Slovensko sa za svoju relatívne krátku existenciu stiihlo strápniť na medzinárodnej scéne viac než dosť. Neznalosť etikety, dobrých mravov či cudzích jazykov sa často miešala s prehnanou servilnosťou a vykonávaním nadpráce v prospech našich západných alebo východných partnerov.
Majstrom Slovenska v tejto nešťastnej kategórii bol ešte donedávna Andrej Danko. Jeho prehnaná afekcia a pozeranie sa na Moskvu ako na svätý obrázok pôsobilo nielen amatérsky, ale bolo aj v priamom rozpore s oficiálnou pozíciou slovenskej diplomacie. Z podobných praktík bol v pondelok obvinený aj predseda vlády Igor Matovič.
Premiérove telefonáty s „pánom Kirillom“, následná koaličná roztržka a tajnostkársky let s dvoma debnami neschválených vakcín vytvorili podivný obraz. V očiach mnohých však nastal zásadný prelom. Objednanie dvoch miliónov dávok vakcíny je pri nedostatočných dodávkach západných výrobcov bezpochyby významným politickým víťazstvom.
Debatu o tom, či nákup Sputniku V bol pre Slovensko dobrým alebo zlým rozhodnutím, treba však nechať na odborníkov. Omnoho dôležitejšou témou je otázka integrity slovenskej zahraničnej politiky a jej reputácia v zahraničí. Je evidentné, že premiér sa pri nákupe Sputnika dostal do konfliktu so slovenskou diplomaciou. Zahraničná politika voči Rusku sa vďaka osobe premiéra začala podobať na Kocúrkovo.
Diplomatické Kocúrkovo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?