Aj keď sú ceny plynu a uhlia cyklické – čiže ich cena v lete kvôli nižšej spotrebe zvyčajne klesá a v zime zasa rastie – dlhodobo cenová úroveň klesá. Tento rok sa však rovnica „narušila“ nižším dopytom a rastúcimi zásobami. Keď pominú bezprostredné dôvody výnimočnej situácie, očakáva sa, že sa ceny vrátia späť k pôvodným úrovniam.
Ešte na prelome júna a júla stál plyn na burze 1,5 dolára za mmBtu (tzv. britská tepelná jednotka), koncom októbra sa vyšplhal podľa údajov Business Insider k úrovni 3,35 dolára za mmBtu. Výnimočnosť tohto roka však ukazuje novembrový vývoj – minulý týždeň cena klesla na 2,77 dolára za mmBtu, čo je prepad o 17 percent v priebehu necelého mesiaca.
Indexy sú opäť rekordne vysoko a s nimi aj technologické akcie. Sme svedkami novej bubliny?
Za pokles cien môžu najmä veľké zásoby
Čo sa zmenilo oproti minulým rokom? Zásadný vplyv má tento rok rast zásob. A ten je neustály. V septembri bolo v zásobníkoch 46 miliárd kubických stôp, koncom októbra už 49 miliárd.
Vplyv majú nielen teplé zimy, ale aj prudký rast exportných kapacít LNG v posledných rokoch. Napríklad USA majú najnovšie ambíciu zásobovať LNG aj európsky trh, a to z prístavov na východnom, atlantickom pobreží USA. To zintenzívňuje konkurenciu a pretlak suroviny. Platí tu klasická rovnica: keďže je pretlak ponuky na globálnom trhu, ceny v Európe klesajú.
Európske banky obmedzili prístup k úverom, boja sa dopadov 2. vlny pandémie na ekonomiky štátov
Ceny na Slovensku prudko klesnú
Treba povedať, že ceny pre konečných spotrebiteľov nikdy neodrážajú aktuálnu trhovú cenu. Obchodníci fixujú cenu cez futures kontrakty dopredu, preto sa ceny pre odberateľov menia až s odstupom. Navyše, samotná cena komodity tvorí len približne polovicu nákladov dodávateľa plynu. V praxi to znamená, že pokles komodity sa nepremieta do konečných cien okamžite a takisto nie v plnej miere.
Zaujímavé je pozrieť sa na predikciu vývoja cien a dnešnú realitu. Národná banka Slovenska v roku 2018 podľa princípu porovnávania vývoja spotrebiteľskej ceny a očakávanej ceny plynu na trhu predpokladala počas regulačného obdobia 2017 – 2021 mierny rast cenovej marže v porovnaní s rokom 2016. To sa až do tohto roka reálne dialo.
Na Slovensku však spotrebiteľov na budúci rok čaká nebývalé zlacnenie. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom októbra rozhodol, že komoditná časť ceny za dodávku plynu pre domácnosti klesne od 21 percent do 27 percent. To je ešte výraznejší pokles ako zlacnenie samotnej komodity na medzinárodnom trhu. Samotný úrad rozhodnutie komentoval tým, že sa z vlastného podnetu rozhodol aktuálny trend znižovania cien zemného plynu na trhoch premietnuť do regulovaných cien pre budúci rok.
Pri leteckom sektore je Wall Street do budúcnosti optimistická. Akcie Boeingu by mali rásť
Aktuálne kúrime plynom o pätinu lacnejšie ako v ČR
Pritom Slováci majú už dnes mimoriadne výhodné ceny. Podľa dát Eurostatu sa priemerná tohtoročná cena kilowatthodiny energie získanej zo zemného plynu pohybovala v Česku na úrovni 0,0573 eura. Na Slovensku to bolo 0,0457 eura za kilowatthodinu. To znamená, že aj v tomto roku slovenské domácnosti platili za plyn o pätinu menej ako v susednej Českej republike.
Cenový rozdiel sa dá do určitej miery vysvetliť vyššími transakčnými nákladmi v Česku, vyššou ekologickou daňou (v ČR je to približne 15,60 eura za MWh, na Slovensku 1,36 eura) a tiež mierne vyššou DPH (v ČR 21, na Slovensku SR 20 percent).
„Plynárenská teória“ by do konca tohto roka očakávala jasný nárast ceny plynu, realita ale bude miernejšia. Proti silnejšiemu cenovému skoku hovorí koronakríza a obmedzený odber v prevádzkach, ktoré bežne spotrebúvajú zemný plyn na vykurovanie a výrobu. Prepad dopytu po energiách je zrejmý napríklad z vysokofrekvenčných dát o spotrebe elektriny, kde v posledných týždňoch vidno jasný pohyb smerom nadol (podobne ako na jar).
Cenový potenciál vzácnych kovov pre výrobu elektromobilov je veľký. Aj ich producentov
V roku 2022 plyn vysoko pravdepodobne zdražie
Na svetovom trhu sa v roku 2021 očakáva rast ceny zemného plynu, a to vďaka oživovaniu globálnej ekonomiky. To, aké prudké bude oživenie, závisí od mnohých faktorov. Veľké nádeje vyvolávajú vakcíny – ak sa podarí očkovanie spustiť na jar a zaočkuje sa dostatočná časť populácie, šanca na skoré obnovenie hospodárskeho rastu je vysoká.
Ak príde k oživeniu v roku 2021, je takmer isté, že sa situácia z tohto roka nezopakuje. Pre rok 2022 treba počítať s rastom cien rádovo v nižších jednotkách percent. A podobný postupný medziročný rast ceny plynu by mal byť reálny aj v blízkej budúcnosti.
Skokový rast by mohol prísť ku koncu roka 2021, kedy bude podľa odborníkov vakcína proti koronavírusu už široko dostupná. Na druhej strane sa ľahko môže stať, že hospodárstvo nebude schopné vrátiť sa na predkrízovú úroveň tak rýchlo. Mnohé škody napáchané počas koronakrízy sa môžu ukázať ako nezvratné alebo ich odstránenie si vyžiada dlhší čas.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora