Pretože scéna bola nachystaná na najväčší nárast produkcie od minulého leta, kedy sa objem škrtov znižoval (a produkčná kvóta zvyšovala) o 2 milióny barelov ropy denne. Odvtedy sa produkcia zvyšovala len symbolicky a od februára sa dokonca znižovala, keďže Saudská Arábia prekvapivo oznámila, že dobrovoľne znižuje objem svojej produkcie o 1 milión barelov ropy denne. V tom čase to vyzeralo síce ako prekvapivý, ale logický krok, keďže v karteli rástol tlak na zvyšovanie produkcie, pričom trh s ropou vyzeral stále veľmi krehko.

To však bolo pred dvomi mesiacmi, odvtedy zásoby ropy pokračovali v poklese a blížia sa k úrovniam, kde boli pred pandémiou. Ceny ropy sa už stihli zotaviť z minuloročného prepadu a pred samitom dosiahli najvyššie úrovne od začiatku roka 2020. Saudská Arábia sa v polovici februára vyjadrila, že plánuje zrušiť svoj dobrovoľný škrt počas nasledujúcich mesiacov, pretože trh je na tom už lepšie, ako bol pred rokom (čo by malo znamenať, že je vo vynikajúcej kondícii, pretože v polovici februára 2020 ešte nikto netušil o prichádzajúcej globálnej pandémii). Toto vyjadrenie bolo teda v súlade s plánom, že Rijád ponechá svoju produkciu zníženú vo februári a marci tak, ako bolo avizované na januárovom samite ROPEC.

Oil Tanker Held Up By Stowaways Off The British South Coast Heads For Port
Neprehliadnite

Podarí sa Saudskej Arábii udržať vysoké ceny ropy?

Druhý veľký hráč, Rusko, naznačoval, že trh začína byť stabilizovaný a dokonca, že je v miernom deficite o približne 500-tisíc barelov ropy denne, a preto má zmysel produkciu mierne zvýšiť. Tieto vyjadrenia boli veľmi podobné ako pred predchádzajúcimi samitmi, teda Saudská Arábia presadzovala stabilnú produkciu a vyššie ceny, Rusko zase rast produkcie a tlmenie rastu cien. Očakávania expertov boli, že Saudská Arábia svoj škrt ponechá do konca marca, ako sa pôvodne naplánovalo. Celková kvóta zvyšku kartelu sa mala zvýšiť buď o 300-tisíc, alebo 500-tisíc barelov denne. Väčší nárast by bol v súlade s tým, že už koncom roka 2020 sa dohodlo, že produkcia môže narastať o 500-tisíc barelov, až kým nárast nedosiahne spolu 2 milióny barelov, ktoré sú v pláne na rok 2021. Nárast mal byť, samozrejme, odsúhlasený len vtedy, ak to situácia na trhu dovolí. Menší nárast spočíval v tom, že Rusko spolu s ďalšími okolitými krajinami už dostali povolenie zvýšiť produkciu spolu o 200-tisíc barelov na február a marec, čiže dodatočných 300-tisíc pre kartel by dorovnalo nárast k spomínaným 500-tisícom. Odborníci sa zhodovali, že nárast produkcie o 1,3 – 1,5 milióna barelov ropy denne (už aj so zrušením škrtu Rijádu) by mal trh bez väčších problémov absorbovať, čiže by nespôsobil väčší prepad cien. Dokonca aj technická komisia ROPECu zverejnila výhľad, ktorý počítal s poklesom zásob ropy vo svete aj v prípade, že by produkcia ROPECu išla v apríli nahor podľa plánu.

Ropa - dopyt a ponuka
Zdroj: Autor

Na veľké prekvapenie však producenti produkciu ponechali bez zmeny, a teda výrazné obmedzenia budú platiť aj počas apríla. Saudská Arábia si presadila svoje a na rozdiel od predchádzajúcich samitov nečelila (aspoň sa tak zdá) silnejšiemu odporu. Kartel dohodol veľmi podobný kompromis ako na poslednom samite – minimálny nárast produkčnej kvóty pre Rusko a Kazachstan (spolu o 150-tisíc barelov ropy denne), OPEC produkciu ponechá bez zmeny. Hoci je to nečakané (aj my sme očakávali nárast produkcie), dáva to perfektný zmysel. Rusko ako hlavný advokát nárastu produkcie dostalo možnosť opäť mierne zvýšiť produkciu. OPEC síce musí držať produkciu nízko, lenže vzhľadom na 50-percentný nárast ceny od začiatku roka príjmy producentov rastú. Saudská Arábia vyzerá ako silný hráč a vzhľadom na to, že jej plán funguje (ceny rastú), nečelí silnejšej kritike z kartelu. Rijád má jednu z najväčších motivácií držať ceny ropy vyššie  – má veľké výdavky a investície v ekonomike a zároveň sa postupne snaží predávať podiely vo svojej ropnej spoločnosti Aramco. Teraz sa mu to však darí ako nikdy predtým. Najväčšia obava totiž vždy prichádzala z USA, lenže tam produkcia zatiaľ stagnuje a kvôli snehovej búrke v Texase dokonca klesla. Takže obavy ROPECu z klesajúceho podielu na trhu sú zatiaľ zažehnané.

WA 21 Midland - Slnko zapadá nad ťažobným poľom pri texaskom meste Midland v nedeľu 11. októbra 2020. Ceny ropy zaznamenali v pondelok 19. októbra 2020 pokles, keď trhy zareagovali na najnovšie informácie o vývoji čínskej ekonomiky. Tá zaznamenala v 3. štvrťroku solídne zrýchlenie tempa rastu, analytici však počítali s výraznejším zotavením. Čínska ekonomika vzrástla v 3. štvrťroku medziročne o 4,9 %. V porovnaní s vývojom v 2. kvartáli je to zlepšenie, ekonómovia však odhadovali, že rast presia
Neprehliadnite

OPEC, Rusko, koronakríza, ceny: Veľký ropný kolotoč pokračuje

Otázka znie, či toto môže fungovať dlhodobo? Nemôže. Dôvody, ktoré sme opísali v nedávnej analýze, platia – produkcia ropy mimo ROPECu bude rásť a ak kartel nechce prísť o trhový podiel, bude musieť reagovať a ceny pôjdu nadol. Lenže produkcia mimo ROPECu zatiaľ rastie pomaly a najväčší nárast, ktorý sa očakáva z USA, sa dostaví pravdepodobne až za niekoľko mesiacov.

Môže to fungovať krátkodobo? Áno, môže. Trh je síce už prehriaty (zásoby klesajú, cena prudko rastie), lenže takto to môže trvať ešte dlhé týždne. Saudská Arábia sa pritom začína vyjadrovať veľmi podobne ako v časoch, keď bolo ešte pre kartel všetko v poriadku. Optimálna cena ropy bola 100 USD za barel a ak bola nižšia, neexistoval dôvod zvyšovať produkciu. Rijád chce teraz vidieť „dôkaz“ o silnejšom raste dopytu, kým zvýši produkciu. Nuž, kým vo februári hodnotil trh pozitívne, zrazu sa mu niečo nezdá a chce vidieť nejaký dôkaz. Skôr sa nám zdá, že niekomu sa vysoké ceny ropy zapáčili a rád by si zaspomínal na staré dobré časy. Bohužiaľ, je možné, že ak sa pandemická situácia nezhorší (reálne to však vyzerá, že očkovanie sa práve v apríli ešte len rozbehne v EÚ, zatiaľ čo v USA sa bude postupne končiť), ceny ropy budú rásť ďalej. Kartel sa cíti byť na výslní a chce si vynahradiť časy hanby a slabosti, ktoré zažíval často po roku 2014.

Transneft dispatches billionth ton of oil for export at Primorsk port
Neprehliadnite

Producenti ropy medzi mlynskými kameňmi dopytu a ziskov alebo: OPEC verzus Rusko a spol.

Pred rokom 2014 ropnému priemyslu v Saudskej Arábii velil Ali Naimi, ktorý v januári 2012 pre CNN povedal: „Našim želaním a nádejou je, že budeme vedieť stabilizovať ceny ropy v okolí úrovne 100 USD za barel. Ak by sme ako producenti a spotrebitelia akceptovali v priemere 100 USD za barel, myslím si, že svetová ekonomika by bola v lepšom stave.“ Pre férovosť treba dodať, že cena ropy bola v tom čase nad 100 USD za barel, ale historicky už vtedy bola cena 100 USD za barel pomerne vysoká. V roku 2008 pritom kráľ Abdalláh povedal, že férová cena je v okolí úrovne 75 USD za barel. Nuž, Brent sa už k úrovni 75 USD za barel blíži a ostáva otázka, či aktuálny šéf energetického priemyslu Mohammed bin Salman bude mať bližšie ku kráľovi Abdalláhovi, alebo skúsi zopakovať rétoriku svojho predchodcu Aliho Naimiho. Tak či onak, pripomínanie si starých dobrých časov pravdepodobne nepotrvá dlho.

Tomáš Mikulík
Tomáš Mikulík sa od doštudovania ekonomickej univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici výhradne venuje analytickej činnosti v obore financií a kapitálových trhov. V období rokov 2011 až 2016 pôsobil ako analytik u brokera, neskôr ako analytik fondu a následne ako dealer štátnej banky. Od roku 2013 významne prispieva k formovaniu ropnej stratégie, ktorá sa stala finálnou investičnou stratégiou fondu HarBull Oil Fund. Jeho úlohou je kontinuálne anatomizovanie ekonomických dát ako aj dát finančného a ropného trhu, ktoré sú pre fungovanie fondu kľúčové.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora