Trh 5G sietí sa čoraz viac ukazuje ako nový „Klondike“ pre investorov. Kým minulý rok sa trh s 5G sieťami oceňoval na 41 miliárd dolárov, v nasledujúcich rokoch (do roku 2028) sa odhaduje jeho zásadný nárast až o polovicu. Z toho napríklad len v Spojených štátoch z toho vyplýva vznik až 16 miliónov nových pracovných miest, a to v rôznych sektoroch hospodárstva. Keď sme sa v tíme analytikov CapitalPanda pozreli na potenciál tohto segmentu, nadobudli sme presvedčenie, že celosvetové nasadenie 5G sietí by mohlo priniesť ekonomický impulz podobný prudkému rozvoju internetu na začiatku 90. rokov.
Výrobcovia softvéru a hardvéru sú na koni
Pri budovaní mobilných sietí sme doteraz nikdy nečelili takému „hype“ ako v prípade sietí piatej generácie (5G), ktoré ponúkajú nízku mieru latencie a umožňujú až 100-krát vyššiu rýchlosť sťahovania súborov v porovnaní so 4G sieťami. Výrazný potenciál tohto nového segmentu ekonomiky logicky vyvoláva otázky, do akých aktív investovať. Možností je hneď niekoľko.
Prvou je investícia do služieb, ktoré ponúkajú telekomunikačné spoločnosti ako T-Mobile, AT&T a Verizon. Ak však ide o nižšiu expozíciu, ponúkajú sa firmy, ktoré sú silné v samotnom fyzickom budovaní infraštruktúry, výrobe zariadení alebo technológie pre 5G siete.
Príkladom je firma Xilinx (NASDAQ:XLNX), jeden z popredných výrobcov čipov pre takzvané programovateľné hradlové polia. Jej ponuka čipov je široká a výhodou je, že zákazníci si ich môžu upravovať a konfigurovať aj po ich zostavení. V súčasnosti už Xilinx patrí pod gigant AMD. Pritom ziskové marže firmy Xilinx sú zásadne vyššie ako pri tradičných čipoch AMD.
Aby 5G siete zvládli intenzívnejšiu prevádzku a sieťové signály tam, kde ich treba, vyžadujú grafické procesory. Telekomunikačné firmy a výrobcovia rôznych zariadení vo veľkom používajú procesory NVIDIA. NVIDIA je tradičný výrobca IT komponentov, ktorému by nové odvetvie 5G mohlo ešte zvýšiť pozíciu na trhu.
Veľký dopyt po hardvéri pre výstavbu sietí
5G siete však nie sú len o jednoduchých čipoch do koncových zariadení, ale vyžadujú aj veľký objem ďalšieho rôznorodého hardvéru.
Jedným z hráčov v tomto segmente je firma Ciena (NYSE:CIEN). Je to malá, avšak rýchlo rastúca spoločnosť predávajúca optické zariadenia a projektové služby komunikačným firmám. Z rozvoja 5G sietí výrazne profituje, čo vedie k zvyšovaniu jej hotovostných rezerv.
Corning (NYSE: GLW) je zase firmou, ktorá dodáva telekomunikačným spoločnostiam rádiové veže novej generácie, potrebné technické sklo a keramiku. V tomto segmente patrí k hlavným dodávateľom pre väčšinu spoločností. Corning okrem iného spolupracuje aj s firmou Qualcomm na dodávkach sieťového vybavenia a aktuálne rozširuje činnosť aj do oblasti základných súčastí 5G systému, do tzv. malých bunkových antén.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora