Správa o novom, prudko nákazlivom variante koronavírusu omikron vyvolala na finančných trhoch logickú reakciu. Pokles však bol krátky a vystriedal ho návrat na pôvodné pozície.

Aj keď si budeme musieť počkať na viac dát od vedcov, finančné trhy sú v tomto smere zatiaľ optimistické.

Najprv rýchly pokles, následne rýchla korekcia

Americký dolár reagoval na omikron poklesom. Dolárový index pri prvých správach klesol zo 7. na 8. decembra o 0,49 percenta na 95,89. Dôvodom boli prvé obavy z výrazného dopadu na ekonomiku, ktoré priniesli príklon investorov k bezpečnejším aktívam.

Vývoj sa však rýchlo zvrtol, a to aj vďaka správam ako napríklad tej od Pfizeru, ktorý potvrdil, že tretia dávka jeho vakcíny by mala dostatočne chrániť pred týmto variantom.

Dnes vidno na trhu opäť pozitívnejšiu náladu. Spomínaný index medzičasom narástol na 96,25.

Každopádne, na devízovom trhu aktuálne panuje vysoká volatilita, ktorú môžeme pokojne nazvať aj „omikronový cyklus“. Správy sa menia veľmi rýchlo a dokážu bezprostredne vyvolať nárast či pokles jednotlivých mien.

V Austrálii zasahovala centrálna banka

Austrálsky dolár si voči americkému polepšil za posledný týždeň o 1,8 percenta na 0,7128. Avšak len vďaka masívnej intervencii Austrálskej rezervnej banky. Tá zareagovala na dlhú sériu oslabovania lokálnej meny.

Austrálska mena totiž ťažko niesla prísne uplatňované viacnásobné zavretie ekonomiky od prvej vlny pandémie a rastúcu nezamestnanosť, ktorá s týmito krokmi prišla. Na tieto okolnosti reagovali citlivo trhy, čo tlačilo austrálsky dolár neustále nadol.

Posledný výrazný pokles priniesli práve správy o prvých zaznamenaných prípadoch mutácie omikron.

Rezervná banka okrem intervencie pridala počas decembrového zasadnutia aj ďalší, pomerne nečakaný optimistický krok. Naznačila možné uvoľňovanie stimulačného programu už na začiatku roka 2022.

Vývoj menového páru AUD/USD
Zdroj: investing.com
Vývoj menového páru AUD/USD

Z neistoty profituje americký dolár

Ak sa pozrieme na vývoj menového páru GBP/USD, vidíme opačný pohyb ako v Austrálii. Za posledný týždeň libra oslabila o 0,34 percenta na 1,3218. K tomuto vývoju prispelo aj usmernenie plánu B britského premiéra Borisa Johnsona, ktoré hovorí o sprísnení momentálnych opatrení proti šíreniu nového variantu omikron.

Negatívny sentiment okolo britskej meny posilnili aj výzvy Bank of England, ktorá volá po zvýšení  sadzieb od februára 2022. Tieto a ďalšie opatrenia súvisiace s variantom omikron posúvajú menový pár GBP/USD ku kritickej klesajúcej línii.

Ak to zhrnieme, každý nový variant koronavírusu logicky prináša zvýšené obavy a otázniky ohľadom možného dopadu na globálnu ekonomiku. A omikron – zvlášť na základe správ o vysokej infekčnosti – udržuje investorov v pozore.

V tomto prostredí sa nadpriemerne darí práve americkej mene. Tá v poslednom čase získala na význame a príťažlivosti pre investorov, ktorí ju považujú za istý druh bezpečného prístavu. Zatiaľ to vyzerá tak, že toto tvrdenie platí aj v aktuálnej situácii ovplyvnenej šírením nového variantu koronavírusu.

KK42 archív Londýn - Na archívnej snímke z 4. decembra 2021 použité injekčné striekačky po zaočkovaní vo vakcinančnom centre v Londýne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok oznámila, že zatiaľ nie je jasné, či na ochranu pred novým koronavírusovým variantom omikron sú potrebné ďalšie dávky proticovidových vakcín. WHO preto nalieha na bohaté krajiny, aby sa vyhli hromadeniu očkovacích látok, píše agentúra AFP.
FILE - Used syringes in a bin at Swaminarayan School vaccination centre, i
Neprehliadnite

Variant omikron sa šíri rýchlejšie a oslabuje vakcíny, vyhlásila WHO

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora