Až doteraz finančné trhy ignorovali pokračujúci rast globálnych prípadov nového koronavírusu a mnohé akcie dosahovali svoje historické maximá. Rastúce obavy o nové zatváranie ekonomík im však dávajú stopku.

Britský nukleárny arzenál

Zo Spojeného kráľovstva prichádza ďalšia temná prognóza. Pokiaľ sa nič nezmení, krajina už v polovici októbra zažije 50-tisíc nových prípadov Covid-19 denne.

Dôvodom je podľa hlavného vedeckého poradcu britskej vlády skutočnosť, že počet prípadov v krajine sa zdvojnásobuje každý týždeň. Zdravotnícke úrady z tohto dôvodu zvýšili úroveň rizika z hladiny tri na hladinu štyri. Tá označuje rýchlo rastúci počet prípadov, pravdepodobne exponenciálnym tempom.

Už dnes premiér Boris Johnson príde s novými opatreniami. Tie nadviažu na pokutu 10-tisíc libier za neizolovanie sa v prípade pozitívneho testu.

Bude sa zvažovať aj nukleárna možnosť, ktorá by priniesla dvojtýždňové uzavretie krajiny. Finančné trhy sú z týchto obáv, podporených novou silou pandémie, značne nervózne.

Karlov most
Neprehliadnite

Vírus zomieľa Česko. Krajina sa stala druhou najrizikovejšou v Európe

Mañana už dnes

Situácia v Španielsku sa zhoršuje každým dňom. Najhoršie postihnutým mestom už nie je Barcelona ale Madrid. Lokálne testovanie ukazuje, že pozitívny je každý štvrtý testovaný.

Aj to je dôvod, prečo madridská vláda obmedzila mobilitu 850-tisíc ľuďom, najmä z najchudobnejších častí mesta. Tí môžu vyjsť zo svojich oblastí iba do školy, za prácou alebo lekárom.

Epidemiológovia sa ale obávajú, že to nebude stačiť. Až tri štvrtiny prípadov totižto pochádzajú z iných oblastí. Premiér Pedro Sánchez pripustil, že reaktivuje núdzové opatrenia z jari, ak o to požiadajú lokálne vlády.

reštaurácia malý skleník skleníky návštevníci
Neprehliadnite

Ako preplávať druhou vlnou koronakrízy? Poučme sa zo zahraničia

Nikto nechce zatvárať

No lokálne vlády španielskemu premiérovi odkazujú, že opätovné uzavretie ekonomík by bolo pohromou. Podobnej pohromy sa obáva aj britská vláda. Politici vedomí si ekonomických a sociálnych následkov ďalších lockdownov budú k reaktivácii ťažkých opatrení zdržanliví.

Nakoniec môžu byť zdržanliví natoľko, že stratia kontrolu nad vírusom a obmedzenia budú musieť byť ešte prísnejšie.

Pri rastúcej trajektórii nových prípadov v Európskej únii a stagnácii v USA, je pred blížiacou jesennou vírusovou sezónou stále ťažšie uveriť, že vakcíny dokážu pomôcť ešte v tomto roku.

Muž v obleku na pláži
Neprehliadnite

Pokazili sme si to. Epidemiológovia odišli na dovolenku

Americká politika to komplikuje

Kým doteraz finančné trhy verili, že vlády a centrálne banky vždy prídu na pomoc, ich presvedčenie stráca na sile. Dôvodom sú predvolebné roztržky medzi republikánmi a demokratmi, ktoré minimalizujú šancu, že americká vláda príde s akýmkoľvek novým stimulom ešte pred novembrovými voľbami.

Aj to je dôvod, prečo americké akcie merané indexom S&P500 klesajú o viac ako sedem percent od svojich vrcholov dosiahnutých na začiatku septembra.

Nie je to však dôvod jediný. Významný výpredaj zaznamenali najväčšie banky po celom svete. Nemecká Deutsche Bank stiahla so sebou celý index DAX. Britská HSBC sa prepadla na najnižšie hodnoty za posledných 25 rokov. Dôvodom sú obavy, že pomáhali prepierať špinavé peniaze, a budú čeliť sankciám.

HSBC bank v Londýne.
Neprehliadnite

Veľké banky čelia obvineniam, že pomáhali s praním špinavých peňazí

Nechutný október

Október je pre akcie historický najhorší mesiac. Banková panika z roku 1907, kolaps trhu z roku 1929, čierny pondelok z roku 1987, či prepad v roku 2008. Mnohí investori zo strachu z podobnej situácie aj v roku 2020 radšej vyberajú svoje zisky. A pravdepodobne počkajú, čo bude o niekoľko nasledujúcich týždňov.