Aj keď rok 2020 priniesol najväčšiu globálnu ekonomickú recesiu od druhej svetovej vojny, postaral sa aj o niekoľko paradoxov. Aj napriek sérii lockdownov v snahe spomaliť šírenie koronavírusu a negatívnym vplyvom na mnohé firmy sa akciové indexy držia veľmi dobre.
Veľkým impulzom sú bezpochyby programy na podporu ekonomík a zmiernenia negatívnych dopadov, ktoré zavádza Európska centrálna banka aj vlády mnohých krajín. V tomto komentári sme sa pozreli na to, ako sa v tejto situácii drží slovenský a český kapitálový trh.
Takto by mohol vyzerať online predaj budúcnosti: Algoritmus, ktorý ľuďom navrhuje outfit
Slovenský kapitálový trh trpí malým počtom titulov
Na úvod nutné konštatovanie: slovenský trh je z hľadiska objemov obchodovania aj počtu titulov stredoeurópskym trpaslíkom. Napriek tomu sa a ňom v tomto roku udiali viaceré pohyby.
Najsilnejší rast ukázala farmaceutická spoločnosť Biotika, ktorá so započítaním reinvestovania dividend vzrástla o približne 7,6 percenta oproti minulému roku. Biotika, rovnako ako väčšina farmaceutických spoločností, rástla aj vďaka šíreniu vírusu a zvýšený dopyt po liekoch sa odzrkadlil na hodnote jej akcií.
Tým však pozitívne správy z bratislavskej burzy končia. Čierny Peter patril tento rok Slovenským energetickým strojárňam so stratou až 80 percent. Medzi porazených patrili – podobne ako na iných trhoch – banky. V Bratislave konkrétne OTP banka Slovensko s poklesom 20 percent, Všeobecná úverová banka s mínus 9 percentami a Tatrabanka s mínus 3 percentami.
Bitcoinový ošiaľ sa opakuje. V porovnaní s rokom 2017 sa však mnohé zmenilo
Slovenské energetické strojárne majú permanentný pokles tržieb a sú neustále v strate už od roku 2017. Koronavírus tento trend len posilnil, čo viedlo k dramatickému prepadu hodnoty akcií. Slovenské banky výrazne doplácajú na súčasnú menovú politiku nízkych sadzieb, rovnako ako banky na českej burze.
Keďže sa index SAX skladá z malého počtu titulov, percentuálna zmena slovenského indexu s reinvestovaním dividend je len približne mínus 2 percentá voči úrovni z konca minulého roka. To je v porovnaní s Prahou a ďalšími burzami v regióne dobrý výsledok.
Český index dopláca na silné zastúpenie bánk
Situáciu českého kapitálového trhu odráža pražský index. Ten sa dodnes nedokázal spamätať z pandémie, oproti koncu roka 2019 stráca aj so započítaním reinvestovania dividend približne 7,5 percenta. Dôvodom sú banky, ktoré majú výraznú váhu v tomto indexe. So stratou vyše 20 percenta dominujú pražskému indexu banky: Komerční Banka, Erste Group Bank a Moneta Money Bank.
Pri dnešnej menovej politike výrazne trpia zisky bánk. Nepomáha ani česká koruna, ktorá je výrazne menej defenzívna než napríklad euro alebo americký dolár. Počas krízy investori logicky predávali české koruny a v snahe ochrániť portfólio nakupovali zmienené defenzívnejšie meny.
Rokovania o brexite sa podľa kuloárov blížia ku koncu. Na obzore sa črtá mäkký brexit
Medzi víťazmi aj telekomunikačný operátor
Víťazom českého kapitálového trhu sú akcie Stock Spirit Group, ktoré vzrástli o viac ako 25 percent a O2 Czech Republic s približne 17-percentnou rastom hodnoty.
Spirit Group zvýšila predaj alkoholu vo východnej Európe, a tým aj očakávania analytikov. Telekomunikačná firma O2 z portfólia PPF zasa dokázala vyhrať aukciu na 5G frekvencie na Slovensku a plusom bolo aj predĺženie používania značky O2 v Česku z pôvodného termínu januára 2022 až do roku 2036.
Veľká vec: české IPO v strede 2. vlny koronakrízy
V Českej republike sme boli nedávno dokonca svedkami verejnej ponuky akcií IPO. Na menšej českej burze Start vstúpila do obchodovania firma Pilulka a darilo sa jej. Od začiatku verejného obchodovania do 10. 12. 2020 dokázala narásť o 13 percent.
Pilulka funguje so zaujímavým biznis modelom na pomedzí technologickej a farmaceutickej firmy. Aj keď všetku hotovosť investuje do rastu na nových trhoch a rozširovania sortimentu, investori jej manažmentu veria. To jasne ukazuje cena akcií.
Čo môžeme očakávať v nasledujúcom roku?
Aj keď sa oba indexy sústreďujú na obmedzený počet sektorov, pozitívne očakávania ohľadom vakcíny budú mať pozitívny vplyv aj na spoločnosti v českom a slovenskom indexe. Preto je možné očakávať, že spoločnosti obchodované v krajinách V4 budú následne konvergovať k najväčším svetovým indexom rozvinutých krajín Európy alebo Severnej Ameriky.
- Lukáš Baloga
Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora