteligenciu – sa nachádza výlučne vo východnej Ázii. Najdôležitejším hráčom je Taiwan, no blízko neho sa nachádza aj Južná Kórea.

V snahe o technologickú prevahu sa Čína čoraz viac spolieha na tieto čipy a jej vláda sa snaží zvýšiť domácu produkciu a dosiahnuť „sebestačnosť“. V posledných rokoch Čína masívne investovala do budovania vlastných polovodičových konštrukčných a výrobných kapacít. Ale aj keď došlo k určitému pokroku, za USA zaostáva roky; a čo je najdôležitejšie, najpokročilejšie čipy sú stále mimo dosahu Číny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa