Slovensko v júli aj napriek ukrajinským sankciám niekoľkonásobne navýšilo dovoz ruskej ropy, ktorá vo veľkom tiekla aj do Maďarska, vďaka Tatárom. Budapešť aj Bratislava pritom varovali, že im v dôsledku sankcií a nedostatku ropy hrozí palivová kríza. Obe krajiny ju odoberajú južnou vetvou ropovodu Družba.

Nenastal teda ani najmenší výpadok v dodávkach, hoci Budapešť aj Bratislava varovali, že v oboch krajinách môže nastať palivová kríza.

Výpadok ruských ropných dodávok súkromnej firmy Lukoil sa podarilo nahradiť zvýšením dodávok, ktoré zabezpečil iný ruský podnik, Tatnefť. Ten na rozdiel od Lukoilu totiž nie je ukrajinskou stranou sankcionovaný.

Import ropy na Slovensko
Zdroj: Bloomberg

Kyjev s platnosťou od začiatku júla sprísnil sankcie na Lukoil, nie však na ďalšie ruské podniky, ktoré Družbou ropu prepravujú, ako je práve Tatnefť či Kremľom priamo ovládaná spoločnosť Rosnefť.

Avšak aj špičky Tatnefti sú v úzkom napojení na Kremeľ. Veď predseda predstavenstva Rustam Minnichanov je súčasne hlavou štátu Tatarstan a je oddaný Vladimirovi Putinovi. Tatnefť má aj korene v Tatarstane. Jej spomínaný šéf je sunnitský moslim, preto aj celý podnik ťaží z blízkosti k islamskému svetu.

Cez Ukrajinu teda napriek sankciám voči Lukoilu v júli prúdilo do Maďarska a na Slovensko celkovo viac ruskej ropy, práve vďaka Kremľu oddaným Tatárom.

JB 5 Bojarka - Poh¾ad na tlakomer plynovodu pokrytý snehom dopravujúceho zemný plyn z Ruska v ukrajinskej dedine Bojarka pri Kyjeve 6. januára 2009. Ruský štátny energetický gigant Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára, pretože koncern sa nedokázal dohodnú s ukrajinskou spoloènosou Naftogaz na obnovení kontraktu na rok 2009. FOTO TASR/AP A gas pressure gauge is seen at a snow-covered transit point on the main pipeline from Russia in the village of Boyarka, near Kiev, Ukraine, T
Neprehliadnite

Motívom ukrajinského vpádu do Ruska môže byť zemný plyn. Hrá sa o jeho swap