Priaznivé ekonomické prostredie v kombinácii s nadšením investorov z generatívnej umelej inteligencie (AI) a novej triedy liekov proti obezite od Eli Lilly a Novo Nordisk spustili špekulatívnu horúčku. Výsledok je ohromujúci. Nvidia sa za okamžik katapultovala a stala sa treťou najhodnotnejšou spoločnosťou v USA s hodnotou 2,2 bilióna dolárov a Novo Nordisk sa stala najhodnotnejšou spoločnosťou v Európe so 600 mld. dolárov. Vedľa týchto príbehov existuje celý ekosystém spoločností súvisiacich s AI a spoločností zaoberajúcich sa obezitou a tiež biotechnologických spoločností, ktoré prosperujú z tohto boomu inovácií. A aby sa nezabudlo na Sedem veľkolepých.
Nadšenie vždy poháňa chamtivosť a extrapolácia očakávaní na neudržateľnú úroveň. Tentoraz tomu nie je inak. Od februára 2024 americký akciový trh dosiahol úroveň ocenenia, ktoré sme tu nemali od obdobia dot.com bubliny a technologickej bubliny v roku 2021. Historicky viedlo ocenenie akcií na súčasných vysokých úrovniach k nízkym výnosom očistených od inflácie počas nasledujúcich 10 rokov. Od decembra 2021 americké akcie vzrástli len o 5,2 percenta a inflácia je hore o 10,6 percenta. S americkými akciami pri ich súčasných oceneniach nie je čas na chamtivosť. V skutočnosti by investori mali premýšľať o znížení svojej expozície amerických akcií. Samozrejme, môžeme sa veľmi mýliť a vieme zájsť oveľa ďalej.
Priemerné Z - skóre v siedmich hodnotiacich metrikách
Napäté ocenenie amerických akcií nás núti takticky ísť neutrálne proti strategicky pozitívnemu pohľadu na ne. Zatiaľ čo o Európe možno povedať veľa negatívnych vecí, fiškálne ventily sú otvorené a európsky akciový trh má čo doháňať v porovnaní s americkými a japonskými akciami. V 2. štvrťroku by preto mohlo dôjsť k geografickej rotácii do Európy. Zachovávame z krátkodobého hľadiska negatívny pohľad na japonské akcie kvôli menovým rizikám JPY a pozícii Japonskej centrálnej banky ohľadne menovej politiky.
Na sektorovej úrovni je Saxo bank pozitívna voči energetike (veľká hodnota a dobré zabezpečenie proti inflácii), zdravotníctvu (silný rast v porovnaní s ocenením) a financiám (priaznivé zhodnotenie a stále dobré prevádzkové prostredie). Negatívne sa pozeráme na priemyselné odvetvia (nízky rast a drahé), informačné technológie (príliš veľa špekulácií a humbuku v krátkodobom horizonte), verejné služby (nízka dynamika a negatívny výhľad) a nehnuteľnosti (nízka dynamika a drahé).
Tento rok je najväčším volebným rokom v modernej histórii, pričom voľby v USA 5. novembra sú najdôležitejšími voľbami, najmä pre Európu. Biden a Trump sú podľa dvoch najnovších prieskumov preferencií na rovnakej úrovni a Trump spochybňuje NATO a vojenskú podporu pre Európu, čím vyvoláva obavy európskych politikov z asertívnejšieho Ruska. Bez ohľadu na to, či Trump vyhrá alebo nie, jeho komentáre o NATO spustili poplach v hlavných mestách Európy a zmobilizovali úsilie o dramatické zvýšenie vojenských výdavkov. Poľsko už teraz dáva 4 percenta HDP a je ochotné dať ešte viac. Dochádza tak k veľkému rastu vojenských výdavkov v prospech európskych spoločností v oblasti obrany. Očakáva sa, že Rheinmetall, najväčšia nemecká spoločnosť v obrannom priemysle, zvýši počas nasledujúcich piatich rokov tržby ročne v priemere o minimálne 18 percenta. Jedným z našich najväčších favoritov sú preto práve európske obranné spoločnostA. Investori sa môžu do tohto odvetvia dostať aj cez ETF, napríklad Future of Defence UCITS ETF alebo VanEck Defense UCITS ETF.
- Peter Garnry
Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora