Katastrofa pre mainstream

Podľa očakávania Elon spustil lavínu plaču v ľavicových korporátnych médiách.

Ich najväčšou obavou je, aby nedošlo k obnoveniu účtu bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Wall Street Journal uviedol, že inzerenti plánujú bojkotovať Twitter, ak Elon Musk dovolí Donaldovi Trumpovi vrátiť sa na platformu. Prvou lastovičkou je automobilka General Motors, ktorá už pozastavila reklamu na Twitteri.

Takže aký bol Elonov skutočný dôvod pre kúpu Twitteru?

Nikte nevie. 

Možno minul 44 miliárd dolárov, len na to aby vrátil satiristov z Babylon Bee na Twitter. 

„Vták je voľný,“ napísal na svoj twitterový účet Elon Musk po tom, čo za 44 miliárd dolárov prevzal túto sociálnu sieť.  

Podľa Elonových slov kúpa Twitteru nebola obchodným rozhodnutím. Ako povedal: 

,,Myslím si, že je veľmi dôležité, aby existovala inkluzívna aréna pre slobodu prejavu."

Bol to ale skutočný dôvod tejto akvizície?

Predtým ako sa pozrieme na všetky dôvody, poďme si pripomenúť, ako to celé začalo.

Pre Muska to všetko začalo kauzou Babylon Bee. Babylon Bee je americký humoristický portál, ktorý si robí srandu z politikov a každodenného života.

V marci tento portál uverejnil článok s názvom: „Mužom roka Babylon Bee je Rachel Levin“.

Článok je vtipný, pretože odhaľuje groteskne vyzerajúceho amerického štátneho úradníka. Tento muž s make-upom, prezlečený za ženu, s fialovými okuliarmi a odetý v nejakej vojenskej uniforme, je prvým tajomníkom ministra zdravotníctva USA. Čo je na tom ešte viac bizarné je, že tento choro vyzerajúci chlap, ktorý vyzerá ako 5-minút pred infarktom, má na starosti zdravotný stav americkej populácie a pred nedávnom usmerňoval celosvetovú stratégiu boja proti vírusu. Celý jeho zjav je ako karikatúra. Ak by niekto prišiel takto prezlečený na maškarný ples, všetkých by určite pobavil. 

Humor je však pre ľudí pri moci nebezpečná zbraň a ,,woke” zamestnanci Twitteru nemohli dovoliť vtipkovať na úkor tejto komickej postavičky. Twitter preto zrušil účet Babylon Bee. 

Samozrejme, existujú tisíce iných prípadov cenzúry zo strany moralistov na Twitteri, vrátane zákazu Projektu Veritas, alebo dokonca cenzúry úradujúceho prezidenta USA, Donalda Trumpa.

Prečo teda Elon kúpil Twitter?

Nikto to nevie s istotou povedať, ale tu sú tri najpravdepodobnejšie dôvody.

Obnovenie slobody slova

Keď si Elon Musk všimol zákaz humoristického portálu pre srandu z vládneho úradníka, zdalo sa mu to totalitné. Okamžite zavolal šéfovi Babylon Bee, Sethovi Dillonovi, a povedal mu, že možno kúpi Twitter. 

Ako väčšina z nás, aj on vidí, ako sa západný svet rúca. Či už to bolo s nevedeckou cenzúrou názorov na lockdowny, cenzúrou názorov na sporné voľby v USA, alebo celou vojnovou propagandou po Ruskej invázii na Ukrajinu, diskusia o spoločenských témach sa vrátila do obdobia studenej vojny. USA sú na pokraji občianskej vojny s dvoma rozdelenými tábormi, ktoré si nevedia prísť na meno. 

Pravdou je, že sociálna sieť presadzovala výhradne ľavicovú ideológiu a ostatné názory boli automaticky označené ako fašistické a extrémistické. Inak povedané, ľavica si užívala Twitter ako svoju ideologickú bublinu.

Ako uviedla komička Bridget Phetasy v podcaste Joea Rogana, diskusia na Twitteri bola platformou, kde sa v poslednom čase ,,ľavičiari navzájom oňuchávali”.  

Elon sa usiluje priniesť určitú rovnováhu do verejnej diskusie v západnom svete. A keďže väčšina politických a kultúrnych ideológií prichádza aj k nám z USA, možno mu raz budeme vďační, že šialenosti, ktoré dnes zažíva Amerika k nám nikdy nedorazia.

Monetizácia Twitteru

Twitter nie je veľmi úspešnou firmou. V porovnaní s Facebookom takmer nič nezarába, jeho trhová kapitalizácia je relatívne malá a cena akcií za posledných osem rokov prešľapuje na mieste. 

Platforma sa navyše správa ako ľavicová bublina plná ,,woke“ zamestnancov hrajúcich sa na boha. Ich videá na YouTube, kde sa chvália, ako málo fungujú, sú na internete virálne.

Dokáže vôbec niekto speňažiť takúto mimovládku plnú marxistických aktivistov s pokriveným svetonázorom?

Elon môže.

Je dôležité si pripomenúť, že keď Elon predal Paypal, získal 200 miliónov dolárov, ktoré rozdelil po sto miliónov do dvoch projektov, SpaceX a Tesla. Predstavme si, že by niekto povedal privátnemu bankárovi, že všetky svoje peniaze investuje do firmy na výrobu rakiet a elektrických áut. Každý finančný poradca by asi vyskočil z okna. Tesla je dnes najhodnotnejšou automobilovou spoločnosťou na svete a SpaceX takmer nahrádza celú NASA. 

Rovnakým spôsobom môže monetizovať aj v Twitteri. Musíme si tiež uvedomiť, že Elon nie je žiadny altruista. Je podnikateľským géniom, ktorý pracuje 15 hodín denne a spí vo fabrike. Niekoľko krát už dokázal, že vie dosiahnuť nemysliteľné. 

A keď už nič iné, Twitter pomôže budovať brading pre Teslu, SpaceX alebo akúkoľvek inú z jeho spoločností, a to v podstate zadarmo. A v neposlednomj rade si uvedomme, Binance, najväčšia krypto burza na svete potvrdila, že je akciovým investorom v akvizícii Twitteru. Bitcoin sa teda napokon môže stať internetovým platidlom.

Kúpa reputácie 

Takáto kúpa reputácie nie je u miliardárov ničím neobvyklým. Jeff Bezos z Amazonu, druhý najbohatší človek na svete, ochránil svoj záujem kúpou The Washington Post. Bill Gates pomohol založiť televíznu stanicu MSNBC a dodnes platí stovky miliónov médiám po celom svete.

Twitter za desať rokov existencie zmenil politiku, žurnalistiku, biznis, kultúru a medziľudské vzťahy na nepoznanie. Je to nepochybne jedna z najvplyvnejších mediálnych spoločností na svete. 

Elon Musk, ako najbohatší človek na svete, si teraz časť tohto vplyvu kúpil. Okrem toho vie, že takéto bohatstvo si vyžaduje aj ochranu, najmä pred konkurenciou a ich korporátnymi médiami. Najmä potom, čo otvorene preskočil od ľavičiarskej ideológie establišmentu ku konzervatívnym svetonázorom.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora