Oznámenie Elona Muska o tom, že chce kúpiť celú sociálnu sieť Twitter, vyvolalo na tvárach investorov v apríli tohto roka prekvapenie. Aj keď Musk už predtým kúpil na voľnom trhu takmer desatinu akcií siete, rozhodne nikto nečakal, že sa rozhodne ovládnuť ju celú. Išlo totiž o typ investície, ktorý vôbec nezapadá do doterajších podnikateľských záujmov tohto vizionára. Jeho rozhodnutie kúpu zrušiť už prekvapilo oveľa menej. To však zďaleka ešte nie je koniec tejto story.

Rozprávka, ktorá netrvala dlho

Nedá mi na úvod nepovedať, že celý príbeh okolo Twitteru a Muska mal spočiatku svojím spôsobom „rozprávkový nádych“. Musk verejne vyhlásil, že má záujem o akvizíciu sociálnej siete a už onedlho prišla ponuka zo Twitteru a uzavretie dohody. Zmluva konkrétne znela na 44 miliárd USD, čiže 54,20 USD za každú akciu. Táto „rozprávka“ však začala dostávať trhliny už pomerne rýchlo o uzavretí dohody.

Konkrétne začal Muska spochybňovať oficiálne uvádzaný percentuálny podiel spamových účtov pod 5 percent. A následne si vypýtal od siete dokumenty, ktoré mali vniesť do tohto problému viac svetla. Je zrejmé, že už v tomto čase Musk takpovediac precitol a začal hľadať cestu von z uzavretej dohody.

Následne po „preskúmaní podkladov“ Musk presne podľa očakávania začal tvrdiť, že od Twitteru nedostal všetko potrebné, čo považuje za porušenie podmienok. Naopak, Twitter trvá na tom, že z ich strany boli dodané všetky potrebné dokumenty.

Akcie Twitteru na „kauzu Musk“ doplácajú

Nasledoval logický krok, oficiálne oznámenie zrušenie transakcie zo strany Elona Muska. Ako oficiálny dôvod uviedol nedostatok informácií o počte spamových a falošných účtov na Twitteri. Ako sa čakalo, Twitter zrušenie zmluvy len tak neakceptuje a ide do právneho súboja.

Medzičasom však Twitter na pôvodný a neskôr zrušený záujem Muska dopláca: akcie spoločnosti Twitter po oznámení Muska o odstúpení od zmluvy stratili za pár dní 11 percent a dostali sa na úroveň 32 USD. A aj keď sa medzitým cena jemne zvýšila, stále je ďaleko od historických hodnôt. A aj voči aprílovej úrovni, kedy celá záležitosť s odkúpením začala, je Twitter stále cez dvadsať percent. Samozrejme, kľúčový pre vývoj akcií bude výsledok právneho sporu.

Výkonnosť akcií spoločnosti Twitter za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Twitter za posledných 5 rokov

A ako to dopadne?

Kto má v spore Twitter vs. Musk navrch? Finálne slovo budú mať, samozrejme, súdy. Avšak existujú indície, ktoré hovoria skôr v prospech Twitteru. Najpravdepodobnejším scenárom zostáva, že Musk sa nevyhne uhradeniu rekordnej pokuty za ukončenie zmluvy vo výške 1 miliardy dolárov a Twitter svojou valuáciou aj po spore zostane výrazne pod hranicou pôvodných 44 miliárd USD, na ktorý ho nacenila v apríli uzavretá zmluva.

Prirodzene, pozitívny výsledok pre Twitter určite úrovni akcií pomôže. Jediná istota je dnes v tom, že v ďalších mesiacoch sa môžeme tešiť na zaujímavý právnický súboj.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora