Za posledných 15 rokov Slovensko toho počulo veľa. Každá vláda sa priamo či nepriamo chválila rastom priemerných miezd.
Skutočne, tempo ich zvyšovania bolo úctyhodné. A aby rástli ešte viac, tak sa závratne zvyšovala aj minimálna mzda. V porovnaní s priemerným platom dosiahla na špičku Európy. Cieľ bol jediný – podplatiť voličov, aby uverili, že jedine sociálna demokracia je tou hybnou silou, ktorá stojí za rastom ich životnej úrovne.
Na chvoste
Skutočnosť však nemôže byť odlišnejšia. Áno, Slováci sa majú lepšie ako predtým, no jediné objektívne kritérium ich úspechu je porovnanie s ostatnými krajinami. A tam je Slovensko na úplnom chvoste Európy, odhliadnuc od Balkánu.
Kým v roku 2020 zarobil Slovák v prepočte priemerne 23-tisíc dolárov, Maďar zarobil o dvetisíc viac, Čech o šesťtisíc viac a Poliak až o deväťtisíc viac. Slovinec zarobil už takmer dvojnásobok a Islanďan takmer trojnásobok. Ani za dlhých 15 rokov sa nič zásadné nezmenilo. Slovensko je na konci rebríčka. Voči Česku a Poľsku sa jeho zaostávanie vo výške platov ešte zvyšuje. Ako-tak dokáže konkurovať iba Maďarsku.
Dlhodobý úspech
Je to smutný príbeh, ktorý ukazuje, že tradičná hospodárska politika sociálnej demokracie zlyhala na plnej čiare. Moderné sociálno-demokratické strany v Európe už dávno pochopili, že ak majú byť úspešné aj z dlhého hľadiska, potrebujú, aby ekonomika rástla. Bez ekonomického rastu nie sú vyššie mzdy. Alebo povedané inak, ak konkurenčné štáty dokážu rásť rýchlejšie, aj ich mzdy sa zvyšujú rýchlejšie.
Moderná európska sociálna demokracia sa preto začala orientovať omnoho viac na podporu ekonomického rastu. Tam hľadá súlad medzi rastom miezd a rastom produktivity. Ak totižto rast miezd predbieha rast produktivity, krajina sa rúti do veľkých problémov. Tak ako sa to stalo Slovensku, kde rast platov za posledných 15 rokov vysoko predbehol rast produktivity práce.
Keď sa ekonomika dostane do situácie, kde pomer platov k produktivite je príliš vysoký, neoplatí sa tu investovať. Ostatné krajiny totiž ponúkajú konkurenčnú výhodu. Investori začnú krajinu obchádzať. A tam, kde sú nízke investície, tam je následne aj nízky rast platov.
Slováci môžu iba veriť, že keď sa najbližšie dostane k moci opäť sociálna demokracia, tak jej pohľad na ekonomiku bude radiálne odlišný ako ten, ktorý tu kraľoval doteraz.