Všetci podnikatelia budú musieť od roku 2023 zasielať faktúry online elektronicky finančnej správe. Malí i veľkí, bez rozdielu. Štát chce vidieť zdokladované každé jedno euro, aby mu náhodou nič neprekĺzlo pomedzi prsty.

Zabrániť tak chce daňovým únikom a znížiť medzeru pri výbere na dani z pridanej hodnoty, keďže sa mu to za posledných šesť rokov vôbec nedarí. Ročne takto prichádza o 1,6 miliardy eur. Toto má byť východisko, ktoré vraj zaberie.

Na snímke je Igor Matovič a Eduard Heger, ktorí si vymenili svoje pozície.
Neprehliadnite

Matovič vzhliada k Orbánovi. Pri e-faktúrach vybral hrozienka, model bude najprísnejší

Minister financií Igor Matovič chce ísť po krku všetkým daňovým podvodníkom. Veľká škoda, že nezačína robiť poriadok vo vlastných radoch a sám nejde príkladom. Štát nevie efektívne míňať eurofondy, často netransparentne nakladá s verejným majetkom, ale má silnú potrebu kontrolovať každého podnikateľa a podozrievať ho, že zámerne nepriznáva všetky príjmy.

Mnohé firmy v súčasnosti argumentujú, že veľké ryby aj tak nový systém obídu, faktúry si vystavovať jednoducho nebudú a čierna ekonomika bude ďalej prekvitať. Zmeny zasiahnu najmä tých poctivých, ktorým to prinesie na začiatku nemálo ďalších výdavkov na úpravu IT systémov či na účtovné služby, ktoré zrejme zdražejú.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Firmám v strate Matovič upraví pravidlá. Posvieti si na ne vlastným metrom

Malým podnikateľom štát aspoň sľúbil pripraviť online aplikáciu zadarmo, ktorá má slúžiť na vyhotovenie a správu faktúr, ale v čase pandémie je to len slabá náplasť na ich problémy. Ocitnú sa v jednom vreci s nepoctivými podnikavcami, pre ktorých zákony neplatia dnes a nebudú ani v budúcnosti. Vláda im často obrazne povedané „nahráva“.

Napríklad paradoxne, tým, že neustále od vlaňajška predlžuje núdzový stav, čím sa zrušili aj limity hotovostných platieb. To môžu zneužívať napríklad podvodníci s faktúrami uhrádzanými „na drevo“. Rovnako sa môžu častejšie objavovať podozrivo štedré doklady na platby za rôzne tovary či služby. Odhaliť to býva pre daniarov často nadľudský výkon.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Štát nevie odkryť špinavé peniaze. E-faktúry všetkým úplne zmenia biznis

Ako neúspešný sa javí aj lov na firmy v daňových rajoch. Rezort financií si trúfol úpravou legislatívy zdaniť fyzické osoby, ktoré sú majiteľmi schránkových firiem. V praxi je však ich odhalenie ťažký, priam nerozlúsknuteľný oriešok. Takže boj s daňovými únikmi prebieha skôr len na papieri. A žiadne e-faktúry na nich nedosiahnu.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Pre malé firmy chystá Matovič novinky v e-faktúrach. Kontroly, kam sa len pozriete

Firmy vidia aj ďalšie nedostatky. Doteraz s nimi daniari nekomunikujú elektronicky, ale oni túto povinnosť majú už pár rokov. Akosi „nevadí“, že štát nejde v tomto smere sám príkladom. Je na škodu veci, že navrhnuté opatrenia sú často viac nástrojom politického marketingu ako reálneho boja proti daňovým únikom.

Sľubom, že zavedením e-faktúr štát kde-tu nejakú povinnosť pre firmy časom možno zruší, už verí len málokto. Ani v Maďarsku, ktoré v tomto inšpirovalo slovenský rezort, k tomu doteraz nedošlo.