Krach Terra LUNA otriasol celým trhom. Tento prepad celkovo vymazal 60 miliárd dolárov a stiahol so sebou aj bitcoin. Veľa ľudí prišli o peniaze a v niektorých prípadoch aj o celoživotné úspory.  

Ako sa môžeme poučiť z tohto kolapsu a ako sa dá na niečo podobné pripraviť do budúcnosti? 

Tu sú tri lekcie.  

Stablecoiny neposkytujú ochranu vkladov 

Prvá lekcia, ktorú dala Terra trhom spočíva v tom, že krypto investori pochopili, že stablecoiny nemusia byť “stabilné” a neposkytujú žiadnu ochranu vkladov. Dnes už aj tí najväčší krypto gambleri vidia rozdiel medzi poisteným eurom v banke a stablecoinom v kryptopeňaženke. 

Altcoiny sú neregistrované cenné papiere

Druhá lekcia, ktorú si investori začali uvedomovať je, že takmer všetky altcoiny sú v podstate neregistrované cenné papiere a mali by spadať pod zákon o cenných papieroch. Inak povedané, ak má krypto token šéfa a kancelárie, je to verejne obchodovaná spoločnosť a musí reportovať regulátorom, aké aktíva drží v banke na pokrytie vkladov klientov. 

Bitcoin je digitálna komodita

A tretia lekcia je, že investori už konečne chápu rozdiel medzi 20 tisíc altcoinami a bitcoinom. Zatiaľ čo americké regulačné orgány považujú bitcoin za komoditu, takmer všetky altcoiny sa stále nachádzajú mimo zákon ako neregistrované cenné papiere. Inak povedané, bitcoin je diametrálne odlišný od kryptomien a je jediným legálnym investičným nástrojom spomedzi digitálnych mien. To že sa nachádza na jednom trhu s altcoinami je jednou z najväčších irónií. Je škoda, že altcoiny majú stále významný vplyv na cenu ako aj na reputáciu bitcoinu. 

Dnes si už aj najväčší zástancovia krypto trhov uvedomujú, že plne anarchický svet nie je to najlepšie pre kryptotrhy a začínajú sa prikláňať k prísnejšej regulácii altcoinov. 

Kým bitcoin bol americkou komisiou pre cenné papiere (SEC) ako aj Commodity Futures Trading Commission (CFTC) vyhlásený za komoditu, altcoiny nie sú podľa SEC v súlade so zákonmi. 

Je nad slnko jasné, že drvivá väčšina z 20 000 altcoinov neprežije transformáciu na cenné papiere a spadne na nulu. Niektorým z nich ale môže regulácia prospieť, pretože im zvýši dôveryhodnosť hlavne voči inštitucionálnym investorom. Avšak dovtedy bude lepšie vyhýbať sa altcoinom veľkým oblúkom. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora