Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti Crypto.com. Kým na začiatku roka 2022 vlastnilo bitcoin 183 miliónov ľudí, na konci to už bolo 219 miliónov.
Počet krypto investorov mieri k pol miliarde
Ak k celkovému počtu bitcoinerov zarátame aj držiteľov krypto tokenov, počet investorov do digitálnych aktív vyletí na 425 miliónov ľudí.
V porovnaní s 300 miliónmi na začiatku minulého roka to predstavuje závratný 42 percentný nárast v adopcii.
Najväčší nárast nových investorov však zaznamenalo v minulom roku Ethereum. Hlavnou príčinou bol upgrade Merge, ktorý zaviedol prechod ETH na mechanizmus proof-of-stake.
Na začiatku minulého roka vlastnilo ETH 24 miliónov ľudí, ale na konci roka to už bolo 87 miliónov, čo predstavuje medziročný nárast o 260 percent.
Ak oddelíme držiteľov krypto tokenov od investorov do ETH, zistíme, že zvyšných 119 miliónov ľudí vlastní ostatné krypto tokeny.
Podľa Briana Armstronga, generálneho riaditeľa burzy Coinbase, štvrtina amerických domácností už má skúsenosť s bitcoinom alebo inou kryptomenou.
Ktoré krajiny vedú v adopcii?
Krajina s najvyššou mierou bitcoinovej adopcie je aj tento rok Nigéria.
Podľa Googlu táto africká krajina zaznamenala najviac vyhľadávaní výrazov, akými sú: „Ako kúpiť bitcoin“ alebo „Ako ťažiť bitcoin“.
Tu je rebríček krajín podľa počtu vyhľadávaní výrazu: „Ako nakúpiť bitcoin”:
- Nigéria
- Kamerun
- Ghana
- Cyprus
- Etiópia
- Jamajka
- USA
- Keňa
- Juhoafrická republika
- Spojené arabské emiráty
- Singapur
- Veľká Británia
- Kanada
- Austrália
Slovensko síce medzi poprednými krajinami nefiguruje, no vysoko sa umiestnilo v inom rebríčku. V tabuľke počtu vyhľadávaní výrazu „Ako ťažiť bitcoin” je na 6. mieste.
- Nigéria
- Ghana
- Keňa
- Tobago
- JAR
- SLOVENSKO
- Kanada
- Austrália
- Singapur
- Lotyšsko
Inflácia a nedôvera politikom
Ktoré faktory ovplyvnili adopciu bitcoinu najviac?
Jednou z hlavných príčin úspechu je vysoká miera inflácie v danej krajine.
Tá ale nesmie byť príliš vysoká.
Dôvod je jednoduchý.
Ak v krajine nastane hyperinflácia, je už príliš neskoro na nakupovanie bitcoinu. Občania už nemajú za čo.
Inak povedané, zmeškali vlak.
Aj preto sa väčšina krajín s extrémne vysokou infláciou, ako napríklad Turecko, Libanon alebo Argentína, v rebríčku nenachádza.
Druhým výrazným faktorom úspechu je prístup k špičkovým technológiám na nákup a prevod bitcoinu.
Napríklad spoločnost Paxful sa výrazne pričinila k raketovému nárastu prijatia bitcoinu v krajinách ako Ghana, Etiópia a Nigéria.
Tretím dôvodom, ktorý výrazne vplýva na mieru prijatia bitcoinu, je vysoká nedôvera vo vládu v danej krajine.
Napríklad za adopciou bitcoinu na Cypre stojí najmä trauma z roku 2013, kedy všetkých občanov pripravil „záchranný balík EÚ” o 60 percent úspor.
Alebo popularita bitcoinu v Kanade a v Austrálii je s najväčšou pravdepodobnosťou spojená s totalitnými opatreniami počas covidovej psychózy.
Pripomeňme si, že kanadské banky vtedy deaktivovali kreditné karty a skonfiškovali účty kamionistov, ktorí protestovali proti drakonickým covid opatreniam.
Na záver je dôležité pripomenúť, že bitcoinová adopcia na čísle 219 miliónov nekončí.
Podľa jedného z najznámejších bitcoinových analytikov, Willy Woo, sa týmto tempom rastu dostane bitcoin na hranicu miliardy používateľov do roku 2026.
Som si istý, že skôr či neskôr bude bitcoin vlastniť 8 miliárd ľudí.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora