Po májovom summite G7 v Hirošime americký prezident Joe Biden tvrdil, že očakáva „otepľovanie“ vzťahov s Čínou. Aj napriek niektorým nedávnym oficiálnym bilaterálnym stretnutiam - s americkou ministerkou financií Janet Yellenovou, ktorá vyjadruje nádeje na skorú návštevu Číny, vzťahy medzi oboma krajinami ostávajú chladné.
V skutočnosti sa nová studená vojna miesto rozmrazovania ďalej ochladzuje. Summit G7 zvýraznil čínske obavy ohľadom stratégie Spojených štátov, ktoré sa snažia o jej „komplexný kontajnment, obkľúčenie a potlačenie“. Na rozdiel od predchádzajúcich stretnutí, keď lídri G7 najmä rozprávali a málo konali, tento summit sa ukázal ako jeden z najdôležitejších v histórii skupiny. USA, Japonsko, Európa a ich priatelia a spojenci jasnejšie ako kedykoľvek predtým ukázali, že majú v úmysle spojiť svoje sily proti Číne.
Okrem toho sa organizujúce Japonsko postaralo o pozvanie kľúčových lídrov skupiny krajín pod označením Globálny juh, najmä indického premiéra Narendru Modiho. Oslovovaním nových a stredným mocností chce G7 presvedčiť ostatné krajiny, aby sa pridali k jeho tvrdej reakcii voči vzmáhaniu sa Číny. Mnohí sa pravdepodobne zhodnú na obraze Číny ako autoritárskej, štátom riadenej kapitalistickej mocnosti, ktorá je čoraz asertívnejšia v projektovaní svojej sily v Ázii a vo zvyšku sveta.
India k ruskej vojne na Ukrajine zaujala neutrálne stanovisko, ale dlho bola uzamknutá v strategickej rivalite s Čínou, čo je čiastočne spôsobené tým, že obe krajiny majú dlhú hranicu, z ktorej je veľká časť sporná. Takže, aj keď sa India nestane formálnym spojencom západných krajín, bude pokračovať v pozícii ako nezávislá, rastúca globálna moc, ktorej záujmy sú viac v súlade so Západom než s Čínou a jej de facto spojencami ako Rusko, Irán, Severná Kórea a Pakistan.
Naviac, India je formálnym členom Štvorstranného bezpečnostného dialógu (QSD), bezpečnostného zoskupenia Spojených štátov, Japonska a Austrálie, ktorého výslovným účelom je odstrašenie Číny. Japonsko tiež pozvalo Indonéziu, Južnú Kóreu, Brazíliu, predsedu Africkej únie Azaliho Assoumaniho a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjho. Odkaz bol jasný: čínsko-ruské priateľstvo „bez obmedzení“ má vážne dôsledky na to, ako ostatné mocnosti vnímajú Čínu.
Čína sa snaží vraziť klin medzi Európsku úniu a USA. Vyhliadky na spoluprácu sa strácajú
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?