Aktuálny medvedí trh – čiže podľa definície fáza poklesu finančných trhov – tu máme „oficiálne“ od polovice júna. Medvedí trh je stav po viac ako 20 percent poklese alebo z 52-týždňového maxima. Niekto by mohol mať pocit, že tento stav už trvá pomerne dlho.

V skutočnosti však priemerný medvedí trh trvá niekoľko mesiacov. A keď sa pozrieme na aktuálne okolnosti a pesimizmus investorov, ktorí (zatiaľ márne) čakajú na obrat k lepšiemu, je zrejmé, že trhy v neistote ešte chvíľu zostanú. A, prirodzene, negatívny sentiment sa môže časom ešte prehlbovať.

Medvedí trh sa prejavuje vo všetkých aktívach

Posledný medvedí trh sme zažili len nedávno, v roku 2020, keď globálnu ekonomiku silno zasiahla pandémia koronavírusu a s ňou súvisiace obchodné reštrikcie po celom svete. Ak sa pozrieme na štatistický historický priemer, tak medvedí trh trvá na americkom akciovom trhu zvyčajne približne deväť mesiacov.

To by znamenalo, že do konca roka by sa súčasný stav mohol otočiť. Faktom však je, že dnes ešte investori nevidia svetlo na konci tunela. Vojna na Ukrajine pokračuje, inflácia aj v dôsledku konfliktu rastie a výrazne prehlbuje ekonomickú krízu a znižuje rast. Tento stav brzdí všetky trhy aktív od akcií, futures, zahraničných mien až po kryptomeny. A vo všetkých týchto aktívach jasne prejav negatívnej nálady. Kto dokáže uhádnuť, kedy sa situácia kompletne otočí, je bezpochyby kandidátom na investora roka.

Optimisti veria v skorý obrat ešte počas jesene, pesimisti hovoria, že medvedí trh môže trvať aj nasledujúce dva roky. Benchmarkový index S&P 500, ktorý prvýkrát klesol do fázy medvedieho trhu 13. júna (so stratou -21,8 % voči maximu z 3. januára), úvodom júla pokles zastavil a stagnuje.

Výkonnosť amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť amerického benchmarkového indexu S&P 500 za posledných 5 rokov

Recesia ešte nenastala, ale už ju pociťujeme

Recesia ako najväčšia hrozba je objektívny parameter, ktorý však každý subjektívne pociťuje inak. Podľa oficiálnych dát skončil 1. kvartál 2022 v USA v medziročnom mínuse, avšak pri číslach za druhý kvartál sa očakáva plusové znamienko. Technicky teda USA v recesii ešte nie sú. Goldman Sachs však predikuje 30 percent riziko, že USA padnú do recesie v budúcom roku a model Bloomberg Economics dokonca pracuje s pravdepodobnosťou 38 percent.

Ak by ste sa však spýtali Američanov a Európanov, mnohí vám povedia, že recesia je už dnes tu. Potvrdzuje to aj prieskum spoločnosti CivicScience, v ktorom viac ako tretina Američanov vyjadrila presvedčenie, že ekonomika je už aktuálne v recesii.

Stávka na komodity nemusí vyjsť

Medvedí trh dnes vidíme vo všetkých aktívach, dokonca aj v kryptomenách, ktoré by teoreticky mali byť odolné presne voči týmto „klasickým problémom“ ekonomiky. Istý typ záchrany investori hľadajú v komoditách. Práve energetika a komodity vrátane ropy sú na vzostupe, ropa WTI napríklad nedávno dosiahla 10-ročné maximum.

Ani komodity však nie je stávka na istotu. Centrálne banky môžu v snahe zastaviť rast cien priškrtiť svojimi opatreniami ekonomiky, a tým znížiť dopyt. Tento krok by sa logicky prejavil aj na cenách komodít. Ďalším aktívom, ktoré profituje z agresívnejšej politiky FEDu, je americký dolár. Americká mena dnes funguje pre investorov ako bezpečný prístav.

Vďaka prísnej menovej politike USA a, naopak, váhavej politike Európskej centrálnej banky, bude v najbližšom čase dolár ďalej posilňovať. Bude zaujímavé sledovať, či skutočne euro „podlezie“ paritu a ako hlboko následne klesne.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora