Richard Sulík v pondelok predstavil svoj epidemiologický plán. Po týždni práce s odborníkmi zostavil schému, ako by mohla krajina systematicky reagovať na túto či ďalšie vlny epidémie.

Nové ministerstvo zdravotníctva ani za deväť mesiacov svojej činnosti nedokázalo funkčný plán boja s epidémiou vytvoriť. Predsedovi SaS a prizvaným expertom na to stačilo niekoľko dní.

Sulíkov plán nie je ale jediný. Na obdobnom pláne pracuje aj ministerstvo zdravotníctva. Malo ho v pondelok predstaviť, ale nepredstavilo. Slovensko tak má jeden hotový a jeden rozpracovaný plán.

Igor Matovič kytica kvety
Neprehliadnite

Epidemiologický chaos je len špičkou chaosu v riadení štátu. Európska komisia ostáva v údive

Politika nado všetko

Za normálnych okolností a v normálnej krajine by zasadli oba tímy a do niekoľkých dní by vytvorili konsenzus, ako veci nastaviť v prospech Slovenska. Za každým tímom predsa stoja odborníci.

To sa však nestane - nad všetkým visí politika a volebné preferencie. A tá bráni racionálnym riešeniam. Je veľmi pravdepodobné, že ani jeden plán nakoniec nebude do konca roka použitý.

Dôvodom je, že Igor Matovič si neželá do boja s epidémiou zaviesť systém.

Prvé celoštátne testovanie na Slovensku počas epidémie koronavírusu Covid - 19. Na snímke je odberné miesto na nábreží Dunaja v centre Bratislavy.
Neprehliadnite

Covid ako šanca na návrat socializmu. Ideologicky a technicky je vláda pripravená

Oficiálny plán sa odsúva

Minister zdravotníctva dnes chystal svoj plán predložiť verejnosti, ale nakoniec sa rozhodol, že tak nespraví. Dôvod môže byť pomerne prozaický.

Pri pohľade na plán ministerstva zdravotníctva je zrejmé, kedy sa budú otvárať školy a kedy kostoly. Je pravdepodobné, že krajina by sa v súčasnosti nachádzala v červenom alebo oranžovom pásme.

To znamená, že kostoly, ktoré sa otvárali len minulý pondelok, by sa opäť obmedzili. Naopak, školy by sa podľa plánu ministerstva zdravotníctva museli otvoriť okamžite. A to nie je v súlade s Matovičovými vyhláseniami, že sa otvoria až po sviatku Troch kráľov.

Otvorené školy by znamenali, že so svojimi požiadavkami vyhrali strany SaS a Za ľudí. A to je pre premiéra ťažké sústo. Najľahšie je preto pandemický plán odsunúť. 

Igor Matovič
Neprehliadnite

Európska komisia odmietla plošné testovanie. Napriek tomu ho Matovič plánuje zopakovať

Plán B

Minister zdravotníctva dal vedieť, že Sulíkov plán najprv ho zhodnotí konzílium odborníkov, potom pandemická komisia a nakoniec ústredný krízový štáb. Medzitým tu budeme mať ďalšie povinné celoplošné testovanie a možno aj Vianoce. Na systematické riešenie krízy môžeme zabudnúť.

Sulíkova snaha ale nebola márna. Ukázala, že veci sa dajú pohnúť dopredu – keď existuje konkurencia. V tomto prípade politická. Keby nebolo Sulíkovej iniciatívy, doteraz ministerstvo nemá v ruke žiadny plán. Teraz je donútené aspoň niečo robiť.   

Je paradoxné, ako konkurencia pomáha ministerstvu zdravotníctva posunúť seba a krajinu dopredu. Ministerstvu, ktoré všetkými silami pracuje na tom, aby konkurenciu zničilo.