„Spomínate si na obrázok lavíny?“ pýta sa renomovaný historik Niall Ferguson. „To je to, čo teraz vo svete vidíme, kde sa vyššie ceny potravín a energií spojili s monetárnym utesňovaním a poruchou dodávateľských sietí,“ vysvetľuje profesor zo Stanford University a Harvardu.

Končiaci sa týždeň priniesol ďalšie zhoršenie situácie v globálnej ekonomike, ktoré stiahlo akciové trhy k rekordnej sérii poklesov. Rastúce problémy sa prejavili aj v spoločenskej rovine, a to protestmi v Iráne a bankrotom Srí Lanky.

Existujú obavy, že ide iba o začiatok globálnej potravinovej krízy, ktorá povedie k hladomoru v chudobnejších krajinách sveta, sérii bankrotov rozvíjajúcich sa štátov a následným politickým turbulenciám v mnohých ďalších krajinách.

Keď ani dotácie nestačia

Cena pšenice vzrástla v tomto roku o 60 percent. Ceny múčnych výrokov v iránskych obchodoch zaznamenali ešte väčší rast, o sto až tristo percent. V mnohých arabských krajinách tvoria kalórie pochádzajúce z pšenice až tretinu všetkého kalorického príjmu obyvateľstva. Je len otázkou času, keď sa takýto rast cien pretransformuje do masových protestov.

Tie sa počas týždňa objavili vo viac ako 40 iránskych mestách. Dôvodom nie je len vysoká cena, ale aj nedostatok múky. Tá je v Iráne silno dotovaná, čo dáva priestor na jej pašovanie do okolitých krajín, ako je Irak alebo Afganistan. Riešenie situácie pri výpadkoch ukrajinskej produkcie preto pre mnohé štáty nemusí byť rýchle ani jednoduché.

Miesto splátok dlhu benzín

Srí Lanka je prvou ázijskou krajinou, ktorá zbankrotovala v tomto storočí. Stalo sa tak prvýkrát od jej osamostatnenia sa od Británie v roku 1948. Krajina sa už týždne borí s nedostatkom potravín a palív, čo malo za následok nárast inflácie nad 30 percent, najviac v Ázii.

Srí Lanka je ukážkou štátu, ktorý je plne závislý na importe základných surovín. Keď vyschne zdroj jeho dolárových príjmov, aj z dôvodu tragického riadenia krajiny, vláda si musí vybrať, či bude financovať nákupy palív, alebo splácať svoje dlhy.

Pod tlakom situácie bola donútená uprednostniť nákupy liekov, palív a potravín pred splátkami 51-miliardového dlhu. „V našich vodách je loď s benzínom, no nemáme forex na jeho zaplatenie,“ reagoval minister pre energetiku na avizovaný dostatok benzínu iba na pár dní.

Cena srílanských dlhopisov poklesla o 60 percent. Krajina verí v pomoc Medzinárodného menového fondu. No tá nebude zadarmo. Aj preto vláda rozhodla o privatizácii svojich aeroliniek. Medzitým však protesty pokračujú a rozzúrený dav vypálil domy aspoň 38 politikom.

Je to iba začiatok

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa