Bývalý guvernér štátu Kalifornia Arnold Schwarzenegger napísal v stredu pre Economist výzvu na pokojné odovzdanie moci v Spojených štátoch.
„Raz som spravil film Súdny deň. To bol iba Hollywood. Avšak šiesteho januára uvidíme súdny deň pre mnoho politikov. Buď ostanú pri ľuďoch alebo sebeckom prezidentovi,“ napísal.
Pre A. Schwarzeneggera vyvoláva strata právnych istôt traumatizujúce zážitky z mladosti. Keď sa v roku 1947 narodil v Rakúsku, krajina bola ponorená do výčitiek ohľadom participácie na masovom zabíjaní počas druhej svetovej vojny.
Zďaleka nie všetci boli dušou nacisti. Mnohí len nastúpili cestu, ktorá viedla k stále väčšiemu a väčšiemu diablovi. Bola to totižto najľahšia cesta.
Trump si plánuje udržať moc napriek prehratým voľbám. Pokúsi sa o to už v stredu
Pred podobnou cestou varoval aj v súčasnosti v Spojených štátoch. Kroky Donalda Trumpa totižto vedú k deštrukcii viery v spravodlivé voľby. Jeho zahadzovanie stáročných princípov von oknom sa musí stretnúť so všeobecným odmietnutím všetkých politických lídrov, vrátane straníckych, pokračoval bývalý republikánsky guvernér.
S jeho slovami sa stotožnili najdôležitejší predstavitelia republikánskej strany. Šéf väčšiny v senáte Mitch McConnell priznal, že voľby neboli ukradnuté, ako to prezentuje prezident. Pokiaľ by sa prehlasoval zbor voliteľov, škoda na krajine by bola trvalá, dodal.
Viceprezident Mike Pence dal listom vedieť, že z lásky k ústave si nemôže prisvojiť právomoc určiť, ktoré hlasy voliteľov sú správne a ktoré nie. Rezignoval tak na apel prezidenta, aby vyradil hlasy štátov, kde boli "sfalšované" voľby.
Oficiálna certifikácia hlasov v kongrese sa však nemohla dokončiť. Hodinu pred ňou mal pred Bielym domom D. Trump prejav, v ktorom povedal, že sa nikdy nevzdá. Jeho verným fanúšikom to stačilo na to, aby tisícky z nich pochodovali pred kongres a stovky prelomili bariéry a dostali sa dnu.
Snemovňa aj senát svoje zasadnutie okamžite prerušili a politici sa rozutekali. Vo Washingtone nastal chaos. Prišlo k potýčkam, zraneným a dokonca aj postreleným. Hovorí sa o výbušninách nájdených v republikánskych priestoroch.
BREAKING: Clashes reported inside the U.S. Capitol building pic.twitter.com/2twyZAD6wJ
— BNO News (@BNONews) January 6, 2021
Orgány reagovali a vyhlásili zákaz vychádzania a do mesta bola povolaná národná garda. Prezident na twitteri žiadal zastaviť násilie, no Pandorina skrinka sa už otvorila. Čo z nej vylezie nevie nikto.
Trumpov nepodložený útok na integritu volieb spôsobil v mnohých jeho fanatických podporovateľoch pocit odporu voči politickým protivníkom a inštitúciám. Svojimi útokmi voči právnemu štátu a snahe o ohýbanie práva vyvolal stratu súdržnosti spoločnosti. D. Trump rozdelil Ameriku viac, ako sa to podarilo komukoľvek predtým.
Trumpova rétorika má pritom obrovskú podporu. 70-80 percent republikánskych voličov si skutočne myslí, že voľby boli ukradnuté. To sú desiatky miliónov ľudí, ktorí nemusia akceptovať nové rozloženie síl, najmä ak Trumpove útoky budú pokračovať.
Situácia však eskalovala. D. Trump sa musí rozhodnúť, či ju chce ďalej radikalizovať a využiť svoje armádne kompetencie, alebo či prizná prehru a situáciu deeskaluje.
V každom prípade je Trumpova politika ukážkou, ako dokáže bezbrehý populizmus a útok na právne istoty poslať krajinu na cestu smerom k banánovej republike.