Slovensko v júli aj napriek ukrajinským sankciám niekoľkonásobne navýšilo dovoz ruskej ropy, ktorá vo veľkom tiekla aj do Maďarska, vďaka Tatárom. Budapešť aj Bratislava pritom varovali, že im v dôsledku sankcií a nedostatku ropy hrozí palivová kríza. Obe krajiny ju odoberajú južnou vetvou ropovodu Družba.
Nenastal teda ani najmenší výpadok v dodávkach, hoci Budapešť aj Bratislava varovali, že v oboch krajinách môže nastať palivová kríza.
Výpadok ruských ropných dodávok súkromnej firmy Lukoil sa podarilo nahradiť zvýšením dodávok, ktoré zabezpečil iný ruský podnik, Tatnefť. Ten na rozdiel od Lukoilu totiž nie je ukrajinskou stranou sankcionovaný.
Kyjev s platnosťou od začiatku júla sprísnil sankcie na Lukoil, nie však na ďalšie ruské podniky, ktoré Družbou ropu prepravujú, ako je práve Tatnefť či Kremľom priamo ovládaná spoločnosť Rosnefť.
Avšak aj špičky Tatnefti sú v úzkom napojení na Kremeľ. Veď predseda predstavenstva Rustam Minnichanov je súčasne hlavou štátu Tatarstan a je oddaný Vladimirovi Putinovi. Tatnefť má aj korene v Tatarstane. Jej spomínaný šéf je sunnitský moslim, preto aj celý podnik ťaží z blízkosti k islamskému svetu.
Cez Ukrajinu teda napriek sankciám voči Lukoilu v júli prúdilo do Maďarska a na Slovensko celkovo viac ruskej ropy, práve vďaka Kremľu oddaným Tatárom.