Umožňuje to malý konkurz, ktorému spočiatku veril len málokto. Spadá pod zákon z dielne rezortu spravodlivosti o dočasnej ochrane firiem, ktorá takisto dostala nové pravidlá. Podnikatelia zo začiatku predpokladali, že opäť ide len o kus papiera zabalený v peknom šate, ktorý im reálne nepomôže. Zdá sa však, že svetielko nádeje im predsa len zablikalo.

No nie tak, ako predpokladali, teda že štát bude mať jasný a konštruktívny plán na naštartovanie ekonomiky. Úradníci to zobrali z opačného konca – upravili pravidlá pri skončení ich biznisu. Keď už vláda v mnohých smeroch pri poskytovaní pomoci pre firmy zlyháva, aspoň pri ich odchode im to „uľahčí“, čo je však iný recept na krízu, než podnikatelia pôvodne čakali.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Budú sa faktúry posielať online? Heger chce znížiť úniky daní

Pri malom konkurze štatutárovi hrozí nižšia pokuta za jeho nenahlásenie včas než pri veľkom konkurze a súd ho musí vyhlásiť do pätnástich dní od podania návrhu. Majetok ani záväzky podľa posledných piatich účtovných závierok nesmú vo firme ako právnickej osobe presiahnuť milión eur a pred podaním návrhu na súd treba zaplatiť preddavok 500 eur.

Opäť to však nie je pomocná ruka úplne pre všetkých – niektorí podmienky jednoducho nesplnia. Pre tých ostane jedinou možnosťou veľký konkurz. O tom, akú „obľubu“ má tento formát v podnikateľskom prostredí, svedčia celoslovenské štatistiky. Vlani ich bolo vyhlásených 167, v roku 2019 dokonca 248. Dôvody, prečo si firmy doteraz nezískal, sú pochopiteľné.

Od októbra minulého roka musí štatutár pri podaní návrhu na veľký konkurz uhradiť preddavok na odmenu správcovi vo výške 1 500 eur, a to z vlastného vrecka. Navyše, pokiaľ návrh na vyhlásenie konkurzu nepodá včas, riskuje pokutu 12 500 eur, opäť z vlastných zdrojov.

Na snímke minister financií SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Odhalili sme model, ktorý inšpiruje Hegera pri e-faktúrach. Maďari ho majú tri roky

Legislatíva stanovila podmienky tak, že pokute sa prakticky vyhnúť nedá, čiže platili ju všetci do radu. Okrem toho podnikateľ môže byť trestne stíhaný, a to za marenie konania, čo mnohým výrazne dvíha krvný tlak vzhľadom na to, že sa situáciu snažia riešiť čestným spôsobom. Rezort spravodlivosti má ešte stále čo doháňať v legislatívnom procese.

Napríklad pri dočasnej ochrane II, ktorá takisto platí od tohto roka. Nové podmienky totiž splní len málokto. Ochranu získajú len životaschopné podniky, ktoré budú mať súhlas aspoň 50 percent nespriaznených veriteľov z celkového dlhu. Otázkou opäť zostáva, prečo sa prijal zákon, ktorý prakticky nebude mať kto využiť, hoci v pláne splnených legislatívnych úloh vlády vyzerá „chrumkavo“.