Srí Lanka prežíva najväčšiu krízu od roku 1948. Minulý týždeň oznámila, že pozastavuje splátky svojho zahraničného dlhu vo výške 51 miliárd dolárov.
Avšak Srí Lanka je len začiatok brutálnej “stoličkovej hry”, ktorú rozohrali centrálne banky po celom svete. Stoličkový tanec je pôvodne detská hra, ktorá je však populárna aj na svadobných hostinách. Namiesto svadobných hostí si však predstavte svetové ekonomiky. Stoličiek je vždy o jednu menej ako je účastníkov a keď hudba prestane hrať, ten kto si nestihne žiadnu obsadiť, je zhry von. V ekonomickej verzii tejto hry najskôr zlyhajú najslabšie krajiny. Ale stoličkový tanec pokračuje ďalej, kým nezostane iba jeden hráč.
Dnešný obraz ekonomiky na Srí Lanke
Rast spotrebiteľských cien v krajine dosiahol bezprecedentnú úroveň a oficiálna inflácia sa aktuálne vyšplhala na 18,7 %. Podľa profesora Steva Hankeho, ekonóma z Univerzity Johna Hopkinsa, je však skutočná inflácia až 74 %, čo je viac ako trojnásobok toho, čo tvrdí miestna vláda.
source: tradingeconomics.com
O nič lepšie na tom nie je ani Srílanská rupia, ktorá klesla na historické minimum a stratila viac ako 40 % hodnoty.
Rupia stratila tretinu svojej hodnoty voči doláru a podľa agentúry Bloomberg sa stala celosvetovo najvýraznejšie sa oslabujúcou menou.
Ako k tomu Srí Lanka prišla?
Situácia na Srí Lanke je učebnicovou ilustráciou inflačného vzorca pre hospodársku katastrofu.
Spustili to politici tým, že zatvorili ekonomiku a občanov zavreli v ich domovoch. To drasticky brzdilo hospodársky rast krajiny, ktorá je závislá na cestovnom ruchu.
K tomu sa pridalo bezbrehé tlačenie meny, čo viedlo k jej drastickej devalvácii.
No a poslednou kvapkou tohto koktejlu bol konflikt na Ukrajine, ktorý vyhnal ceny komodít, od ropy cez zemný plyn, pšenicu až po hnojivá, do astronomických výšin.
Je to typický príklad stoličkového tanca. Len krajiny s najsilnejšou ekonomickou pozíciou si stihli sadnúť na stoličku, keď hudba utíchla. Ekonomicky slabé krajiny ako Srí Lanka zostali mimo hry.
Väčšina vlád a centrálnych bánk uplynulé dva roky tlačili do systému obrovské množstvo peňazí. Inak to ani dopadnúť nemohlo. To, čo vidíme teraz, je niečo, o čom som veľakrát diskutoval.
Najslabšie meny zlyhávajú ako prvé a stoličkový tanec pokračuje ďalej, kým nie je väčšina z hry von a nezostane iba jeden hráč. Čoskoro by sme tak mohli vidieť aj pád ďalších mien, pričom euro nebude výnimkou. Nakoniec zistíme, že dolár je poslednou fiat menou, ktorá bude súperiť s bitcoinom o status svetovej rezervnej meny.
Bitcoin ako bezpečný prístav
Samozrejme, každý chápe, že zlyhanie meny alebo bankrot vlády si odnesú predovšetkým bežní občania. Všetci ešte stále dúfame, že tradičný finančný systém by sa mohol obnoviť a predísť možnému kolapsu.
Žiaľ, realita sa zdá byť iná. Mnohé krajiny stále zápasia o prežitie po lockdownoch, nedisciplinovanej menovej politiky a boome komodít po ruskej invázii na Ukrajinu. Srí Lanka je len začiatkom tejto dominovej hry.
Zatiaľ čo Srí Lanka čelí hroziacemu bankrotu, objem obchodovania s bitcoinmi je čoraz vyšší. Naratív, že bitcoin je najlepšou poistkou proti chaosu, sa opäť potvrdzuje.
Takže podobne ako na Srí Lanke, v Libanone, na Ukrajine či v Rusku, bitcoin sa stal jedinečným riešením pre bezpečný únik pre miliardy nevinných ľudí po celom svete.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora