Tesla má medzi producentmi elektromobilov dlhodobo exkluzívne postavenie. Tomu zodpovedala aj cena jej akcií, ktorá dramaticky rástla najmä od roku 2020. Firma Elona Muska však momentálne zažíva náročnejšie časy. Jej akcie sú v poklese a nedávno Tesla ohlásila prepúšťanie. To všetko vyvoláva logicky medzi investormi neistotu. Aké sú príčiny problémov a je to s Teslou vážne?

Čakajú sa slabšie výsledky v 2. kvartáli

Medzi silné faktory, ktoré zatlačili na cenu akcií, sú bezpochyby nižšie odhady výroby a tržieb. Analytici nedávno znížili odhad počtu Tesiel dodaných na globálny trh v 2. kvartáli 2022 o 65 000 na 245 000 kusov. To predstavuje medziročný pokles o 22 percent. Ani Tesla sa nevyhla následkom dlhšej odstávky kvôli koronavírusu a logistickými problémami v dlho zatvorenom čínskom prístave Šanghaj, ktoré ovplyvnili jej tamojšiu továreň.

Z tejto situácie vyplýva pokles tržieb. Samotná automobilka údajne odhaduje pokles tržieb za 2. kvartál na 15,50 miliárd dolárov z pôvodne očakávaných 19,20 miliárd dolárov. Z toho vyplýva aj pokles zisku na akciu: najnovšie sa odhaduje na 1,66 USD, čo je zásadný ústup z pôvodne očakávaných 2,71 USD.

Výkonnosť spoločnosti Tesla Inc za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Výkonnosť spoločnosti Tesla Inc za posledných 5 rokov

Tesla šetrí náklady prepúšťaním

Následky krízy v dodávkach súčiastok sa logicky nevyhli ani automobilke Tesla. Majiteľ firmy, najbohatší človek sveta Elon Musk, sa len nedávno podelil s verejnosťou o obavy, že má z prichádzajúceho ekonomického vývoja zlý pocit. Praktické následky „zlého pocitu“ na seba nenechali dlho čakať: tento týždeň Tesla oznámila prepúšťanie zamestnancov. Chystá sa zatvoriť kanceláriu v kalifornskom meste San Mateo, o prácu tak celkovo príde približne 200 ľudí.

Prvým krokom je prepustenie približne 10 percent tamojších agentúrnych zamestnancov. Tesla sa snaží redukovať náklady podľa Muska preto, že nové fabriky v Texase a Berlíne aktuálne strácajú miliardy dolárov. Tesla čelí v tejto výrobe narušeniu dodávateľského reťazca a má problémy – podobne ako iné automobilky - udržať výrobnú kapacitu v pôvodne plánovaných číslach.

Tesla čelí problémom, v EÚ však bude mať priaznivé podmienky pre rozvoj

Nie sú to však len dodávateľské problémy, ktoré tlačia cenu akcií Tesly smerom nadol. Negatívny vplyv má aj rýchlo rastúca inflácia a zvyšujúce sa úrokové sadzby. A nepomáha ani spontánny nápad Elona Muska kúpiť Twitter a celý „kolotoč“ správ sprevádzajúcich tento chystaný obchod. Tento krok rozhodne zneistil investorov vo všetkých Muskových spoločnostiach. Hlavným dôvodom bola obava, že sa namiesto Tesle a SpaceX bude venovať Twitteru, na čo by jeho vlajkové lode mohli začať doplácať.

Prakticky od okamihu, keď Musk oznámil svoj záujem o kúpu Twitteru, zaznamenala Tesla výrazný pokles akcií. Odvtedy hodnota akcií Tesly spadla o približne 39 %, čo je skutočne zásadné. Navyše, Tesla bude musieť do budúcnosti vyriešiť problémov s dodávkami batérií, ktoré ju trápia. Nehovoriac o opätovnom zhoršení situácie na trhoch kvôli koronavírusu, kvôli ktorému sa na jeseň očakáva nová séria obmedzení s pravdepodobným dopadom na logistiku.

Treba však spomenúť aj faktory, ktoré môžu Tesle naopak pomôcť. Medzi ne určite patrí najnovšia dohoda o ukončení predaja vozidiel so spaľovacími motormi do roku 2035 v EÚ. Tento jasný podporný signál prechodu na elektromobilitu môže byť pre Teslu v nasledujúcich rokoch hnacím motorom. V blízkych týždňoch však bude určite najzaujímavejším „divadlom“ výsledok Muskovho „vyšetrovania“ percentuálneho podielu falošných účtov na Twitteri.

Vizionár sa netajil, že toto je kľúčová otázka pri jeho rozhodovaní ohľadom možného uzavretia akvizície siete Twitter. Sociálna sieť nedávno tieto dáta Muskovi poskytla. Rozhodnutie kúpiť alebo nekúpiť Twitter môže mať zásadný vplyv na rast akcií Tesly.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora