Elon Musk, najbohatší človek na svete a jeho vlajková loď Tesla začiatkom týždňa oznámili, že nakúpili bitcoiny v hodnote 1,5 miliardy dolárov. Automobilka sa tiež nechala počuť, že za predaj elektromobilov bude prijímať platby v bitcoinoch.
Pre najpopulárnejšiu digitálnu menu to je zjavne veľká správa, čo sa hneď po jej zverejnení premietlo do eufórie na kryptotrhu a výraznému nárastu jeho ceny.
Po prvé, Tesla figuruje v rebríčku najväčších amerických spoločností Fortune 500. Je takmer nulová šanca, že by takáto ostro sledovaná firma nakúpila kryptomeny v rozpore s existujúcimi nariadeniami amerického regulátora, Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC). Je tiež dosť nepravdepodobné, že by tento nákup mohol ohroziť zvyšok ich podnikania.
Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva
Po druhé, touto kúpou sa okamžite eliminuje akékoľvek kariérne riziko pre ďalších finančných riaditeľov korporácii vo zvyšku rebríčka Fortune 500, ktorí uvažujú o podobnom kroku. Rovnako ako Paul Tudor Jones a Stanley Druckenmiller dodali investorom a inštitúciám z Wall Street odvahu, aj Elon Musk a Tesla zabezpečia pohodlie pre nadnárodné korporácie.
Pripomíname, že Tesla nie je jedinou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá sa odhodlala k takémuto kroku. K 15 Wall Street firmám, o ktorých sme písali v novembri, sa k nákupu kryptomien pridali desiatky ďalších.
Čo je výnimočné na nákupe Tesly?
15 percent hotovosti v bitcoine
Nákup automobilky Tesla za 1,5 miliardy dolárov predstavuje približne 15 percent jej čistej hotovostnej pozície. Kým väčšina investorov a firiem do kryptomien opatrne alokuje 1 - 2 percentá, Musk začal od prvého dňa s dvojciferným číslom.
Tesla na bitcoine zarobila vyše 40 percent
Správa o nákupe spoločnosti Tesla viedla k pohybu ceny bitcoinu o viac než 8-tisíc dolárov, čo bol najväčší denný výkyv za 24 hodín v histórii tejto meny.
Ak predpokladáme, že Tesla nakúpila bitcoin za priemernú cenu 35-tisíc dolárov, spoločnosť by už pri tomto enormnom nákupe zarobila približne 40 percent.
Bitcoin sa stal najväčšou finančnou spoločnosťou na svete
Ekologický bitcoin
Hlavným poslaním spoločnosti Tesla je vytvárať tzv. trvalo udržateľný a ekologický rozvoj. Z tohto dôvodu je takmer neprípustné, aby taká “zelená” spoločnosť ako Tesla kúpila bitcoin, ak by mala pochybnosti o nepriaznivom vplyve ťažby bitcoinu na životné prostredie. Je preukázané, že väčšina elektriny potrebnej pre ťažbu bitcoinov pochádza z obnoviteľných zdrojov.
Sme svedkami toho, ako sa v reálnom čase odohráva globálne prijatie nového aktíva a meny. Najprv ho kupovali malí retailoví investori, neskôr sa pridali finančné inštitúcie, teraz nadnárodné spoločnosti a nakoniec začnú bitcoin nakupovať aj samotné centrálne banky. Je to už len otázka času.
Samozrejme, ze bitcoin je volatilný. Avšak nikto to nevyjadril lepšie ako šéf Microstrategy, Michael Saylor, ktorý tiež kúpil bitcoin za viac ako 1,3 miliardy dolárov.
“Radšej budem držať volatilné aktívum, ktoré rastie 200 percent ročne ako mať stabilné, čo každý rok stráca 15 percent.”
Pripraví bitcoin zlato o slávu v boji s infláciou?
Spustený domino efekt
Každá nadnárodná spoločnosť čelí presne rovnakým výzvam, ktorým čelia jednotlivci a banky. Americká centrálna banka tlačí nové doláre strašidelným tempom. Neistota a chaos na trhoch vedie firmy k tomu, aby hľadali aktíva, ktoré im umožnia zabezpečiť ochranu svojej kúpnej sily v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.
Tesla môže spustiť domino efekt. Očakávame, že sa v nasledujúcich mesiacoch dočkáme ďalších výhlasení konglomerátov ako Tesla o nákupoch bitcoinov. Inými slovami, Tesla nie je prvá a nebude ani posledná, ale ich rozhodnutie môže slúžiť ako bod zlomu, ktorý otvára možnosti pre stovky korporácií, ktoré ho budú nasledovať. Je to začiatok konca peňazí, ako ich poznáme.
Bitcoin rastie a tu je sedem dôvodov, prečo neprestane
Tak či onak, nákup takéhoto množstva bitcoinu je významnou udalosťou pre finančné trhy. Najbohatší človek planéty a jedna z najambicióznejších svetových spoločností sa rozhodla pridať k miliónom ľudí, ktorí už vedia, že bitcoin sú novodobé peniaze.
Na záver len jedna úvaha.
Elon Musk je nespochybniteľný génius a čoho sa chytil, to premenil na zlato. V tomto prípade to môže byť premena na digitálne zlato.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora