Pokiaľ ste ešte nepočuli o FTX, tak vedzte, že ešte pred pár dňami to bola tretia najväčšia kryptoburza na svete. Dnes to však už neplatí, v priebehu niekoľkých hodín sa zrútila a miliardy dolárov spolu s ňou.
V piatok jej majiteľ Sam Bankman-Fried, SBF, kedysi jeden z najbohatších ľudí na planéte, vyhlásil bankrot.
Agentúra Bloomberg odhaduje, že jeho čistý majetok sa prepadol zo 16 miliárd dolárov na nulu.
O kolapse FTX by som vedel rozprávať hodiny, ale na to nie je čas. Pozrime sa na šesť najdôležitejších vecí, ktoré by ste o celej kauze mali vedieť.
Medzi poškodenými je aj mesto Miami
Podľa zmluvy podpísanej minulý rok s mestom Miami, FTX dlhuje okresu Miami-Dade 16,5 milióna dolárov za sponzorovanie štadióna, ktorý nesie meno „FTX Arena”. Podľa zmluvy sa obchod v hodnote 135 miliónov dolárov mal rozložiť na 19 rokov. Zmluva tiež hovorí, že v prípade nesplnenia záväzkov zo strany FTX, čo zahŕňa aj insolvenciu, bude burza do 60 dní povinná zaplatiť 3roky zmluvných poplatkov.
Po zaplatení 14 miliónov dolárov pri podpise zmluvy, bude spoločnosť FTX teraz povinná zaplatiť 16,5 milióna dolárov za nasledujúce 3 roky. Ak platba nebude zaplatená do 10 pracovných dní, Miami bude mať právo účtovať si 12-percentný úrok ročne, kým platba neprebehne.
Jedna veľká orgia
Zatiaľ čo FTX spreneverila svojim klientom miliardy dolárov, majitelia burzy si organizovali rozsiahle celofiremné sexuálne orgie.
Podľa Coindesk sa to všetko malo odohrať v luxusnom penthouse na Bahamách. Presne tam bol ubytovaný 30-ročný Bankman-Fried, so svojimi bývalými spolužiakmi a spolupracovníkmi, ktorí manažovali jeho FTX a sesterskú spoločnosť Alameda Research.
Všetkých desať manažérov bolo „poprepájaných” vo vzájomných romantických vzťahoch. Nevynímajúc aj výkonnú riaditeľku Alamedy, Caroline Ellisonovú, ktorej firma zohrala ústrednú úlohu pri krachu spoločnosti a ktorá občas chodila s Bankman-Friedom. Ako skonštatoval Coindesk, „celú operáciu riadil gang detí na Bahamách”.
FTX hack
Aby toho nebolo málo, v čase písania tohto článku, viac ako 600 miliónov dolárov v kryptomenách záhadne zmizlo z klientských peňaženiek skrachovanej FTX, bez akéhokoľvek vysvetlenia zo strany burzy. Dva dni na to spoločnosť FTX na svojom oficiálnom kanáli na Telegrame uviedla, že bola napadnutá hackermi a odporúčala užívateľom neinštalovať žiadne nové aktualizácie a odstrániť všetky aplikácie FTX. Zaujímavé, však?
Nová vlna bitcoin maximalistov
Kolaps FTX spôsobil novú deštruktívnu vlnu v krypto aktívach, ktorá znehodnotila ďalšie krypto tokeny. To ešte viac utvrdilo takzvaných bitcoin maximalistov v správnosti ich stratégie. Celkom určite sa ich rady po udalostiach z posledných dní rozšírili.
Milióny nových krypto investorov pochopilo, že je rozdiel medzi krypto tokenmi a bitcoinmi.
Kým bitcoin je komodita, ktorú môžete vlastniť vo vlastnej úschove bez emitenta, krypto tokeny ako aj FTT, ktorý vydala burza FTX, sú centralizované a vlastnené emitentom.
Stále viac a viac investorov si uvedomuje, že prevažná väčšina krypto tokenov sú neregistrované akcie a dlhopisy obchodované na krypto kasínach. FTX bol ukážkovým príkladom. Neregistrovaný cenný papier skrachuje na centralizovanej burze a stiahne so sebou celý trh.
Bitcoineri od začiatku hlásia, že nechcú byť súčasťou krypto trhov a znova to výstižne zdôraznil Michael Saylor, keď pre CNBC povedal:
„Hovorím za všetkých bitcoinerov, sme uväznení v nefunkčnom vzťahu s kryptomenami a chceme von.“
Postoj maximalistov voči kryptomenám sa znovu potvrdil ako správny a poučenie pre všetky obete centralizovaného krypto biznisu je rovnaké:
Uložte si bitcoiny do vlastnej úschovy!
Otáčacie dvere medzi americkou vládou a SBF
Kam sa podeli všetky peniaze?
Po prvé, SBF porušil svoje vlastné pravidlá v snahe zachrániť svoj hedžový fond. Inými slovami, spreneveril peniaze klientov a použil ich na vlastné riskantné investície. To už je trestný čin.
Minul 20 miliónov dolárov na reklamy počas americkej Super Bowl, 5 miliónov dolárov na sponzorský dar pre prezidenta Joe Bidena a 40 miliónov dolárov na sponzorské dary Demokratickej strane. SBF sa tak v tomto volebnom cykle stal druhým najväčším sponzorom Demokratickej strany, hneď po Georgovi Sorosovi.
Čo žiadal na oplátku? Ako každý skorumpovaný oligarcha si kupoval ochranu. Inak povedané, poistku proti ťažkým časom ako tieto.
A tu je ešte jeden zaujímavý pohľad na vec pre konšpiračných teoretikov. 25. apríla 2019, čiže 13 dní potom, čo Biden oznámil svoju prezidentskú kampaň, Sam Bankman-Fried, syn Barbary Friedovej, spoluzakladateľky organizácií na získavanie finančných prostriedkov na politické kampane, spustil burzu FTX. Tá v priebehu niekoľkých dní zažila astronomický úspech a SBF sa stal najväčším sponzorom Bidena a Demokratickej strany.
Vediac o všetkých týchto prepojeniach, si človek musí naozaj položiť otázku, či to nebolo všetko zámerom, a či sa v pozadí nedeje niečo oveľa väčšie.
Kríza znamená viac regulácii
Každá kríza je pre štát príležitosťou, ako získať viac kontroly. Globálne vlády celkom iste aj tento krach využijú na získanie viac právomocí a ľuďom zoberú ešte viac slobôd.
Aj preto takmer okamžite po krachu FTX Biely dom vyhlásil, že „je potrebných viac regulácií kryptomien“.
Ale pozor, FTX už bola regulovanou kryptoburzou. Jej majitelia ukradli klientom miliardy a to samo o sebe je už trestným činom, na ktorý sa viaže regulácia a zákony. Majiteľlia tiež podplácali politikov, aby si pre seba vytvorili kryptomonopol a kúpili „ochranu”, čo je tiež trestný čin. Je potrebné si uvedomiť, že regulácia málokedy ochráni investorov. Vo väčšine prípadov chráni štát, politikov a často aj samotných podvodníkov, ako SBF. Ale to sa ešte uvidí.
Na záver
Pozitívne na to celom je, že pri tomto páde nezlyhala bitcoin technológia. Bitcoinová sieť hacknutá nebola a bitcoin naďalej funguje ako „švajčiarske hodinky”. Dlhodobá vízia bitcoinu a jeho technologickej architektúry je neporušená. Porušené sú len centralizované krypto tokeny, pretože ich riadia ľudia a tí robia chyby.
FTX je však mikrokozmom toho, čo je globálny finančný systém na čele s americkým dolárom. To, čo sa stalo FTX, čaká všetky centrálne banky, len to nebude otázka niekoľkých hodín, ani dní.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora