Ľudia, ktorí nakupujú kryptomeny majú tendenciu k psychopatickému správaniu. Tvrdí to štúdia publikovaná v odbornom časopise Personality and Individual Differences.
Ak ste túto správu náhodou prehliadli, tak vedzte, že médiá túto štúdiu dostatočne využili na to, aby si kopli do krypto komunity. Podobne ako to robia pri každom poklese trhových cien, pričom nárasty a dlhodobé rastúce trendy dlhodobo ignorujú. Mnohé portály sa predbiehali v dehonestujúcich nadpisoch svojich článkov.
V prvom rade si treba uvedomiť, že tento prieskum vychádza z názorov 500 ľudí. Áno, čítate správne! Vedecký výskum je založený na vzorke 500 participantov prevažne z USA. V porovnaní so serióznymi štúdiami a výskumami, ktoré trvajú roky a zbierajú dáta od tisícov respondentov, ide o takpovediac finančnú verziu čarodejníctva.
Samozrejme, okamžite sa ozvali aj kritici. Tvrdia, že slovo psychopat sa často používa ako urážka. Iní zase tento prieskum odmietli ako „príliš povrchný,“ a tvrdia, že štúdia zjednodušuje osobnostné črty respondentov.
Navyše, čísla v štúdii nesedia. Odborníci odhadujú, že približne 1 percento mužov a 0,3 – 0,7 percenta žien je možné klasifikovať ako psychopatov. Keďže na celom svete je približne 300 miliónov používateľov kryptomien, takmer 4 % svetovej populácie by podľa prieskumu mali byť psychopatmi.
Možno by niekto mohol uskutočniť prieskum s 500 respondentami, ktorí veria v systém založený na centrálnom bankovníctve, prípadne, že Zem je plochá. Výsledky by boli podobné.
O psychopatoch sú napísané tisíce vedeckých štúdii. Do dnešného dňa je vo vedeckej komunite stále veľa polemík o tom ako definovať psychopata. Aj preto dotazník z 500 ľuďmi vyznieva skôr ako konšpiračná teória.
10 príznakov ako spoznať psychopata
Hoci psychopatia patrí medzi najnáročnejšie poruchy na rozpoznanie, psychológovia sa zhodli na istých kľúčových charakteristikách, ktoré môžu slúžiť ako varovné signály.
Poďme sa teda pozrieť na desať hlavných indícií ako spoznáme skutočného psychopata.
Povrchné vzťahy
Psychopati si myslia, že všetky ich vzťahy sú účelové a existujú len na určité obdobie. Psychopat od vás bude očakávať, aby ste mu boli stále verný, ale nikdy nesľubuje, že aj on vám bude lojálny. Podobne ho netrápi, ak využíva iných, pretože jediné, na čom mu záleží, je uspokojovanie vlastných potrieb. Je však dôležité zapamätať si, že môže kedykoľvek zradiť aj svojich najbližších priateľov alebo aj rodinu, pretože mu na nich nezáleží.
Prehustené egá
Jedným z najvýznamnejších znakov psychopata je prehnané sebavedomie. V ich očiach by sa oni mali stýkať len s tými najlepšími ľuďmi, avšak bohužiaľ väčšina ľudí nemá šancu sa s nimi rovnať. Psychopati sú presvedčení že bez ich pomoci by boli všetci stratení. Vo svojom sebeckom pohľade na svet sú nenahraditeľní. A toto presvedčenie premietajú aj na ostatných. Myslia si, že každý sa stará len o seba. A ak niekto tvrdí opak, zákonite klame. Psychopat má pocit, že robí len to čo ostatní, avšak omnoho lepšie.
Patologickí klamári
Psychopati sú chorobnými klamármi. Majú pocit, že medzi dobrom a zlom je viac šedej ako čiernej a bielej farby. Nemajú problém oklamať ostatných, pretože to pre nich nič neznamená. Vedia si bez problémov zdôvodni aféru, pretože sa nudia. Taktiež si dokážu niečo ukradnúť, pretože to považujú za svoje. Psychopati majú problém zapamätať si fakty, pretože sú tak presvedčení o svojej “pravde”, že oklamú aj sami seba.
Emócie sú im cudzie
Podľa štúdie publikovanej v časopise Personality Disorders: Theory, Research, and Treatment psychopati vedia, že emócie existujú, ale oni ich jednoducho nevedia pochopiť. Ich pocity sa môžu zvonku zdať falošné, pretože zvyčajne naozaj sú. To neznamená, že psychopat nemôže prežívať žiadne emócie. Rozhodne sú schopní emócií avšak sú veľmi povrchné. Samoľútosť, falošný súciť a povrchný šarm sú pre psychopatov vynikajúcim spôsobom, ako manipulovať s okolím. Problém je v tom, že oni to nemyslia úprimne ale iba predstierajú emócie, aby vás motivovali na to, aby ste im dali to, čo oni chcú. Ale naozajstné emocionálne spojenie tam chýba.
Príživnický životný štýl
Psychopati nemajú problém pripútať sa na niekoho a preto často žijú príživníckym spôsobom života. Bez problémov vám vezmú peniaze alebo majetok a nemajú žiaden problém parazitovať na vašom majetku. Jednoducho nerešpektujú nikoho okrem samých seba. Ich život je pre nich podstatne cennejší ako ten váš. Ide im len o to, aby chránili samých seba. Tak ako je to v prípade pásomnice alebo kliešťa, nečakajte že psychopati odídu dobrovoľne. Jednoducho sa ich musíte zbaviť, inak z vás vysajú dušu.
Prehnané sebavedomie
Psychopati existujú na inej úrovni sebavedomia ako normálni ľudia a preto často o sebe hovoria grandióznym spôsobom. Tento pocit dôležitosti zostáva aj napriek ich introvertnej povahe stále prítomný. Napríklad, ak váš partner vidí iba svoje úspechy a zároveň podkopáva všetky vaše, môže to znamenať, že má psychopatické črty. Takýto narcizmus je už dokonca možné aj merať pomocou takzvanej stupnice grandiózneho narcizmu.
Bezcitné správanie, nedostatok empatie
Podľa štúdie z roku 2018 psychopati nedokážu rozlíšiť, či je niekto naštvaný naozaj alebo to len predstiera. Nie sú schopní rozoznať, či niekto prežíva úzkosť alebo radosť. Psychopati nevedia zdieľať radosť, ak niekto získa prácu snov alebo cítiť smútok z rozvodu ich priateľa. Inými slovami, nemajú schopnosť vidieť a cítiť očami druhej osoby. A hlavne je im to jedno, pokiaľ v tom nie je niečo pre nich.
Absencia svedomia alebo pocitu viny
Psychopati sa nikdy neospravedlňujú. Nikdy sa necítia zle keď niekoho obvinia a takisto nikdy si nenechajú ujsť príležitosť pripísať si zásluhy za niečo, čo si nezaslúžia. Nič nie je ich chybou a preto nikdy nemôžu prevziať zodpovednosť za svoje vlastné chyby. Oni vlastné omyly totiž nevidia. Na druhej strane očakávajú, že všetci ostatní musia chápať, akceptovať a tolerovať psychopatov, nech sa deje čokoľvek.
Manipulácia s ľuďmi
Vladimír Synek, český kouč, hovorí, že moc je pre psychopatov ako droga. Nájdu všetky možné cesty, ako dosiahnuť svoj cieľ. Psychopat je stále motivovaný túžbou po moci. Nájde všetky možné cesty, ako dosiahnuť svoj cieľ. Život je pre nich ako jedna veľká šachová partia. Pre nich je všetko nemilosrdná hra a oni ju musia vyhrať. pre psychopata je tiež typické, že často využíva na dosiahnutie svojich cieľov aj strach ľudí okolo seba. Psychopati si myslia, že vynašli superschopnosť ako používať emócie na ovládanie druhých. Vo svojej sebeckej povahe si skutočne myslia, že ak budete robiť to, čo oni hovoria, všetko bude lepšie.
Početné partnerské vzťahy
Psychopati bývajú oveľa viac promiskuitní. Či už v manželstve alebo nie, ich centrálny nervový systém stále hľadá vzruchy. Napríklad ich motiváciou pre mimomanželský pomer môže byť aj to, že sa jednoducho nudia. Podobne môžu používať pohlavných styk ako nástroj. Je pre nich dôležité, aby osoba, s ktorou majú sex, mala majetky alebo potenciál posunúť ich v kariére. Psychopati môžu predviesť prehnaný cirkusový sex, avšak vždy sú zameraný na svoj účel.
Na záver
Je dôležité si pripomenúť že ak má niekto jednu alebo dve z týchto charakteristík, ešte to nemusí znamenať, že je psychopat. Štúdie naznačujú, že aj tí najlepší lídri majú niektoré z týchto vlastností.
Ak však spozorujete najmenej tri z týchto čŕt správania, podľa psychológov môžete s pokojným svedomím povedať, že ide o psychopata. V takomto prípade berte nohy na plecia, lebo podľa odborníkov neexistuje návod, ako nažívať s psychopatom v mieri. Večne mu budete ustupovať a všetko obráti proti vám.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora