Ani segment ESG investovania sa nevyhol prejavom neistoty v dôsledku geopolitického napätia z ruskej vojny na Ukrajine a vysokej inflácie. Nesporným faktom však zostáva, že ESG tituly sa počas úvodu pandémie covid-19 v roku 2020 ukázali podľa prieskumu Fidelity ako odolnejšie voči výkyvom na trhu. To znamená, že klesli menej, ako bol priemer trhu. Zopakuje sa tento vývoj aj v medveďom roku 2022?
V roku 2021 ESG aktíva ukázali vyššie zhodnotenie a rekordný prílev
Pri ESG aktívach je benchmarkovým indexom MSCI World ESG Leaders Index, „dcérsky“ index širokého indexu MSCI World. Firmy, ktoré sú súčasťou ESG indexu, priniesli investorom za rok 2021 zhodnotenie na úrovni 25,29 percenta. Na porovnanie, MSCI World dosiahol priemerné zhodnotenie 22,35 percenta. K top spoločnostiam obsiahnutým v indexe pritom patria Microsoft Corporation, Tesla, Alphabet, Johnson & Johnson, NVIDIA a ďalšie.
Okrem výnosov je presvedčivým znakom priazne trhu aj prílev investícií. Do fondov ESG „pritieklo“ celosvetovo od januára do novembra 2021 celkovo 649 miliárd USD. To znamená, že 1 z 10 dolárov vo fondoch smeroval do ESG fondov. Neprekvapuje, že tento výsledok bol doteraz najúspešnejším rokom pre investovanie do ESG.
Dáta firmy Refinitiv Lipper ukazujú neustále stúpajúcu investičnú krivku pri ESG fondoch. V roku 2019 investície do ESG aktív dosiahli „len“ 285 miliárd dolárov, o rok neskôr už 542 miliárd dolárov a minulý rok to bolo spomínaných 649 miliárd. Z celkových 6,1 bilióna dolárov vo fondoch ESG je odhadovaných až 59 percent vlastnených investormi z Európy, Stredného východu a Afriky.
Vývoj globálnej ekonomiky zasiahol aj segment ESG
Ani ESG aktíva sa, prirodzene, „neschovali“ pred aktuálnou náladou na trhoch. Nervozita z ďalšieho vývoja a spomaľovanie ekonomík kvôli vysokej inflácii, energetickej kríze aj tiež následkom sankcií proti Rusku zasiahol aj sektor ESG. Kým index MSCI World ESG Leaders v januári 2022 dosahoval výkonnosť 2,99 percenta, prvý štvrťrok po negatívnej reakcii trhov na vpád ruských vojsk na územie Ukrajiny skončil s poklesom o 6,12 percenta. Podľa správy MSCI z augusta 2022 sa toto číslo za posledný mesiac už znížilo na 5,07 percenta.
Napriek tomu, že sa ani ESG aktíva nevyhli poklesu, je dobrý predpoklad, že tento bude menší ako trhový priemer. Vývoj počas pandémie, na ktorú minimálne v úvode reagovali ekonomiky oveľa senzitívnejšie ako dnes, ukázal, že tento druh investícií je odolnejší ako bežné aktíva. Preto je pravdepodobné, že by mohli v porovnaní s trhovým priemerom za rok 2022 opäť dosiahnuť lepšiu výkonnosť. To by mohla byť dobrá správa pre stále väčší počet investorov, ktorí ESG segmentu dôverujú.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora