Názor naň majú však len tí, čo už o bitcoine alebo kryptomenách niečo počuli alebo čítali. Väčšina ľudí však stále ani netuší, čo bitcoin vlastne je. A aj tí, čo si o ňom už niečo prečítali na Wikipedii, na pár blogoch o kryptomenách, alebo zachytili nejakú zmienku v korporátnych médiách, majú často skreslený obraz a bitcoinu nerozumejú.
Málokto si vôbec dal tú námahu a strávil čas, aby ho skutočne pochopil. Mne trvalo približne dvanásť mesiacov, kým som detailne pochopil, ako bitcoin v skutočnosti funguje. A to mám nejaké znalosti o investíciách a finančných technológiách.
Faktom je, že v médiách a na internete je množstvo zavádzajúcich informácií a „zaručených“ informácií, ako to s bitcoinom bude.
Jeden z najčastejších argumentov proti bitcoinu je, že ho vlády skôr či neskôr zakážu. Medzi ďalšími domnienkami dominujú očakávania, že bude okopírovaný alebo hacknutý. Každý kto strávil v krypto svete viac ako 15 minút to už určite počul.
Pokúsim sa niektoré z týchto najväčších obáv rozptýliť.
Môžu vlády bitcoin zakázať?
Čím bude bitcoin populárnejší, tým bude pre vlády predstavovať väčšiu hrozbu. Je však nevyhnutné pochopiť jednu vec: žiadna vláda bitcoin zakázať nemôže. Je to ako zakázať čísla. Štát dokáže čiastočne znemožniť nákupy a predaje v tejto mene, ale nedokáže zakázať vlastníctvo bitcoinu.
Politici majú aj možnosť bitcoin zdaniť a regulovať. Najlepšie na tom je, že bitcoin už v podstate regulovaný je. To vďaka KYC/AML direktívam, ktoré používajú burzy a takzvaní krypto ťažiari.
Navyše celý zoznam amerických regulátorov, ako napríklad IRS, SEC alebo CFTC, už dávno bitcoin legitimizovali ako majetok. Práve to umožňuje čoraz väčšiemu počtu veľkých nadnárodných spoločností držať veľké množstvo bitcoinov bez obáv z konfiškácie.
Faktom tiež ostáva, že všetky snahy krajín o zakázanie bitcoinu nakoniec viedli k ešte väčšiemu záujmu o túto digitálnu menu.
Vie bitcoin niekto okopírovať?
Je nepopierateľné, že okopírovať bitcoin ako software je možné. Mnohí ho naklonovali už tisíckrát, no všetci zlyhali.
Čím to je?
Nikto nedokáže naklonovať sieť.
Inak povedané, keď sa viac než 100 miliónov ľudí rozhodne vložiť bilión dolárov do jednej siete, nepotrebujú inú. Pri technológiách takmer vždy platí, že „víťaz berie všetko“. Vezmime si napríklad príbeh Facebooku. Jeho internetovú stránku alebo aplikáciu zvládne okopírovať ktokoľvek relatívne rýchlo, nikdy však nenaklonuje miliardu jeho používateľov.
Dokážu bitcoin hacknúť?
Za 12 rokov existencie nebola bitcoinová sieť ešte nikdy hacknutá. A verte tomu, že to skúšali aspoň miliónkrát! Faktom je, že hacknúť bitcoin sa doteraz nepodarilo nikomu. Iste, hackeri dokážu nabúrať burzy a aplikácie, vniknúť a vybieliť digitálne peňaženky, no samotný bitcoin im stále odoláva. Inými slovami, bitcoinová sieť je najbezpečnejšia databázová sieť na svete. Využíva hardvér za miliardy dolárov, ktorý je rozložený po celej planéte a má iba jedno použitie – zabezpečenie bezpečnosti siete.
Takže môže niekto bitcoin zrušiť, okopírovať alebo hacknúť. Zakázať alebo zrušiť určite nie, hacknúť veľmi ťažko, ak vôbec. A okopírovať možno, ale nikdy nie jeho biliónovú sieť.
Legendárni investori ako Paul Toudor Jones, Stanley Druckenmiller alebo Guggenheim už do bitcoinu zainvestovali. Inštitucionálni investori ho už tiež berú vážne. Grayscale, MicroStrategy, Massachusetts Mutual, BlackRock, či Tesla držia miliardy bez obáv.
Čoskoro bude schválený aj ETF, a ten zbaví obáv aj väčšinu retailových investorov, ktorí si ešte neurobili v bitcoine jasno.
Všetko, čo sa snažím povedať je, že keby si investori našli čas na lepšie naštudovanie bitcoinu, pravdepodobne by sa zbavili hlavných obáv a dokázali by predbehnúť aj veľkých hráčov.
Ale stále platí: „Lepšie neskoro ako nikdy.“
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora