4. Inflácia v USA prekročí 15 percent
V skratke: Do štvrtého štvrťroka 2022 sa mzdy v dolnej polovici príjmových skupín v USA zvýšia o 15 percent ročne, keďže firmy sa budú predbiehať v hľadaní ochotných a kvalifikovaných zamestnancov. Tí si budú čoraz viac vyberať.
Index spotrebiteľských cien v USA dosiahol svoj doterajší vrchol na úrovni 11,8 percenta vo februári 1975. Až recesia v rokoch 1980-82 a brutálne zvýšenie úrokových sadzieb až na úroveň 20 percent dokázala infláciu definitívne zastaviť.
V roku 2022 predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell znova zopakuje rovnakú chybu. J. Powell uverí, že milióny Američanov sa vrátia do práce a nastúpia na niektoré z 10,4 milióna neobsadených pracovných pozícií, keď covid-19 konečne ustúpi. Ale táto premisa sa ukáže ako úplne nesprávna. Niektorí pre krízu odídu do predčasného dôchodku, a tak natrvalo opustia americkú pracovnú silu.
Zásadný rozdiel medzi dneškom a zajtrajškom spočíva v tom, že pandémia podnieti veľké prebudenie zamestnancov. Naprieč sektormi a príjmovými triedami si uvedomia, že majú väčšiu silu ako kedykoľvek predtým. Budú požadovať lepšie podmienky: vyššie mzdy, lepšie pracovné podmienky, väčšiu flexibilitu a zmysluplnú prácu. Spolu s pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi zo strany výroby, energetickou krízou a nedostatkom pracovnej sily to povedie k bezprecedentnému rozsiahlemu dvojcifernému ročnému zvýšeniu miezd.
To spôsobí, že inflácia v USA prevýši pred začiatkom roka 2023 úroveň 15 percent. To podnieti Fed k nedostatočnému a hlavne neskorému kroku v podobe rýchlejšieho sprísnenia menovej politiky v zúfalom úsilí skrotiť infláciu. Centrálna banka však stratí dôveryhodnosť; bude to chvíľu trvať, kým ju získa späť.
Dopad na trh: extrémna volatilita na akciových a úverových trhoch v USA v rozsahu 20 až 70 percent.