Index ekonomického sentimentu* po sedemmesačnom poklese prudko poskočil, keď z novembrových -37b vzrástol na -6b (hranica medzi očakávaním zrýchlenia a spomalenia je 0b), čo predstavuje najvyššiu úroveň od augusta. Hlavnou príčinou je zmena očakávaní vyplývajúca z vývoja pandémie.
V porovnaní s predošlým mesiacom klesol podiel respondentov očakávajúcich sprísnenie opatrení zo 69 percent na 44 percent, naopak podiel respondentov očakávajúcich uvoľnenie vzrástol zo 17 percent na 27 percent. Stále však prevládajú negatívne očakávania. Okrem pandémie drží index očakávaní v mínuse aj inflácia (40% respondentov) a problémy s dodávkami tovarov (30%).
Index aktuálneho stavu ekonomiky klesol z -5b na -8b, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca. Ohľadom vývoja vo svete sú respondenti optimistickejší. Indexy očakávaní pre eurozónu aj USA sa vrátili po štyroch mesiacoch do kladných čísel.
Očakávania vývoja na akciových trhoch ostávajú, podobne ako v predošlých troch mesiacoch, jemne pozitívne – pre americké akcie dosiahol index očakávaného vývoja v najbližších šiestich mesiacoch 19b a pre európske 17b, čo je mierne viac ako pred mesiacom. Podobne badať stagnáciu aj pri očakávaniach vývoja na dlhopisových trhoch, kde sú indexy vysoko v pluse, čo naznačuje očakávania rastu výnosov z dlhopisov, v decembri dosiahol index očakávaného vývoja výnosov 45b pre Slovensko, 55b pre Nemecko a 63b pre USA.
* Index ekonomického sentimentu meria očakávania slovenských ekonómov ohľadom vývoja ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch.
** Všetky indexy v prieskume sú vypočítané ako rozdiel medzi percentom kladných a záporných odpovedí. Najvyššie možné skóre je +100 a najnižšie -100 bodov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora