Ekonomika Saudskej Arábie tento rok predvedie jeden z najslabších rastov v regióne Perzského zálivu. Môžu za to nízka produkcia ropy a najnižšie exporty od doby pandémie covidu. Obe obdobia spája snaha OPECu umelo slabou produkciou udržať ceny ropy vyššie.

V júni Saudská Arábia vyviezla 5,6 milióna barelov ropy denne. To je len o štvrť milióna barelov viac, než vyvážala počas pandemického roka 2020. Súčasnosť však má s obdobím spred štyroch rokov ďalšiu paralelu. Je ňou umelé obmedzovanie produkcie kartelu v súčinnosti s ďalšími producentmi vrátane Ruska. Saudská Arábia tak plánovala dostať cenu ropy nad 100 dolárov za barel, čo však skončilo fiaskom.

OPEC a najmä Saudská Arábia obmedzili produkciu, no nahradila ich konkurencia. USA, Brazília a ďalší producenti vyviezli viac ropy a tak zostala rovnováha na trhu zachovaná. Podiel Saudskej Arábie však klesol na niekoľkoročné minimá.

Rijád už oznámil obrat a plánuje produkciu postupne a pomaly navyšovať, peniaze totiž nutne potrebuje na obrovské investície v ekonomike. Existuje pritom scenár, pri ktorom by líder kartelu mohol zarobiť oveľa viac, ak by chcel. Západný svet je frustrovaný z toho, že ruská vojnová ekonomika financovaná z ropných príjmov ničí Ukrajinu oveľa dlhšie, než očakával.

Rusko totiž svoje exporty ropy presmerovalo z Európy a vyspelých krajín Ázie do Indie a Číny, kde nahradilo Saudskú Arábiu ako hlavného dodávateľa. Exporty ruskej ropy sú stabilné a rovnako aj príjmy do štátnej pokladne. Aktuálny objem vývozov ruskej ropy prekračuje tri milióny barelov denne. Rovnako veľké sú rezervné kapacity Saudskej Arábie.

Rijád by mohol lusknutím prsta výrazne prispieť k mieru na Ukrajine. Nahradenie veľkej časti ruských exportov by zdecimovalo príjmy Moskvy na úroveň, kedy by sa vojna stala neudržateľnou. Zároveň by mohol účtovať miliardy dolárov mesačne navyše oproti súčasným príjmom. Ak by navyše exportoval tri milióny barelov ropy denne, bolo by to pri cenách ropy na úrovni 80 dolárov za barel vyše sedem miliárd dolárov mesačne.

Tento scenár závisí najmä od vzťahov Rijádu s Washingtonom a Moskvou. Moskva má aktuálne navrch. Súčasná administratíva USA nemá so Saudskou Arábiou vrelé vzťahy. To sa však môže po voľbách zmeniť.

Putin Visits Vladivostok And Attends Eastern Economic Forum At Russky Island
Neprehliadnite

Ruská tieňová flotila tankerov manévruje medzi sankciami a zákazmi. Situácia sa ale komplikuje