Odhodlanie Donalda Trumpa eliminovať „zbytočné regulácie“ v oblasti umelej inteligencie môže prospieť iniciatívam Big Tech v oblasti umelej inteligencie, nakoľko by to znížilo náklady spojené s dodržiavaním nariadení a potenciálne urýchlilo inovácie. „Spoločnosti Big Tech s expozíciou na dátové centrá by mohli zaznamenať významné zisky, ak sa zvýši energetická kapacita na podporu rastu AI. To by mohlo podporiť akcie spojené s infraštruktúrou AI, pretože dopyt po spracovaní a ukladaní dát narastá,“ očakáva Charu Chanana, vedúca stratégií fixných príjmov v Saxo Bank.

Na druhej strane Trumpov ekonomický nacionalizmus a preferencia sebestačnosti USA by mohli predstavovať výzvu pre nadnárodné technologické spoločnosti. Nahradenie Bidenových dotácií v rámci čipového zákona clami na dovážané komponenty by mohlo vyvíjať tlak na technologické firmy, aby presunuli výrobu do USA, a to najmä v oblasti polovodičov. „Bez stimulov poskytovaných na základe čipového zákona by vysoké clá mohli zvýšiť náklady a skomplikovať dodávateľské reťazce, čo by mohlo negatívne ovplyvniť ziskovosť a konkurencieschopnosť technologických spoločností, ktoré sú silno závislé na globálnych výrobných sieťach,“ vysvetlila expertka Saxo Bank.

Kým Tesla získa, Meta bude pravdepodobne ťahať za kratší koniec

Nateraz sa javí, že vďaka Trumpovi môže z firiem veľa získať Tesla. Naopak, Trumpov historicky napätý vzťah s generálnym riaditeľom Meta, Markom Zuckerbergom, by mohol ovplyvniť pozíciu spoločnosti. Môže nastať zmiernený postoj k zákazu TikToku, čo by mohlo zvýšiť konkurenciu pre Meta v oblasti angažovanosti používateľov. „Ak by bola angažovanosť spoločnosti Meta ovplyvnená TikTokom, Truth Social alebo platformou X Elona Muska, jej vysoké investície do AI by mohli byť predmetom ešte prísnejšieho dohľadu investorov,“ upozorňuje Charu Chanana zo Saxo Bank.

Z tech spoločností môže Apple čeliť veľkému riziku vyplývajúcemu z ciel kvôli svojej veľkej závislosti na Číne pri výrobe iPhonov. Clá by mohli zvýšiť náklady alebo narušiť dodávateľský reťazec, čo by vyvíjalo tlak na ziskovosť. Kľúčové riziko pre Alphabet spočíva v potenciálnych antitrustových politikách. „Nvidia by mohla profitovať zo zvýšeného dopytu po infraštruktúre AI, ak sa deregulácia a expanzia energetickej kapacity presadí. To by mohlo podporiť rast dátových centier a pomôcť Nvidii udržať si vedúcu pozíciu v AI čipoch. Kľúčovým bodom na sledovanie bude Trumpov postoj k Taiwanu a jeho dopad na kľúčového dodávateľa Nvidie, firmu TSMC,“ podčiarkla odborníčka.

Potenciálnymi víťazmi budú energetika, banky, obrana a menšie firmy

Za potenciálnych víťazov Trumpovej politiky 2.0 považuje Saxo Bank energetiku, banky, sektor obrany, menšie firmy a zlato. Deregulácia a dôraz na energetickú nezávislosť by mohli prospieť tradičným energetickým firmám v oblasti plynu a ropy. „Napriek tomu očakávame zmiešaný výkon cien ropy, ktoré by mohli klesnúť v dôsledku vyššej americkej ponuky, čo môže byť vyvážené vyššou pravdepodobnosťou prísnejších sankcií voči Iránu a pomalšieho cyklu znižovania sadzieb Fedu,“ hovorí Charu Chanana. Podľa nej avizovaná politika zameraná na domáce prostredie a zníženie daní by mohli podporiť rast v sektoroch orientovaných na domáci dopyt, čo by prospelo akciám menších spoločností. Zlato by mohlo získať ako bezpečný prístav a zaistenie proti inflácii, najmä pri potenciálnom obchodnom napätí a rizikách stagflácie. „Riziká však môžu vzniknúť v prípade nadmerného posilnenia USD alebo ak Fed spomalí tempo znižovania úrokových sadzieb,“ varuje.

Potenciálnymi porazenými naopak budú pravdepodobne čínske a hongkonské akcie, obnoviteľné zdroje a Európa.  Clá a zvýšené geopolitické trenie by mohli dlhodobo tlačiť na Čínu a Hongkong, čo môže presmerovať kapitálové toky do regiónov ako India a Japonsko. „Európske trhy by mohli čeliť protivietru kvôli obchodnému napätiu, pričom exportne zamerané ekonomiky, ako Nemecko, sú obzvlášť zraniteľné,“ dodáva odborníčka Saxo Bank.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora