ChatGPT, nový chatbot s umelou inteligenciou vyvinutý výskumným laboratóriom OpenAI, strhol svet útokom. Najznámejšia generatívna umelá inteligencia (AI) na svete, ktorá je už oslavovaná ako míľnik vo vývoji takzvaných veľkých jazykových modelov (LLM), vyvoláva dôležité otázky o tom, kto ovládne tento rodiaci sa trh a či tieto výkonné technológie slúžia verejnému záujmu.

Vydanie ChatGPT od OpenAI v novembri minulého roka sa stalo globálnou senzáciou a prilákalo milióny používateľov. Chat je schopný odpovedať na otázky v konverzačnej angličtine (spolu s niektorými ďalšími jazykmi) a vykonávať ďalšie úlohy, ako je písanie počítačového kódu.

Odpovede, ktoré ChatGPT poskytuje, sú plynulé a presvedčivé. Napriek svojej schopnosti vyjadrovať sa však môže niekedy robiť chyby alebo vytvárať faktické nepravdy, čo je fenomén známy medzi výskumníkmi AI ako „halucinovanie“. Strach z vymyslených referencií nedávno viedol niekoľko vedeckých časopisov k zákazu alebo obmedzeniu používania ChatGPT a podobných nástrojov v akademických prácach. Ale zatiaľ čo chatbot môže mať problémy s overovaním faktov, zdá sa, že je menej náchylný na chyby, pokiaľ ide o programovanie a môže ľahko písať efektívny a elegantný kód.

Napriek všetkým svojim nedostatkom ChatGPT zjavne predstavuje veľký technologický prielom, a preto Microsoft nedávno oznámil „viacročnú, multimiliardovú investíciu“ do OpenAI, údajne vo výške 10 miliárd dolárov, navyše k 1 miliarde dolárov, ktorú už spoločnosti zaviazal. Pôvodne nezisková OpenAI je teraz zisková spoločnosť v hodnote 29 miliárd dolárov.

ChatGPT je poháňaný GPT-3, výkonným LLM vyškoleným na obrovské množstvo textu na generovanie prirodzene znejúcich odpovedí. Aj keď ide v súčasnosti o celosvetovo najslávnejšiu generatívnu AI, ďalšie veľké technologické spoločnosti ako Google a Meta vyvíjajú svoje vlastné verzie. Stále nie je jasné, ako budú tieto chatboty speňažené, údajne sa pripravuje platená verzia ChatGPT, pričom OpenAI predpokladá do roku 2024 príjmy vo výške 1 miliardy dolárov.

Tieto nástroje by sa ale mohli zneužiť na rôzne nezákonné schémy, ako sú sofistikované online podvody alebo písanie škodlivého softvéru. Ale perspektívne aplikácie technológie, od kódovania po objavovanie proteínov, ponúkajú dôvod na optimizmus. McKinsey napríklad odhaduje, že 50 až 60 percent spoločností už do svojich operácií začlenilo nástroje poháňané umelou inteligenciou, ako sú chatboty. Rozšírením používania LLM by spoločnosti mohli zlepšiť efektivitu a produktivitu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa