Vláda Igora Matoviča ani po štyroch mesiacoch neprestáva prekvapovať. Po novom si na svoju reformnú mušku zobrala digitalizáciu štátnej správy. Minulý piatok, počas návštevy Košíc, Igor Matovič spolu s ministerkou informatizácie Veronikou Remišovou avizovali vznik projektu, ktorý má zmeniť podobu komunikácie štátu s občanom.

Riešením dlhodobých problémov spojených s netransparentnosťou, nízkou efektivitou a korupciou v procese digitalizácie štátu pofidérnymi subjektmi je podľa predsedu vlády vytvorenie štátnej softvérovej spoločnosti. Podľa premiérových slov, vláda chce týmto krokom ušetriť peniaze, zlepšiť služby pre občanov a očistiť informatizáciu od korupcie.

Prehnitý systém

Rezortu informatizácie aj Igorovi Matovičovi treba dať za pravdu v tom, že aktuálna situácia v štátnom digitálnom priestore je katastrofálna. Predošlý vládny kabinet otázku transformácie fungovania štátnej správy do digitálneho priestoru väčšinou prenechal na vedenie jednotlivých rezortov. Výsledným produktom je softvérový chaos a klientelistické Eldorádo, kde astronomické ceny vyplácané dodávateľom často nemajú nič spoločné s kvalitným produktom.

Je pochopiteľné, že vláda vrátane novovzniknutého rezortu Veroniky Remišovej sa snaží o zmenu v systéme predražených IT zákaziek. Otázkou však zostáva, či správnym riešením je vytvorenie štátnej spoločnosti, ktorej model fungovania a efektivita je – vzhľadom na jej jedinečnosť v širokom okolí – obrovskou neznámou.

Dvojsečná zbraň vládnych vyjadrení

Jedným z najviac ohýbaných argumentov za vytvorenie štátneho „softvérhauzu“ je vylúčenie externých dodávateľov z procesu premeny štátnej správy a dosiahnutie nižších nákladov a vyššej efektivity v dlhodobej perspektíve.

Donedávna však Veronika Remišová nemala problém so samotnou myšlienkou súkromných dodávateľov, ale so zle nastaveným systémom. Už počas nástupu na čelo čerstvo vytvoreného rezortu informatizácie zdôrazňovala potrebu transparentných a férových výberových konaní.

Doterajšie štátne a veľakrát megalomanské nákupy IT sú synonymom korupcie, preto sme spustili boj s nekalými praktikami, plánujeme odkrývať dodávateľov a subdodávateľov a v štátnom IT nastaviť jasné pravidlá a transparentnosť.
Veronika Remišová, FinReport, 15.07.2020

Vláda týmto krokom však otvorene smeruje k zmenšeniu podielu súkromných dodávateľov na štátnych zákazkách. Ministerka s tým súhlasila napriek tomu, že podľa jej predošlých vyjadrení problém nie je v súkromných dodávateľoch, ale v deravom a netransparentnom štátnom rámci, ktorý potrebuje výraznú reformu.

Matovičova wirecardová karta

Iniciatíva na vytvorenie softvérového domu čiastočne hrá na populistickej strune. Práve v Košiciach sa vládni predstavitelia stretli so zamestnancami slovenskej pobočky softvérovej spoločnosti Wirecard Slovakia, známej zo systému spracovania finančných transakcií. V júni jej nemecká matka vyhlásila insolventnosť po kauze spojenej s masívnym daňovým podvodom.

Predstavenie veľkého sociálneho balíka
Neprehliadnite

Slovensko patrí na protialkoholické liečenie. Nájde naň odvahu?

Práve v čase neistoty, ako bude vyzerať budúcnosť slovenskej pobočky, premiér prišiel do firmy s veľkorysým návrhom. Viac ako trom stovkám zamestnancov ponúkol miesto v novej štátnej softvérovej spoločnosti. Igor Matovič neskôr dodal, že si želá, aby nový subjekt mal tisíce zamestnancov a bol informačným centrom Slovenska.

Pre mnohých môže byť vízia silného a konkurencieschopného slovenského IT sektora so srdcom v Košiciach veľmi lákavá. Netreba však zabudnúť na to, že ešte žiaden dlhodobo úspešný ekonomický projekt nebol realizovaný len pomocou vládnych spoločností a populistických deklarácii.

Veľa otáznikov, málo odpovedí

Otáznymi nie sú iba samotné náklady a efektivita štátneho podniku v porovnaní s konkurenciou zo súkromného sektoru. Pri projektoch podobného typu sa treba mať na pozore hlavne v oblasti kvalifikácie a motivácie zamestnancov. Nová vláda naďalej verí, že po očiste štátnej sféry sa štátne štruktúry stanú lákavou destináciou pre odborníkov všetkého druhu.

Momentálne však nemáme takmer žiadne informácie o plánovaných platových podmienkach, okrem vyjadrení, že budúci zamestnanci budú dobre zabezpečení. Preto ani nevieme povedať, či softvérový dom bude vôbec schopný prilákať kvalifikovaných IT odborníkov v prostredí tvrdej konkurencie a boja o každého „ajťáka“, alebo bude len výstavnou skriňou zamestnancov neschopných konkurencie na pracovnom trhu.

Netreba taktiež zabúdať na mnohé nešťastné skúsenosti spojené s pliagou klientelizmu a rodinkárstva na štátnej pôde.

Európske ambície, východné metódy

Deklarovanou motiváciou vlády Igora Matoviča je urobiť poriadok v štátnom IT rýchlo, lacno a transparentne. Vládni predstavitelia však zabúdajú, že štátne inštitúcie na Slovensku sú asi tými poslednými, ktoré môžu podobný proces garantovať.

Rokovania lídrov v Bruseli
Neprehliadnite

Ako Holandsko v Bruseli slovenské záujmy hájilo: Fond obnovy, ktorý obnovil staré podozrenia

Slovensko nepotrebuje na úspešnú digitalizáciu a silný IT sektor centrálne spoločnosti a plány, ktoré nás metódami približujú viac k Strednej Ázii ako k Európe. Jestvuje tu mnoho iných a overených možností, ako úspešne digitalizovať krajinu, vrátane podpory adekvátnej infraštruktúry, existujúcich subjektov a koordinácie na úrovni ministerstiev a samospráv.