„V našej krajine nepôjdete do neba," odkazuje vo videu bojovník, pričom namáča do bravčovej masti náboje, ktoré sa chystá použiť proti moslimským Čečencom bojujúcim po boku ruských síl na Ukrajine. Národná garda Ukrajiny, ktorá video zverejnila krátko po spustení ruskej invázie na Ukrajinu, potvrdila, že dotyčný je z pluku Azov.

Subjektívny návrat do minulosti

Osobne som bol na Ukrajine niekoľkokrát. Ako vyslaný spravodajca som zavítal do Kyjeva aj v roku 2014 - krátko po dosiaľ nevyšetrenom masakre na Majdane, Námestí nezávislosti v centre mesta. Ulice vtedy ovládala krajne pravicová polovojenská organizácia Pravý sektor. Polícia nezasahovala. Prebiehala zmena režimu. Všade sa ozývalo Sláva Ukrajine, herojom sláva! Pozdrav, ktorý sa politici začali nedávno učiť vyslovovať.

V meste sa zhromažďovali dobrovoľníci s cieľom vyraziť na juh, aby si vzali späť Krym. V tom čase bol obsadzovaný zelenými mužíkmi, teda ruskými špeciálnymi jednotkami bez označenia. Dobrovoľníci, prevažne mladí ľudia, boli rôznorodá zmes. Niektoré tváre vyslovene naháňali hrôzu, iné boli intelektuálne až detské.

Boli vo fáze výcviku na miestnom polygóne - taktika, diverzia, streľba, nože, boj bez zbrane. Cvičili ich rešpektovaní veteráni z Afganistanu a inštruktori zo špeciálnych jednotiek. Vyžarovala z nich motivácia, odhodlanie, silný pocit vlastenectva. Je to iná mentalita. Keďže mnohým nevoňala Národná garda Ukrajiny a jej „staré štruktúry", mierili do rôznych vznikajúcich formácií - práporov. Najznámejším sa stal práve Azov.

O osem rokov neskôr

Azov sa preslávil mnohými bojovými akciami proti ruským silám, ktoré vtrhli 24. februára 2022 na Ukrajinu. Vo svete rezonoval najviac počas ruského obliehania juhoukrajinského prístavného mesta Mariupol. Azovci si vyslúžili nálepky ako obrancovia Mariupolu či vojnoví hrdinovia.

Výrazy ako „nacisti" či „neonacisti" zaznievali najmä z úst obávaných čečenských špeciálnych jednotiek, ktoré dostali od šéfa Kremľa Vladimira Putina za úlohu vyčistiť Mariupol. Čečenci svoje videoposolstvá z bojov zvyčajne končievali sloganom ,,Achmat-sila", čo znamená presadzovanie cesty a ideológie diktovanej prvým prezidentom Čečenskej republiky Achmatom Kadyrovom. Toho dosadila do kresla Moskva predtým, ako sa v roku 2004 stal v priamom televíznom vysielaní obeťou atentátu. Zanechal po sebe niekoľko detí vrátane Ramzana - súčasného čečenského vodcu, verného spojenca Putina.

Azovci i ďalšie jednotky, ktoré sa v Mariupole dostali pod ruský tlak, našli útočisko v tamojších podzemných protiatómových bunkroch oceliarní Azovstaľ. Mesiace vzdorovali, zatiaľ čo im dochádzali lieky pre zranených, voda, jedlo. Svetoví lídri vyzývali na ich prepustenie. Len nedávno došlo k zlomu, keď bojovníkov začali „evakuovať", ako hlásil Kyjev, respektíve „kapitulovali", chválila sa Moskva. Rusi ich vzali na územie, ktoré majú pod svojou kontrolou. Velitelia Azova a iní zostali dole.

Hľadali nacistické symboly

Svet medzitým obleteli zábery, ako z útrob oceliarní vychádzajú bojovníci, niektorí na nosidlách, iní s barlami, niektorým chýbali končatiny, časť pôsobila zlomene, iní kráčali so vztýčenou hlavou. Niektorí sa museli vyzliecť. Rusi hľadali nacistické symboly. Z Moskvy už boli počuť výzvy na popravu ,,nacistov" či ,,teroristov".

Azov sa stal totiž jadrom propagandistickej vojny medzi Kyjevom a Moskvou, pričom spôsobil roztržku aj v americkom Kongrese a balansovať musel aj Facebook.

Ruský prezident Vladimir Putin označil prítomnosť takýchto jednotiek v ukrajinskej armáde za jeden z dôvodov spustenia svojej takzvanej „špeciálnej vojenskej operácie" na „demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“.

Kto sú teda bojovníci pluku Azov? Oficiálne sú príslušníkmi samostatného oddelenia špeciálnych operácií Ukrajinskej národnej gardy s hlavnou základňou v Mariupole.

Pozrime sa ale na renomované médiá a odborníkov.

Vznik

Televízia al-Džazíra opisuje Azov ako krajne pravicovú, čisto dobrovoľnícku pechotnú jednotku, ktorej členovia, odhadom 900 ľudí, sú ultranacionalisti obviňovaní z vyznávania neonacistickej ideológie a ideológie bielej rasy. Jednotka pôvodne vznikla ako dobrovoľnícka skupina v máji 2014 z ultranacionalistického gangu Patrioti Ukrajiny a neonacistickej skupiny Sociálno-národné zhromaždenie (SNA). Obe skupiny vyznávali xenofóbne a neonacistické ideály a fyzicky napádali migrantov, Rómov a ľudí oponujúcich ich názorom.

Chvála od Porošenka

Azov ako prápor od roku 2014 bojoval v prvej línii proti proruským separatistom v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Niekoľko mesiacov po dobytí strategického Mariupolu od separatistov, ktorí sa tešili podpore Moskvy, bol Azov 12. novembra 2014 oficiálne začlenený do Národnej gardy Ukrajiny a vyslúžil si veľkú pochvalu od vtedajšieho prezidenta Petra Porošenka. „Toto sú naši najlepší bojovníci," vyhlásil Porošenko, prezývaný čokoládový kráľ.

Kto založil Azov?

Jedným z hlavných zakladateľov jednotky je Andrij Bileckyj, ktorý pôsobil ako vodca Patriotov Ukrajiny (vznik v roku 2005) a SNA (vznik v roku 2008). Je známe, že členovia SNA podnikli útoky proti menšinám na Ukrajine.

V roku 2010 Bileckyj povedal, že ukrajinským národným cieľom je „viesť bielu rasu sveta v záverečnej križiackej výprave... proti Semitmi vedeným Untermenschen (podľuďom)“, pripomenula al-Džazíra. Bileckého zvolili v roku 2014 do parlamentu. Z pluku odišiel, keďže volení predstavitelia nemôžu byť v armádnom ani policajnom zbore. Bileckého prezývajú Biely vodca. V októbri 2016 založil krajne pravicovú politickú stranu Národný zbor, ktorej základňu tvoria veteráni z Azova. Poslancom zostal do roku 2019.

Bileckyj odmietol nacizmus

Bileckyj v rozhovore pre denník The Washington Post nespochybnil svoje ultrapravicové a ultrakonzervatívne sklony ani prítomnosť niektorých extrémistov vo svojich jednotkách. Odmietol však obvinenia z nacizmu a vyznávania bielej rasy a označil takéto obvinenia za „ruskú propagandu". Napriek tomu, že jeho vyjadrenia z minulosti o bielej rase boli hojne citované, tieto vyhlásenia teraz poprel, poznamenal The Washington Post.

„Neidentifikujeme sa s nacistickou ideológiou. Máme ľudí s konzervatívnymi politickými názormi a aj ja sa tak vnímam. Ale ako každý, nechcem, aby moje názory definovali iní. Nie som nacista. Úplne to odmietame," povedal Bileckyj.

Expert na Azov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa