Záujemcovia o kúpu bitcoinu doteraz pri jeho nákupe využívali najmä kryptoburzy. K nim najnovšie pribudnú aj banky. Tie paradoxne vstupujú do segmentu, ktorý ešte donedávna ignorovali, niektoré dokonca zatracovali. Pre mnohých logicky, keďže z tohto výrazne sa rozvíjajúceho biznisu, nijako neprofitovali.

To sa však čoskoro zmení. Banky si uvedomili, že im uteká vlak. A nielen to. Kryptomeny im môžu začať ujedať z koláča.

Najodvážnejšie sú veľké americké bankové domy, ktoré prvé zverejnili svoje plány na zaradenie kryptomien do svojich služieb pre klientov. Tí, čo sledujú dianie v bankovom sektore, to už tušili, keďže banky naberali množstvo nových zamestnancov do novovytvorených divízií pre kryptomeny.

Čo stojí za zmenou názoru

Minulý týždeň sa JPMorgan, najväčšia americká banka, stala prvou významnou bankovou inštitúciou, ktorá svojim klientom poskytla prístup k bitcoinom a ďalším kryptomenám.

Mnohých tento krok prekvapil, lebo oznámenie prichádza krátko po čínskom zákaze ťažby a obmedzeniach pre kryptomeny. To je v úplnom kontraste s čínskou reguláciou kryptomien a je to silný signál pre Čínu, že USA budú pokračovať v začleňovaní kryptomien do svetového finančného systému.

Okrem toho to bol práve generálny riaditeľ JPMorgan Jamie Dimon, ktorý v roku 2017 nazval kryptomeny podvodom. Zároveň varoval, že „bez mihnutia oka vyhodí“ akéhokoľvek zamestnanca, ktorý by s bitcoinmi obchodoval.

Prešlo pár rokov a situácia sa zmenila. Treba zdôrazniť, že totálne.

Nielenže banka už ponúka svojim klientom prístup ku kryptomenám, ale vo svojej správe dokonca odporúča, aby investori minimálne dve percentá svojich portfólií vložili do kryptomien.

Ako dôvody uviedla nasledovné: vysoké valuácie akcií, nízka výnosnosť dlhopisov a rastúca inflácia.

Krypto býci sa potešili

Bez ohľadu na názor na bankový sektor je nepopierateľné, že pre bitcoin a kryptomeny je to pozitívny signál. 

JPMorgan spravuje aktíva v hodnote viac ako troch biliónov dolárov, čím kraľuje rebríčku najväčších amerických bánk a v globálnom meradle je 4. najväčšia banka na svete. Len pre ilustráciu, banka má v správe 30-násobne viac aktív ako všetky slovenské banky dokopy.

To však nie je všetko.

JPMorgan je prvou bankou, ktorá poskytuje krypto služby všetkým svojim klientom, nielen privátnym. Niektoré veľké americké banky ako Bank of America, Morgan Stanley alebo Goldman Sachs už predtým prišli s podobnými krypto produktami, no dostupné boli len pre klientov privátneho bankovníctva.

Odvážny krok manažmentu JPMorgan by mohol prinútiť ďalších bankových gigantov, aby krypto sprístupnili aj pre retailových klientov.

Či sa to niekomu páči alebo nie, banky označili digitálne aktíva za dôveryhodné a skeptikom takmer znemožnili tvrdenie, že bitcoin je nejaký druh pyramídovej hry.

Noví fanúšikovia krypto? Na to zabudnite!

Hoci banky sa postupne otvárajú kryptomenám, ich fanúšikmi rozhodne nie sú.  Uvedomili si, že krypto aktíva ich pomaly ale isto môžu vytlačiť z výslnia, na ktorom sa dlhé roky vyhrievali.

Bitcoin priťahuje stále viac pozornosti a oni sa len prispôsobujú novým požiadavkám, ktoré dostávajú od investorov a klientov.

Čo je však dôležitejšie, banky potrebovali zastaviť najväčší odliv klientov z bankových účtov na kryptoburzy. V podstate sa tak iba snažia chrániť svoje záujmy.

Najpresvedčivejší dôkaz tohto trendu je v najnovšom prieskume finančnej spoločnosti Fidelity. Podľa nej až 70 percent inštitucionálnych investorov považuje bitcoin a kryptomeny za lákavé investičné možnosti.

Inými slovami, sedem z desiatich inštitucionálnych investorov plánuje v budúcnosti nákup digitálnych aktív.

A to už je pre banky varovný signál aj hrozba straty takmer monopolného podielu na trhu finančných služieb. Takže z pohľadu bánk to nie je krok z presvedčenia, ale akt záchrany.

Obmedzené možnosti

Pozitívne je, že už nemožno poprieť vstup globálnych bánk na trh kryptomien. Sme svedkami vytvárania nového finančného systému.

Negatívom je, že banky sa nijako nepodieľajú na inovácii. Nové digitálne aktíva len začleňujú do svojho existujúceho modelu bez ohľadu na to, aké možnosti krypto aktíva poskytujú.  

Banky ponúkajú prístup ku kryptomenám iba prostredníctvom futures kontraktov alebo fondov, ktoré sú výhradne v správe bánk. Neposkytujú žiadne výhody spojené s digitálnymi aktívami ako napríklad ochrana súkromia, úročené účty, pôžičky, rýchle transakcie alebo nízke poplatky. Je to ako kúpiť si Ferrari, ale predajca by vám umožnil jazdiť len na prvom rýchlostnom stupni a najďalej 1 km od vášho bydliska.

Finančné inštitúcie si čoskoro uvedomia, že noví klienti požadujú omnoho viac. Jedným slovom, banky hlboko podceňujú momentálnu situáciu. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora