Prvým faktorom je podinvestovanosť do výrobných kapacít, ktorá trvá už približne dekádu. Príčinou nízkych investícií bol medvedí komoditný trh pri súčasnom raste kapitálových nákladov súvisiacich s ESG tlakmi a so zvýšenou neistotou okolo dlhodobého dopytu, keď sa investície jednoducho nevyplácali. To vyústilo do dopytovo-ponukovej nerovnováhy v oblasti ťažby zelených kovov ako meď alebo hliník, rafinérskej kapacity (najmä západne od Suezu) či do nedostatku ropných tankerov.
Druhým faktorom je dekarbonizácia ekonomík s cieľom boja proti klimatickej zmene. Tento faktor si bude vyžadovať vyššie ceny vybraných komodít na prilákanie väčšieho množstva investícií a ako kompenzáciu vyššej neistoty okolo dopytu. Podľa Goldman Sachs si cieľ dosiahnuť net zero emisie uhlíka do roku 2050 bude vyžadovať investície do zelenej infraštruktúry vo výške dvoch percent globálneho HDP. To bude zvyšovať dopyt po rôznych zelených a baterkových kovoch. Spôsobí to síce spomalenie rastu dopytu po rope, no vzhľadom na podinvestovanosť to nemusí stlačiť jej ceny podstatne nadol. Okrem toho klimatická zmena má už teraz negatívny dosah na ponukovú stranu komodít, ako sú kakao, káva či pomarančový džús. A prispieva aj k rastu cien námornej dopravy pre nutnosť obchádzok v dôsledku nízkej hladiny vody v Panamskom prieplave.
Tretím faktorom je derisking, teda znižovanie závislosti od geopolitických rivalov v čase rodiacej sa multipolarity sveta, kde sa preferuje bezpečnosť pred nákladovou efektivitou. Dodávateľské reťazce sú skracované a infraštruktúra ako 5G je redizajnovaná na väčšiu robustnosť aj za cenu vyšších nákladov. Riziko prerušenia dodávok komodít v dôsledku vojen bude viesť k rastu strategických rezerv medi, paládia, kobaltu, ale aj agrokomodít ako sója či kukurica s pozitívnym vplyvom na dopyt po nich. Globálny juh zase zvyšuje dopyt po zlate po tom, ako Západ zhabal ruské devízové rezervy a ako sa Spojené štáty budú boriť s vysokým dlhovým bremenom, kde bude pokušenie „riešiť“ ho infláciou.
Štvrtým faktorom je umelá inteligencia, na ktorej rozmach sú potrebné datacentrá, čo bude zvyšovať dopyt po elektrine, na ktorej produkciu bude treba viac zemného plynu či uránu a medi. Zrýchlenie rastu HDP pre revolúciu okolo umelej inteligencie a bohatší svet budú pritom vo všeobecnosti zvyšovať dopyt po komoditách ako celku.
Piatym faktorom je rast výdavkov na zbrojenie vzhľadom na rast geopolitickej neistoty s pozitívnym dopytovým dosahom na železo, striebro, urán či už toľkokrát spomínanú meď.
Obnoviteľné zdroje dominujú v Nemecku, viac ako polovica elektriny je zelená
Vlani obnoviteľné zdroje po prvýkrát vykryli viac ako polovicu spotreby elektriny v Nemecku