Včera to bola Srí Lanka, dnes je to Peru. Zajtra môže hnev svojho obyvateľstva pocítiť Francúzsko.

Peruánci vyšli do ulíc

Peru nie je hocijaká krajina. Na rozdiel od finančne slabej Srí Lanky, sa jej na finančných trhoch darí. Domáca mena, sol, sa v tomto roku stala treťou najsilnejšou menou sveta. Peruánske akcie zase zažívajú druhý najsilnejší rast spomedzi všetkých akciových trhov.

No stačila malá inflácia a spoločnosť sa vzbúrila. Síce najvyšší rast cenovej hladiny za posledných 24 rokov, no stále iba na úrovni 6,8 percenta. To stačilo na masové protesty, bitku s políciou, zákaz vychádzania a nasadenie armády.

Paradoxne, inflácia v Peru je o čosi nižšia ako v eurozóne a dosť nižšia ako na Slovensku. Rast cien pohonných hmôt a umelých hnojív v krajine však farmárov donútil na blokádu ciest. K nim sa pridali vodiči nákladných vozidiel a autobusov. Dodávka potravín do hlavného mesta ostala zablokovaná.

K protestujúcim farmárom sa pridali aj ženy v domácnosti, ktoré sa snažia získať jedlo napriek tomu, že Peru je veľký exportér ovocia a zeleniny. V južných častiach krajiny nastalo rabovanie. Pri nepokojoch bolo zabitých niekoľko ľudí.

Prezident musel reagovať. Znížil dane na vybrané palivá a o 10 percent zvýšil minimálnu mzdu. Nestačilo to a tak bol donútený v hlavnom meste Lima zaviesť zákaz vychádzania. A povolať armádu. Čoskoro sa ukáže, či sa dá Gin dostať do fľaše rovnako rýchlo, ako z nej vyšiel.

Ukrajinské silá praskajú

Peru je príkladom ďalšej krajiny, kde sa negatívne prejavuje rast cien potravín a pohonných hmôt. Napriek tomu, že je významným exportérom potravín, ich ceny rastú. Sú totiž globálne.

Na druhej strane zemegule ale ukrajinské silá praskajú vo švíkoch. Za normálnych okolností by teraz prístavy na juhu krajiny plnili lode, ktoré by rozvážali pšenicu a kukuricu po celom svete. Momentálne sú zatvorené. A železnica nie je pripravená na tak masívne transporty obilnín.

Preto export obilia z Ukrajiny dosahuje úroveň 500-tisíc ton miesto bežných 5 miliónov. Aj to je dôvod, prečo ceny potravín rastú na nové rekordy, varuje Organizácia spojených národov. A môžu vzrásť o ďalších 20 percent, dodáva. Krajín ako Srí Lanka a Peru bude čoskoro viac.

Rozhorčenie v Európe

Kým dva chudobnejšie národy vyšli do ulíc, západný svet je stále pokojný. Bohatšia Európa si môže dovoliť po nejaký čas tolerovať nárasty cien potravín pred tým, ako sa objavia protesty aj tam. Medzitým však môžu prísť protesty tiché, no o to dôležitejšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa