Twitter a bitcoin – fúzia, ktorú by si ešte pred niekoľkými rokmi vedel predstaviť len málokto. Popularita trhu kryptomien však za posledný rok extrémne narástla, s čím súvisí nielen rast cien jednotlivých aktív, ale aj ich mainstreamová adopcia. Spoločnosť Twitter nedávno oficiálne predstavila novú funkciu, pomocou ktorej si budú môcť používatelia medzi sebou navzájom posielať bitcoin. Twitter sa tak stane prvou celosvetovo známou sociálnou sieťou, ktorá do svojho systému implementuje kryptomeny. To, že sa Twitter rozhodol integrovať bitcoin nie je, koniec-koncov, až také veľké prekvapenie, pretože Jack Dorsey, CEO Twitteru, je dlhoročným podporovateľom bitcoinu.
ANKETA: Ako by ste investovali 50-tisíc eur na päť rokov s priemerným rizikom?
Celý koncept integrácie kryptomien je založený na funkcii s názvom „Tip Jar Twitter“. Funkcia Tip Jar je službou, ktorá umožní odmeňovať tvorcov obsahu na Twitteri formou prepitného. Platby na Twitteri budú sprostredkované prostredníctvom aplikácie Strike, ktorá funguje na protokole s názvom Lightning Network.
Lightning Network je práve tou magickou technológiou druhej vrstvy bitcoinu, ktorá svojím spôsobom „obchádza“ hlavný blockchain siete. Ide o transakčnú vrstvu nad bitcoin blockchainom. Táto vrstva pozostáva z peer-to-peer siete obojsmerných platobných kanálov, ktoré si účastníci siete vedia vytvárať medzi sebou priamo. Transakcie sa zapisujú len v rámci týchto kanálov, a do blockchainu sa zapíše len finálna bilancia kanálu v momente, kedy sa účastníci rozhodnú kanál uzavrieť. Práve táto technológia umožňuje posielať bitcoiny veľmi rýchlo a lacno, a teda sa dá využiť na mikrotransakcie.
Je dôležité zdôrazniť, že Twitter v súčasnosti neplánuje žiadnym spôsobom verifikovať vlastníkov účtu. To znamená, že „prepitné“ bude môcť prijať a odoslať prakticky ktokoľvek. V skutočnosti tak zavedenie bitcoinu na Twitter neprináša len funkciu podpory pre tvorcov obsahu, ale zároveň otvára dvere lacným a rýchlym transakciám.
Na rozdiel od klasických finančných služieb, ktoré musia pre svoje fungovanie disponovať potrebnými licenciami v jednotlivých krajinách, kde operujú, sú platby prostredníctvom lightning siete k dispozícii prakticky kedykoľvek, a to v globálnom meradle.
Bitcoinová Lightning sieť by teda mohla vyriešiť celosvetový problém súvisiaci s vysokými poplatkami pri odosielaní remitencií. Napríklad, až 70 percent domácností v Salvádore prijíma platby vo forme remitencií v priemernej výške 195 amerických dolárov mesačne. Navyše, štatistické dáta, a koniec koncov aj samotný prezident Salvádoru poukázali na to, že až 70 percent Salvádorčanov stále nemá bankový účet, čím sa odosielanie remitencií do krajiny prostredníctvom tradičných finančných a bankových služieb výrazne komplikuje.
Najpopulárnejšou formou odosielania remitencií v Salvádore je aktuálne kvôli absencii bankových účtov fyzická hotovosť, pri ktorej sú poplatky variabilné v závislosti od výšky odosielanej sumy. Ak vezmeme do úvahy priemernú výšku remitencií, transakčné poplatky prevodu peňazí do Salvádoru sa pohybujú vo výške od 7 dolárov do 13 dolárov.
To, ako môže fúzia Twitteru a bitcoinu rýchlo a jednoducho vyriešiť problém vysokých poplatkov pri remitenciách, veľmi dobre vysvetlil zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Strike, Jack Mallers.
Jednoducho uskutočnil platbu z Chicaga do San Salvádoru, hlavného mesta Salvádoru, prostredníctvom aplikácie Strike. Poplatok za túto transakciu bol prakticky nulový. Twitter tak má obrovský potenciál stať sa v oblasti remitencií serióznym konkurentom pre spoločnosti ako napríklad Western Union.
Testovacia platba J. Mallersa potvrdila obrovský potenciál využitia bitcoinu v kombinácii s Lightning sieťou. Využitie bitcoinu ako platidla bolo doteraz výhodnejšie najmä pre transakcie s vyšším objemom peňazí, technológia Lightning so sebou priniesla nový potenciál využitia bitcoinu aj na mikrotransakcie.
Evolučným vývojom, technologickým pokrokom a najmä rastom integrácií podobného typu, je možné očakávať ešte masívnejší rast celého ekosystému kryptoaktív. Bitcoin, tak ako ho poznáme dnes, už nie je len jednoduchým platobným systémom, ale komplexným, robustným a funkčným nástrojom. Jeho potenciál naprieč ekonomickými odvetviami je preto enormný.