V posledných mesiacoch sme boli svedkami veľkých historických kolapsov. Niektoré sa týkali stablecoinov, iné platforiem DeFi a ďalšie hedžových fondov.

Tak ako po každom väčšom krachu aj tento politici využívajú na zavádzanie nových nariadení. Tentoraz to však nemusí byť na škodu. 

Nové regulatívy sa zavádzajú po celom svete. Od nedávnych pozmenení vo Francúzsku cez uzákonenú direktívu MiCA v EÚ až po Indiu a Čínu evidujeme snahu každého štátu regulovať toto odvetvie. Podľa Ashleyho Aldera, predsedu Medzinárodnej organizácie komisie pre cenné papiere (IOSCO), globálni regulátori v priebehu budúceho roka pravdepodobne vytvoria spoločný orgán, ktorý by mal koordinovať pravidlá trhu s kryptoaktívami.

Ale tu je tá najdôležitejšia časť. 

Regulátori začínajú rozlišovať medzi bitcoinom a 20 000 krypto tokenmi. 

Predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy Gary Gensler minulý mesiac potvrdil, že bitcoin, ako jediné digitálne aktívum, je komodita. Gensler je druhým po sebe idúcim predsedom SEC, ktorý to vyhlásil, vďaka čomu je viac než nepravdepodobné, že sa táto klasifikácia v budúcnosti zmení. S rovnakým vyhlásením prišiel predseda Commodity Futures Trading Commission (CFTC), Rostin Behnam ktorý minulý mesiac tiež potvrdil, že bitcoin je komodita.

Čo to ale znamená pre ostatných 20 000 kryptomien? 

Predseda Gensler zdôraznil, že mnohé z týchto „kryptofinančných aktív“ majú „kľúčové atribúty cenného papiera“ a budú spadať pod zákon o cenných papieroch. A to je dobrá správa. Takýto dohľad poskytne investorom jasné pravidlá a vyššiu dôveru inštitucionálnym investorom v kryptopriemysle. Napríklad nariadenie MiCA má za cieľ chrániť spotrebiteľov tým, že požaduje od emitentov stablecoinov, aby si vytvorili dostatočne likvidnú rezervu a predišli tak platobnej neschopnosti ako v prípade Terra LUNA a stablecoinu UST.

Samozrejme, z toho vyplýva jedna zásadná otázka. 

Pomôže regulácia zabrániť novým Terra LUNA krachom v budúcnosti? 

Pravdepodobne nie. 

K podvodom dochádza aj na regulovaných trhoch. Kríza hypotekárnych úverov v USA, spoofing trhu s komoditami, Ponziho schéma Bernieho Madoffa a LTCM boli pod silným vládnym dohľadom. Aj napriek tomu okradli investorov o miliardy a žiaden regulátor im v tom nedokázal zabrániť. Inak povedané, regulácia nie je odpoveďou na všetko.

Regulácia kryptomien je však nevyhnutná a bude aj užitočná.  Aj tí najväčší krypto nadšenci si už dnes uvedomujú, že plne anarchický svet nie je tá správna cesta. Ak sa nariadenie pripravia citlivo, vytvoria jednotné pravidlá pre všetkých a tí ktorí ich porušia budú vyradení a potrestaní. 

A práve v súvislosti s pripravovanou reguláciou je rozumnejšie vyčkať s investovaním do krypto tokenov. Kým niektorým kryptomenám môže regulácia prospieť, väčšina z nich transformáciu na cenné papiere neprežije. 

A dovtedy zostane jediným bezpečným prístavom bitcoin. V rámci digitálnych je to jediná investícia, ktorá nie je tŕňom v oku svetových regulátorov. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora