Ešte pred dvoma mesiacmi by pritom akákoľvek, hoci aj mierna kritika krokov vlády, napríklad inštitútu povinnej štátnej karantény v zle vybavených ubytovniach v spoločnosti neznámych ľudí alebo nedostatočnej podpory podnikateľov v čase uzavretia prevádzok z dôvodu korony, vyvolala osočenie v štýle „prosím ťa, predsa by si nechcel naspäť Fica či Pellegriniho!“
Čo je za týmto posunom? Slovenská spoločnosť si vo februárových voľbách zvolila zmenu, chcela vládu, ktorá urobí v krajine poriadok, umožní polícii a súdom vyšetriť minulé zločiny a tunelovanie štátu, odstaví od moci skorumpovanú vládnu elitu reprezentovanú Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Väčšinou ale prehliadla, že najhlasnejšie proti korupcii kričali konzervatívni politici. Veľmi rýchlo po voľbách sa tak do parlamentu namiesto opatrení na zlepšenie podnikania a kompenzáciu škôd spôsobených koronakrízou dostali zákony za sprísnenie interrupcií či snahy úplne zakázať nedeľný predaj. A to je len začiatok.
Ak chce Matovič zbaviť krajinu korupcie, musí odstúpiť
Konzervatívci sami sú svojím nečakaným vplyvom zaskočení a zatiaľ len testujú, kam môžu zájsť. Zároveň uvádzajú, že súčasné zloženie parlamentu považujú za neopakovateľnú šancu, ktorú treba využiť. Konzervatívci, ku ktorým môžeme zaradiť víťazné Matovičovo OĽaNO aj stranu Sme rodina predsedu parlamentu Borisa Kollára, nachádzajú v hodnotovo-etických otázkach spoločnú reč s opozičnými kotlebovými fašistami aj s časťou Smeru Roberta Fica.
Koalícia zlyháva aj v otázke morálky. Dôkazy, že úplne odpísali či zamlčali zdroje pre svoje diplomové práce, zatiaľ médiá priniesli o predsedovi vlády Igorovi Matovičovi, predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi a ministrovi školstva Branislav Gröhlingovi. Všetci menovaní svoje chyby uznali. Ako dôvod pre odstúpenie to ale nevidia, hoci z opozičných lavíc vyzývali pre rovnaký prehrešok minulého predsedu parlamentu, aby rezignoval.
Prezidentka: Vláda stojí na doposiaľ najväčšej hodnotovej križovatke
Premiér sa vyhýba diskusiám s partnermi i oponentmi a zo všetkého najradšej komunikuje prostredníctvom sociálnych sietí. Keď si popritom spomenieme na predsedu parlamentu, niekdajšieho priateľa známych mafiánov, ktorý si tento rok stihol zaobstarať jedenáste dieťa s desiatou partnerkou, alebo na historky z ministerstiev či úradu vlády, kde sa vládne chaoticky, bez vízie a štábnej kultúry, je posun vo vnímaní vlády elitami pochopiteľný.
Napísané pre český ekonomický denník E15