Taiwan, označovaný často za „kremíkový štít“, celosvetovo produkuje ohromujúcich 65 percent polovodičov a viac ako 90 percent najnáročnejších čipov. Pre globálne hospodárstvo teda neexistuje jednotlivo dôležitejšia spoločnosť ako tamojší výrobca polovodičov TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Vyspelé mikročipy TSMC sú nenahraditeľné v iPhonoch, lekárskych prístrojoch, rampách na odpaľovanie rakiet a mnohých ďalších technológiách a do veľkej miery nemajú konkurenciu. Krajiny a firmy, ktoré nemôžu využívať najvyspelejšie polovodiče TSMC, jednoducho nemôžu vyvíjať niektoré kritické technológie. Rozhodnutia tejto spoločnosti tak môžu mať priame dopady do záležitostí globálnej bezpečnosti.

Vzhľadom na to, že vyhliadky čínsko-amerických vzťahov sú neradostné, TSMC oznámila plány investovať 40 miliárd dolárov do výstavby druhého výrobného závodu v Arizone, kde bude vyrábať trojnanometrové čipy (prvá továreň na štvornanometrové čipy má byť v prevádzke v roku 2024). Rozhodnutie spoločnosti umiestniť ďalšiu produkciu do Spojených štátov je za súčasnej situácie, kedy je napätie okolo Taiwanu v centre pozornosti, pochopiteľné. Potom, čo ostrov v auguste navštívila predsedníčka americkej snemovne Nancy Pelosiová, podnikla Čína nebývalo agresívne vojenské cvičenia, pri ktorých blízko ostrova odpaľovala rakety a v Taiwanskej úžine simulovala blokádu.

V októbri potom administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ohlásila komplexnú novú reguláciu exportu koncipovanú tak, aby ochromila schopnosť Číny produkovať vyspelé čipy a púšťať sa do inej technologicky vyspelej výroby. Čína už síce do domácej výroby čipov masívne investovala, ale výsledky sú zatiaľ neuspokojivé. Teraz keď si prezident Si Ťin-pching ako čínsky vodca zaistil tretie funkčné obdobie, jeho režim by mohol vykonať protiopatrenia ukončením kontraktov amerických technologických firiem na budovanie dátových centier pre lokálne vlády.

Hoci TSMC dostala ročnú výnimku z nových amerických exportných obmedzení, môže nastať doba, kedy ju vláda USA bude tlačiť do toho, aby odstrihla väčšinu svojich obchodných vzťahov s Čínou. Bidenova administratíva sa obáva, že Čína používa čipy TSMC v novej triede nadzvukových rakiet a v snahe zaistiť si globálnu dominanciu v umelej inteligencii.

Čínska závislosť na taiwanských čipoch slúži ako forma odstrašovania a ochrany Taiwanu, pretože čínska vláda sa nesmierne citlivých zariadení na výrobu čipov na ostrove nemôže len tak zmocniť silou. Napriek tomu, že sa niektorí pozorovatelia obávajú, že Čína môže TSMC považovať za samostatný dôvod na prevzatie Taiwanu, predseda TSMC Mark Liu podotkol, že vojna by ich továrne nevyhnutne zničila alebo vyradila z prevádzky.

Napriek tomu sa TSMC ocitá uprostred veľmocenského súperenia, pretože vyrába čipy, ktoré chcú obe strany, a má prevádzky na oboch stranách. Zatiaľ čo na čínsky trh pripadá 10 až 12 percent celkových tržieb spoločnosti, Spojené štáty sú jej najväčšou klientelou a Taiwan zostáva jej hlavnou výrobnou základňou a centrom výskumu a vývoja.

Taiwan sa stal bojiskom o svetového hegemóna
Neprehliadnite

Boj veľmocí sa začal: Taiwan je bojiskom o svetového hegemóna medzi Spojenými štátmi a Čínou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa