Väčšine vyspelých ekonomík, Číne a mnohým rozvíjajúcim sa trhom a rozvojovým ekonomikám hrozí sekulárna stagnácia – trvalý pomalší rast. Zástancovia tohto pohľadu poukazujú na starnutie populácie, deglobalizáciu, zmenu klímy, rastúcu nerovnosť a nadmerný dlh, zatiaľ čo optimisti namiesto toho vyzdvihujú potenciál mladších, dynamických krajín a technológií zvyšujúcich produktivitu.

Dokonca aj keby sekulárna stagnácia bola nevyhnutná, pravdepodobne nebude mať podobu sekulárnej stagflácie alebo toho, čo Nouriel Roubini nazýva „veľká stagflácia“. Stagflácia sa vzťahuje na vysokú infláciu s nezamestnanosťou nad jej prirodzenou úrovňou a produkciou pod jej potenciálom. Pravdepodobnejší scenár pre najvyspelejšie ekonomiky a Čínu je však mnoho desaťročí sekulárnej stagnácie so všeobecne nízkou mierou inflácie, prerušovanej príležitostnými epizódami prechodnej stagflácie.

Existujú dva odlišné faktory stagflácie, z ktorých oba môžu pôsobiť súčasne. Prvý nastane, keď negatívny agregátny ponukový šok zvýši infláciu a zároveň zníži produkciu a zvýši mieru nezamestnanosti, ako sa to stalo v prípade prudkého nárastu globálnych cien komodít a pandémiou vyvolaného prerušenia dodávateľských reťazcov. Ak je ponukový šok dočasný alebo ak sa agregátny dopyt prispôsobí smerom nadol na trvalo nižšiu úroveň agregátnej ponuky, inflácia nad cieľovou hodnotou bude prechodná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa