Vakcíny nám dávajú nádej, že by sme už v budúcom roku mohli nad pandémiou koronavírusu zvíťaziť. Na to, aby sme sa mohli vrátiť do normálu, však potrebujeme kolektívnu imunitu, ktorú dosiahneme iba tak, že sa nechá zaočkovať výrazná väčšina obyvateľstva.
Podľa nového prieskumu Globsecu by sa dnes nechalo zaočkovať proti Covid-19 len 36 percent Slovákov. A to v čase, keď by mali na Slovensko čoskoro doraziť prvé vakcíny. Ak by sa tento hrozivý prieskum potvrdil aj v realite, pandémiu nemusíme poraziť ani s plnými skladmi účinnej vakcíny.
Napriek tomu zatiaľ netreba robiť paniku. Z prieskumu vieme len to, koľko ľudí sa zaočkovať dá, ale nevieme, koľkí sa zatiaľ nerozhodli. V tejto fáze, keď toho stále o vakcínach a ich distribúcii veľa nevieme, je celkom logické, že ľudia sú vo svojich vyhláseniach opatrní.
Taktiež je pre akékoľvek prieskumy spravidla typické, že ľudia robia v skutočnom živote často iné rozhodnutia, než aké predtým deklarovali v prieskumoch. Pravidelne sa to napríklad ukazuje v predvolebných prieskumoch a následne vo voľbách.
Na konečné rozhodnutie tých, ktorí sú dnes tvrdými odporcami očkovania, bude mať dopad ešte množstvo faktorov. Ak bude pilotné testovanie prebiehať bez komplikácií a nežiaducich účinkov, môžu svoje rozhodnutie prehodnotiť. Fungovať by tu mal aj efekt sociálneho tlaku. Ak pochybovači zistia, že väčšina ich okolia sa nechala zaočkovať a nič im to nestalo, môžu aj oni podľahnúť tomuto sociálnemu tlaku.
Kde je kampaň?
Vláda by však už dnes mala rozmýšľať nielen nad tým, ako vakcínu získať a distribuovať, ale aj ako presvedčiť ľudí o potrebe očkovania. Už dnes by mal štát pripravovať veľkú mediálnu kampaň, do ktorej sa zapoja vedci a verejne známe osobnosti. Cieľom tejto kampane by predovšetkým malo byť, aby verejnosť dostala dostatok dôveryhodných informácií. Ľudia v prvom rade potrebujú vedieť, prečo je vakcína dôležitá, a mať záruky jej bezpečnosti. V opačnom prípade budú takéto informácie čerpať z dezinformačných kanálov.
Dnes nepočujeme nič o tom, že by štát takúto kampaň pripravoval. Svoju vlastnú kampaň pripravuje iba Európska komisia. Čím dlhšie bude ministerstvo zdravotníctva vyčkávať, tým viac priestoru si pre seba medzitým ukradnú dezinformačné médiá, a tým ťažšie bude neskôr ľudí presvedčiť.
Zabudnime na fond
Slovenský vedec Pavol Čekan vyzval vládu na zriadenie fondu na odškodnenie nežiaducich účinkov vakcinácie, z čoho vznikla trochu umelá téma, ktorú živia hlavne dezinformačné médiá a opozícia.
Takýto fond existuje vo viacerých štátoch už roky a aj u nás sa o ňom roky diskutovalo, ale jeho schválenie sa nikomu nepodarilo presadiť. Takýto fond by v dnešnej situácii ani vzniknúť nemal. Jeho vznik iba posilňuje mýtus o nebezpečenstve vakcín proti Covid-19 a nahráva konšpirátorom.
Hanebný postoj opozície
V neposlednom rade bude v celom presviedčaní obyvateľstva dôležitý postoj samotných politikov, vrátane tých opozičných. Tí by mali ísť v prípade očkovania príkladom. Od kotlebovcov rozumný postoj nikto neočakáva, ale v prípade Roberta Fica a Petra Pellegriniho sú ich doterajšie postoje k očkovaniu hanebné.
Vládnutie Igora Matoviča dáva opozícii dostatok príležitostí na kritiku a získavanie ľahkých politických bodov. Odmietanie vakcinácie však nenesie žiadny racionálny základ a je len poľutovaniahodným nadbiehaním tým najtemnejším pudom a strachom. Aj výkon politiky musí mať svoje etické hranice. R. Fico ich už dávno opakovane narúša, P. Pellegrini sa k nemu pridal až teraz.