Po roku utajovania materiál z dielne rezortu financií nečakane rýchlo prefrčal medzirezortným pripomienkovým konaním. A narazil na kritické hlasy z praxe. Firmy sa mali „nájsť“ v sekcii 14, kde sa spomína zlepšenie biznisového prostredia. Ministerstvo na to vyčlenilo z európskych financií zhruba deväť miliónov, ďalších 1,3 milióna chce pridať zo štátneho rozpočtu.
Najmä malí a strední podnikatelia nepopierajú, že potrebujú rázne znížiť byrokraciu, ktorá každému z nich napríklad vlani zabrala priemerne viac ako 217 hodín života. Lenže podnety na odbúranie byrokracie zbieral rezort hospodárstva už od vlani a vypadli z nich stovky opatrení v rámci kilečka 1 a 2.
Plán obnovy má veľa bielych miest. Lietajú v ňom bruselské milióny
Tie mali mať podľa ministra Sulíka takmer nulový vplyv na štátny rozpočet. A plán obnovy zrazu na rovnaký problém vyčleňuje milióny. Podnikatelia však neveria, že to ich biznisu po roku protipandemických opatrení štátu zásadne pomôže. Ale chápu, že európske milióny lietajú vzduchom a treba ich minúť. To, že štát nedbal na dosiahnutie celospoločenského konsenzu, už nezmenia.
Žiadna skutočná verejná debata totiž nebola. A na podanie pripomienok do medzirezortného konania mali len 14 dní. Očakávať od nich nadšenie, prirodzene, nemožno. Mali mnoho vlastných návrhov, ako a na čo využiť zdroje z Bruselu. Len škoda, že to nikoho nezaujíma.
Betón za miliardu. To je výsledok investícií plánu obnovy do zdravotníctva
Predstavy podnikateľov a štátnych úradníkov sú často úplne iné, ide o dva diametrálne odlišné svety. Firmy musia fungovať predvídavo, šetriť zdroje a zvládať chaos, ktorý im vláda Igora Matoviča servíruje. Nemajú čas mesiace zasadať, analyzovať podklady a nezodpovedne míňať peniaze, ktoré patria všetkým.
Ako sa uvádza v pláne obnovy, na reformné opatrenia pre biznis pôjdu milióny eur. Spomína sa v nich aj digitalizácia procesov insolvenčného konania a reforma verejného obstarávania. Ale aj príprava dôkladných analýz, kontrol dokumentov, školenia predkladateľov, konzultácie či semináre pre úradníkov. Realita opäť možno raz zlyhá. Pretože politici sú odtrhnutí od toho, čo by trh skutočne potreboval, a nedokážu sa z toho poučiť.